James George Frazer
Náboženství má dle Frazera původ v „magii“. V základu magického vztahování se ke světu je dle Frazera chybný myšlenkový postup, přesněji chybné užití asociačních zákonů na základě podobnosti nebo doteku. V kontextu této kritiky formuloval Frazer základní principy „magie“, jež se na dlouhá desetiletí staly východiskem religionistických, etnologických a sociologických analýz, i když jeho evoluční schéma vývoje magie-náboženství-věda bylo již dlouhou dobu pouze záležitostí dějin oboru.
Stručná biografie
- skotský antropolog
- 1854 Glasgow - 1941 Cambridge
- studium klas. řečtiny a latiny, filosofie v Cambridge
- vyrůstal v prostředí Free Church of Scotland (zbožnost charakteristická domácími bohoslužbami a nedělí coby dnem klidu)
- vliv četby Tylora, přátelství s W. Robertsonem Smithem, obrat k etnologii
- v necelých 16 letech zapsán na univerzitu v Glasgow, později pokračoval v Cambridge, disertace o Platónově nauce o idejích
- 1907 katedra sociální antropologie v Liverpoolu (pouze „honorary“ - tj. bez platu)
- 1931 oslepl, odkázán v psaní na pomoc sekretářky a manželky, která cíleně buduje jeho renomé coby klasika antropologie
Struktura výkladu
- Zlatá ratolest
- vývojové schéma
- magie, náboženství a věda dle Frazera
- principy magického myšlení
Relevantní literatura
Frazer, James Georg, The Golden Bough, London, New York 1911-15, zkrácená verze: London 1922 (Česky: Zlatá ratolest, Praha: Mladá fronta 1994 a další vydání)
Doporučená četba
Frazer, James Georg, Zlatá ratolest, Praha: Mladá fronta 1994, s. 18-58 (3. a 4. kapitola).
Rozšiřující četba
Frazer, James Georg, "The Golden Bough and the Study of religion" - předmluvy k různým vydáním knihy. (Přetištěno v: Waardenburg, Jacques, Classical Approaches to the Study of Religion. Vol. 1: The Hague 1973, 245-256, text dostupný na pec.cuni.cz)