Práce se systémem TEITOK

Smazání chybně vloženého slova a rozložení slova (kopie z http://utkl.ff.cuni.cz/phpbb)

Smazání chybně vloženého slova a rozložení slova (kopie z http://utkl.ff.cuni.cz/phpbb)

autor Alexandr Rosen -
Počet odpovědí: 0

Anna Eisenreichová 24.10.2019:

Dobrý den,

nejsem si jistá jak postupovat v následujících případech, nějak se v manuálu špatně orientuji:

1. Narazila jsem na tvar 'slibilo', který bych měla korektně opravit na 'se líbilo', a pak ještě provést změnu pořadí, protože jde o sekvenci 'mě slibilo', tu tedy změnit na 'líbilo se mi'. V jakém pořadí mám tyto úpravy provést? V manuálu se píše jen o příkladu s předložkou, tak si nejsem jistá jak postupovat v situaci, kdy jde o zvratné zájmeno.

2. Ve větě 'v celém světě lidi kupují' chybělo zájmeno je. Dala jsem ho nejprve na špatnou pozici, tedy 'v celém světě lidi je kupují'. Jak mám toto 'je' z věty vymazat? Už se mi povedlo dát jej na správné místo, ale stále mi zůstává i to na špatném místě.

S pozdravem
Eisenreichová

 

Alexandr Rosen 29.10.2019:

Dobrý den,

omlouvám se, že odpovídám až teď.

1. Narazila jsem na tvar 'slibilo', který bych měla korektně opravit na 'se líbilo', a pak ještě provést změnu pořadí, protože jde o sekvenci 'mě slibilo', tu tedy změnit na 'líbilo se mi'. V jakém pořadí mám tyto úpravy provést? V manuálu se píše jen o příkladu s předložkou, tak si nejsem jistá jak postupovat v situaci, kdy jde o zvratné zájmeno.



Nejdříve bych opravil/přidal tvary tvary bez ohledu na slovosled:
mě > mi
slibilo > líbilo
přidat "se" za "líbilo"

A pak bych přesunul "mi" za "se". Tohle jsme si ještě asi neukazovali, je to třeba udělat ve "stand-off annotation". Když tak vydržte, uklázal bych to dnes v semináři nebo ve videu.

Pozn.: na semináři 29.10. jsme rozdělili "slibilo" na "se líbilo" – nejprve opravou na @ort slibilo > se líbilo, pak rozdělením tohoto tokenu funkcí Split tokens based on ort na dva elementy "dtok". V off-line anotaci jsme pak upravili slovosled "mi se líbilo" na "se mi líbilo".

 
2. Ve větě 'v celém světě lidi kupují' chybělo zájmeno je. Dala jsem ho nejprve na špatnou pozici, tedy 'v celém světě lidi je kupují'. Jak mám toto 'je' z věty vymazat? Už se mi povedlo dát jej na správné místo, ale stále mi zůstává i to na špatném místě.


Tohle je třeba udělat přímo ve formátu XML. Kliknete na 
This XML has not been tokenized yet, and only the text is shown below. To edit, click here.
a v textu najdete slovo, které chcete vymazat. Bude uzavřeno do značek <tok ...> a </tok>. Musíte ho smazat i se značkami a výsledek uložit.

V TEITOKOVSKém editoru se špatně hledá, řádky jsou spolu se značkami dlouhé a nezalamují se. Můžete si ale text zkopírovat k sobě, oeditovat svým editorem (např. Notepad), a zkopírovat zpátky.

Snad jsem Vám pomohl.

Zdraví,

ar