Vkládejte, diskutujte - po celý semestr

Článek: "Nadupaná marvelovka The Eternals představí první hluchou superhrdinku"

Článek: "Nadupaná marvelovka The Eternals představí první hluchou superhrdinku"

autor Eva Nováková -
Počet odpovědí: 7
V odpovědi na Eva Nováková

Re: Článek: "Nadupaná marvelovka The Eternals představí první hluchou superhrdinku"

autor Pavlína Syrůčková -
Vůbec se mi nelíbí používání slov hluchý a dokonce i hluchoněmý, nemůžu kvůli tomu ten článek vůbec brát vážně.
Nicméně ve spojitosti s tímto jsem si vzpomněla na Chella Mana (postlingválně neslyšící s KI), který ztvárnil postavu Jericho v seriálu DC Univerza Titans. Seriál jsem neviděla, nicméně z těch záběrů s ním, co jsem viděla, tak v seriálu znakuje i mluví.
V odpovědi na Pavlína Syrůčková

Re: Článek: "Nadupaná marvelovka The Eternals představí první hluchou superhrdinku"

autor Eva Nováková -
Úplně souhlasím. Docela mě překvapilo, že se tento článek na Facebookovém profilu Jsem jedno ucho vůbec objevil - přijde mi, že používaná terminologie zastiňuje vůbec samotné sdělení.
V odpovědi na Pavlína Syrůčková

Re: Článek: "Nadupaná marvelovka The Eternals představí první hluchou superhrdinku"

autor Andrea Hudáková -
To je opravdu zajímavá diskuse. S tím "Jsem jedno ucho": podle mě je možné se na to dívat min. ze dvou pohledů: 1. Prostě dávají na svůj FB cokoli, co se týká "sluchu" - buď protože nechtějí "cenzurovat", nebo protože "nechápou, co na ten svůj FB vlastně dávají, a jakou zprávu o sobě tím můžou vysílat"; 2. S článkem se ztotožňují. Jak to vidíte vy?
V odpovědi na Andrea Hudáková

Re: Článek: "Nadupaná marvelovka The Eternals představí první hluchou superhrdinku"

autor Eva Nováková -
Osobně si myslím, že je pro ně důležitější to sdělení než způsob, jakým je formulováno. Pod tím příspěvkem na Facebooku se objevil komentář, ve kterém si jedna paní na terminologii stěžuje. Na tento komentář právě Jsem jedno ucho dali reakci "to mě mrzí", což se dá asi chápat tak, že si uvědomují, že ta terminologie je špatná. Podle mě jim tedy opravdu šlo o tu zprávu samotnou a na terminologii jim v tu chvíli nesešlo. Na internetu se přímo o tomto filmu dá ale najít více článků, které netvrdím, že jsou z našeho pohledu bez chyby, ale používají více slovo "neslyšící" (a když citují rozhovor s herečkou, mluví o tom, že je nadšená, že reprezentuje komunitu "neslyšících", ne hluchých, jako to najdeme ve článku na stránkách Kinobox). Například Tiché zprávy o tom informovaly už v červenci roku 2019. Já si myslím, že mohli vybrat vhodnější článek a že by jim na tom, jak se o neslyšících mluví, mělo záležet. Je pravda, že jiné články, které jsem našla (nebylo jich zase tolik, ale byly), se nezabývají jen neslyšící superhrdinkou (například se v nich píše i tom, že se v tomto filmu objeví první otevřeně homosexuální pár superhrdinů), což by možná třeba mohl být důvod pro to sdílet právě tento článek, ale to, že se ve filmu objeví neslyšící hrdinka, mají vždy v titulku.
Když mluvíte o tom, že nechápou, jakou zprávu o sobě mohou vysílat, tím si nejsem úplně jistá. Trochu si spíš myslím, že tak nějak spoléhají na to, že to neslyšícím nebude vadit, když to budou sdílet, protože mají mezi neslyšícími už nějaké jméno. 
Trochu odbočím, ale na předmětu Úvod do romistiky a romštiny jsme si říkali, že někteří Romové o sobě mluví jako o Cikánech/Cigánech, protože neznají svou historii, a proto nevědí o negativních konotacích. Zajímalo by mě, zda se třeba podobně někteří neslyšící označují za "hluché" a přijde jim to v pořádku, protože nevědí, s čím se to slovo spojuje apod., nad tím jsem popravdě nikdy nepřemýšlela.
V odpovědi na Eva Nováková

Re: Článek: "Nadupaná marvelovka The Eternals představí první hluchou superhrdinku"

autor Pavlína Syrůčková -
Líbí se mi to zamyšlení ve spojení s Romy/Cikány, že to může být podobný i u neslyšící/hluchý, tím spíše, že neslyšící dost často mají problém s češtinou jako jazykem a prostě nemusí vůbec vnímat ty pozitivní a negativní konotace a nuance jazyka.
Co se týče projektu Jsem jedno ucho, nemyslím si, že by měli medicínsky laděný pohled na hluchotu a že by se s tím nějak ztotožňovali, sami ve svých článcích slova hluchý a znaková řeč nepoužívají, pokud vím. Spíše jim jde o to šířit životní příběhy neslyšících a nedoslýchavých a je jedno v jakém světě se pohybují. Sdílejí i příběhy těch neslyšících a nedoslýchavých, kteří se s pomocí sluchadel a KI bez problému pohybují ve slyšícím světě a o komunitu neslyšících možná ani nezavadili. Na prvním místě spíše bude sdílení nějakého zajímavého příběhu a až pak správná terminologie.
V odpovědi na Pavlína Syrůčková

Re: Článek: "Nadupaná marvelovka The Eternals představí první hluchou superhrdinku"

autor Andrea Hudáková -
S napětím sleduji Pavliny a Eviny myšlenky. Je to pro mě opravdu napínavé a zajímavé! Moc se mi líbí, jak věci propojujete.
V odpovědi na Eva Nováková

Re: Článek: "Nadupaná marvelovka The Eternals představí první hluchou superhrdinku"

autor Andrea Hudáková -