3. Komunikační teorie významu

Model sociální komunikace, odvozený ze Shannon-Weaverova lineárního komunikačního modelu, vytvořeného v rámci formované matematické teorie komunikace, chápe význam jako jednu ze součástí komunikačního systému.

Shannon-Weaver

Obr. 3 Model obecného komunikačního systému

Zdroj: SHANNON, Claude Elwood, WEAVER, Warren. The mathematical theory of communication. Urbana: University of Illinois Press, 1949, s. 98.

Model tvoří následující komponenty a jimi realizované procesy: Informační zdroj (angl. information source) vybere z množiny disponibilních informací zprávu (angl. message), která se má komunikovat. Obsah (sémantika) zprávy je podle Shannona a Weavera záležitostí kontextu, v němž se nachází informační zdroj. Tento kontext ovšem není v grafickém schématu zobrazen. Vysílač (angl. transmitter) kóduje zprávu, aby byla komunikovatelná přenosovým kanálem (angl. channel) ve formě signálu (angl. signal). Kanál (na obrázku 3 je znázorněn nepopsaným čtverečkem) je zdrojem šumu (angl. noise source) a příčinou toho, že přijatý signál se obvykle liší od signálu vysílaného. Přijímač (angl. receiver) dekóduje přijatý signál (angl. received signal) a vytvořenou zprávu předá cíli (angl. destination).

Model ovlivnil a inspiroval četné pokusy o jeho aplikaci v různých doménách.

Příklad aplikace Shannon-Weaverova modelu v sociální komunikaci

Model sociální komunikace Jaromíra Janouška    Shannon–Weaverův model komunikace
komunikátor (mluvčí) informační zdroj
vysílač (kodér)
komunikační záměr  
komuniké (promluva, sdělení) zpráva (sdělení)
signál
smysl sdělení pro komunikátora  
médium kanál
smysl sdělení pro komunikanta  
komunikant (příjemce) přijímač (dekodér)
cíl
efekt sdělení na komunikanta  
informační bariéra  informační šum
zpětná vazba