Úvodní jazykový seminář (AAF)
Section outline
-
Vítám vás v kurzu.
1. Můžete se zalogovat buď svým celouniverzitním jménem a heslem, nebo jako hosté. Pokud ale zvolíte druhou možnost, máte poněkud omezenější práva a ostatní vás nemůžou snadno identifikovat. Používejte ji proto prosím opravdu jen v nouzi nejvyšší.
2. V záhlaví každého týdne najdete téma semináře, informace o změnách apod.
3. Pod záhlavím mohou být další nahrány různé materiály, např. handouty, doplňkové texty apod. Stáhnete/přečtete si je tak, že prostě kliknete na jejich názvy. Jsou-li tam, mějte je prosím k dispozici na hodinu. Po hodině tam budu dávat zadání i řešení úkolů, které jsme dělali navíc mimo příručku.
4. Vyzkoušejte si prosím ovládání kurzu co nejdříve (nejpozději do třetího týdne semestru), a pokud narazíte na nějaké potíže, neváhejte se zeptat. Poté budu mít za to, že všechno funguje bez problémů (tj. omluvy typu "neuměl/a jsem text najít/nahrát" budu považovat za irelevantní :-().
Odkaz na studijní příručku ve formě e-knihy (2. , opravené vydání z roku 2019!): https://karolinum.cz/knihy/adam-gramaticke-rozbory-cestiny-22139
Odkaz na zastaralou verzi studijní příručky, volně ke stažení na webu nakladatelství Karolinum: https://karolinum.cz/knihy/adam-uvodni-jazykovy-seminar-vyklad-a-cviceni-12729
Předmět Úvod do lingvistiky zajišťuje Ústav obecné lingvistiky. Zde je pro zájemce odkaz na skripta prof. Mareše k dřívějšímu, analogickému předmětu Úvod do lingvistiky a lingvistické bohemistiky (volně ke stažení): https://karolinum.cz/knihy/mares-uvod-do-lingvistiky-a-lingvisticke-bohemistiky-12809
Podmínky atestace:
- Zk – absolvování společného písemného testu (morfematika a slovotvorba, jazykovědná terminologie, pravopis)
- Z – aktivní účast na semináři, získání dvou bodů z testů psaných v průběhu semestru, popř. z domácích úkolů, absolvování společného písemného testu (morfologie, syntax)
-
Úvod, náplň semináře
Základní příručky a zdroje
-
Zadáno bylo přečíst si ze skript první část kapitoly o morfologii (úvod + jména, s. 69-77) a připravit si dotazy na nejasnosti. Dál se podíváme na některé složitější pravopisné a typografické problémy a budeme dělat morfologická a pravopisná cvičení.
-
Ukážeme si, jak dělat korektury na papíře i v PDF. Budeme dělat cvičení na pravopis i morfologii jmen. Pokud zbude čas, podíváme se na úvod do morfologie sloves (postupně si pročítejte také příslušné části slovníčku, ať si rozumíme).
-
Seminář se nekoná (děkanské volno).
-
Dokončíme výklad o morfologii a budeme se věnovat cvičením z pravopisu a morfologie.
-
Svoje pohádky prosím nahrajte na označené místo níže.
Minule jsme nestihli udělat cvičení na substantiva s problematickou deklinací (viz u minulého týdne), podívejte se na ně prosím za domácí úkol, na začátku hodiny si to zkontrolujeme.
Dál budeme dělat cvičení na morfologii, pravopis a normativní mluvnici.
Začneme také kapitolu o morfematice (přečtěte si ji prosím ve skriptech).
-
V rámci výkladu morfematiky se zaměříme na sufixy. Budeme dělat cvičení na morfematiku, morfologii, pravopis a normativní mluvnici.
-
Seminář se nekoná (čtecí týden). Využijte prosím čas ke studiu terminologie a těch kapitol ze skript, které jsme zatím dělali nebo děláme (včetně cvičení). Připravte si na příští hodinu otázky na případné nejasnosti.
-
Budeme dál pokračovat v cvičeních na všechno, co jsme doposud dělali (nezapomínejte na slovníček!). Začneme už také kapitolu o slovotvorbě, přečtěte si ji prosím.