B5 - Doporučení zajímavé četby

Počet odpovědí: 4

Přečetli jste zajímavý článek, studii, knihu relevantní pro studovaný obor? Doporučte ji ostatním. Stručně shrňte obsah (cíle, hlavní závěry a způsob, jak se k nim autoři dobrali) a zdůvodněte, čím vás text zaujal a proč jej ostatním doporučujete. Příspěvek by měl obsahovat odkaz na text a kompletní bibliografický záznam. Těším se na vaše tipy!

V odpovědi na První příspěvek

Re: B5 - Doporučení zajímavé četby

autor Adrián Valach -
Ahojte,
Přečetl jsem zajímavou publikaci od Havlíka a Pinkové. Protože píšu bakalářskou práci, přečetl jsem množství literatury na téma populismu se zaměřením na Slovenskou scénu. Tato publikace mě ale zaujala a myslím si, že tato téma se řeší i v rámci našeho oboru. Z toho důvodu je i relevantní.
Publikace pojednáva o populistických stranách v rámci východní a střední Evropy. Cílem publikace je analýza těchto strán z pohledu populistické teorie.
V časti kde sa analyzuje populistická scéna na Slovensku sa autori venujú organizácií a štýlu leadershipu. Havlík, V., & Pinková, A. (2015) v kapitole venujúcej sa štruktúre organizácie a štýlu leadershipu v populistických stranách na Slovensku uvádzajú, že hlavné pojítko populistických strán na Slovenskej scéne je „vysoký level centralizácie“ málo „vnútornej demokracie“ v rámci strany a „prominentná rola lídra strany“ Havlík, V., & Pinková, A. (2015).

Odkaz na zdroj:
HAVLÍK, Vlastimil a Aneta PINKOVÁ, 2012. Populist political parties in East-Central Europe. Brno: Masaryk University, Faculty of Social Studies, International Institute of Political Science. ISBN 978-802-1061-057.
V odpovědi na První příspěvek

Re: B5 - Doporučení zajímavé četby

autor Michaela Kokaislová -
Zdravíčko!
Po zkouškách jsem se chtěla trochu odreagovat od odborné literatury a přečíst si něco oddychovějšího. Sáhla jsem po knize od českého sociologa Jana Jandourka "Průvodce šílené socioložky po vlastním osudu" a byla jsem mile překvapena. Autor formou dialogu mezi postarším profesorem sociologie a mladou studentkou představuje základní sociologické informace. Dotýká se jak historie oboru, ale také vyloženě sociologických témat.
Za knížku jsem byla moc ráda, protože mi upevnila to, co jsem se na zkoušky učila.

JANDOUREK, Jan. Průvodce šílené socioložky po vlastním osudu. Praha: Portál. ISBN 978-80-262-0723-8.
V odpovědi na První příspěvek

Re: B5 - Doporučení zajímavé četby

autor Hana Tvrzníková -
Ahoj,
V předmětu Sociální problémy (který mimochodem velmi doporučuji) jsme měli tento semestr za úkol přečíst knihu Slepé skvrny od Daniela Prokopa. I přesto, že se jednalo o povinnou četbu a knihu bylo nutné přečíst jako domácí úkol, jsem si její čtení velmi užila. I přesto, že kniha vychází z odborné literatury, je napsaná velice ,,lidsky" a srozumitelně. Její čtení je tedy příjemné i pro někoho, kdo se teprve seznamuje s vysokoškolským studiem a tedy i čtením odborných textů.
Za hlavní přínos této knihy považuji nejen to, že se věnuje aktuálním problémům české společnosti, ale dokonce nabízí i jejich možná řešení. Jen pro představu patří mezi tato témata např. chudoba, vzdělávací systém, nebo úniky do daňových rájů.
Tato kniha je určitě velmi přínosná pro všechny studenty FSV (důkazem může být už jen to, že jsem ji použila jako zdroj ve svých dvou seminárních pracích), ale já osobně ji doporučuji kudy chodím a to nejen studentům FSV.

PROKOP, Daniel. Slepé skvrny: o chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnosti. Druhé, rozšířené vydání. Brno: Host, 2020. ISBN 978-80-275-0308-7.
V odpovědi na První příspěvek

Re: B5 - Doporučení zajímavé četby

autor Lucie Trejbalová -
Zdravím,
Teď v době zkouškového jsem narazila na velmi zajímavou knihu, u které se divím, jak je možné, že jsem o ní nikdy před tím neslyšela. Jedná se o dílo slavného sociologa Periirie Bourdieua jménem Nadvláda mužů. Kniha nám poskytuje poměrně hluboký pohled do problematiky hierarchického postavení žen a mužů v současné společnosti. Jedná se o poměrně obsáhlou knihu, která si jako předmět klade otázku toho, na jakých dějinných principech a mechanismech stojí nynější stratifikace genderových rolí.
Zejména mi přijde velmi přínosné porozumět historickým procesům a tím umět nahlédnout do problému naprosto s jinou optikou, a proto bych tuto knihu určitě doporučila každému, koho to téma zajímá. Určitě se ale nenechte zastrašit její délkou, opravdu každá kapitola navazuje na další a tím nám poskytuje ucelený obraz společenské reality.
BOURDIEU, P. Nadvláda mužů. Praha: Nakladatelství Karolinum, 2000. ISBN 8071847755.