B1 - diskuse o vysokoškolském studiu, akademických dovednostech apod.

Umíte někdo citovat?

Umíte někdo citovat?

autor Jessica Anne Medwell -
Počet odpovědí: 4

Ahoj, 

slyšela jsem, že na PVP se píše hodně seminárek, a proto bych se chtěla zeptat, jestli umíte někdo správně citovat ? 

Díky 

V odpovědi na Jessica Anne Medwell

Re: Umíte někdo citovat?

autor Agáta Göttelová -
Ahoj,
na gymplu jsme psali několik seminárních prací. Jestli je ale můj způsob citování správný, to nevím.
Co je podle mě nejdůležitější vědět je to, že KAŽDOU informaci, která není obecně známá (např. Země je kulatá) musíš citovat. Výjimkou jsou pak už jen poznatky, které jsou výsledkem tvé práce / výzkumu.
Je více způsobů citací - mě přišlo vždy nejjednodušší citovat v hranatých závorkách a zdroje pak uvádět na konci práce.
Úplně zásadní je vždy vyhledat autora článku, ze kterého čerpáš - pokud nenajdeš, je dobré zkusit napsat na nějaký kontakt (např. do redakce) a přímo jich se zeptat. Pokud i tak autora článku nenajdeš, zdroj opravdu nepoužívej.
Doufám, že aspoň něco z mé odpovědi bylo nápomocné.
V odpovědi na Agáta Göttelová

Re: Umíte někdo citovat?

autor Magdalena Mouralová -
Díky za odpověď, hodně v ní je správně, i když ne úplně všechno. Rozhodně je možné citovat i texty, které nemají jasného autora - u řady zdrojů vysoce relevantních pro společenské vědy je jen nějaká zodpovědná instituce (např. ministerstvo).
V odpovědi na Jessica Anne Medwell

Re: Umíte někdo citovat?

autor Magdalena Mouralová -
Je skvělé, že na citování myslíte. Citování a zacházení se zdroji je věnována v rámci kurzu poměrně velká pozornost a zaměřuje se na ně modul 2.
Budeme to tedy společně řešit a naučíte se to.
V odpovědi na Jessica Anne Medwell

Re: Umíte někdo citovat?

autor Dominika Johánková -

Ahoj, 

Myslím, že se nemusíš bát, že bys v citacích během psaní seminárek tápala, jelikož si myslím, že právě na správné citování se v prváku dává hodně velký důraz. 

Za mě, co mi v mnohém usnadňuje práci, jsou citační stránky. 

Já osobně jsem zatím celkem využívala citace.com. Jako student UK si můžeš vytvořit pro účet přes univerzitu a propojit si ho s MS Wordem. Hodně výhodné to je poté v tom, že ti automaticky vytvoří seznam použité literatury, citace si můžeš kategorizovat do složek, zvládá celkem dobře citace v textu. I přesto, že mnoho informací o článcích, knihách apod. automaticky vyplní podle názvu, stává se, že nevyplní všechno. Vždycky je lepší to překontrolovat a manuálně dovyplnit. 😊

citethisforme.com má širší databázi právě na to automatické vyplňování v rámci anglicky psaných textů. Používám to spíše, když potřebuji individuální citace. I z toho důvodu, že mi ta stránka je uživatelský příjemnější. 

Určitě se citování neboj. Procvičovat se to bude dost v rámci skoro všech předmětů. :)