Section outline

  • 29. 10.: Dovoluju si doporučit ke kritickému čtení dva články. 

    https://denikn.cz/474460/neumite-pravopis-presto-jste-clovek-o-jazykovych-chybach-a-lidskosti/ (K využití pouze pro soukromé čtení připojuju verzi wordovskou.)

    bit.ly/37SrFO9

    -----

    S nejistotami vám může pomoct tutorka našeho kurzu Edita Schejbalová: editasch@seznam.cz.

  • V kapitole o morfematice máte 2 komentované prezentace. Ukotvují informace, které získáte ze skript Gramatické rozbory češtiny, z kapitoly věnované morfematice.

    -

    Na pondělí 12. 10.:

    Vypracujte cvičení morfematika 1 a zkontrolujte si ho s řešením (bude na moodlu). V pondělí bude otevřeno diskusní fórum, prosím všechny, aby do něj během dne napsali, jestli mají k látce nebo ke cvičení jakýkoli dotaz. Pokud je vše jasné, napište prosím stručně, že je všechno ok. Prosím o reakci všechny!

    Na středu 14. 10.:

    Vypracujte cvičení morfematika 2 a zkontrolujte si ho s řešením (bude na moodlu). Nejen cvičení probereme v online setkání na zoomu od 9:15.

    -

    TIP: Nechceme po Vás znalosti etymologické, k jejichž ověření byste potřebovali etymologický slovník. Už jste měli etymologický slovník v ruce? Aktuálně používáme hlavně, ale ne pouze, Český etymologický slovník Jiřího Rejzka (LEDA 2015, doplněné vydání).

  • 23. 10.: Vkládám sem nové cvičení na morfematiku a slovotvorbu a otevírám k němu do úterý 27. 10. včetně dobrovolné diskusní fórum.

    Ve středu 28. 10. je státní svátek, proto se online setkání ruší. Pokud byste chtěli individuální konzultace, nabízím pondělí 26. 10. od 18:30, případně navrhněte termín sami. Oboje prosím stručným mailem. Na příští týden sem přibude komentovaná prezentace k morfologii, cvičení a pokyny.

    ----------

    Prosím, vypracujte si srovnávací cvičení morfematického a slovotvorného rozboru. Jakékoli otázky, poznámky, nejasnosti, případně pouhou zpětnou vazbu, prosím vepište v pondělí 19. 10. do otevřeného diskusního fóra.

    Ve středu 21. 10 se potkáme od 9:15 na zoomu. Připravte si prosím cvičení na slovotvorbu 2 a jakékoli otázky.

  • Ve středu 11. 11. se sejdeme na moodlu v obvyklém čase 9:15. Budeme opakovat morfologii a zase přihodíme nějakou zajímavost.

    Cvičení na středu 11 11., proveďte morfologický rozbor ztučněných slov:

    Jejich kolega nikdy nejedl sekanou před sedmou ráno. Mnohokrát to musel všem vysvětlovat, aby se sekané vyhnul. Považoval to prostě za tu nejnechutnější věc, již lze před vyčištěním zubů dělat. Chtě nechtě mu pokaždé uvízla spousta sekané mezi zuby. Zůstane v tom přesvědčení nejspíš navěky sám.

    ---

    8. 11.: Vložila jsem do moodlu návrh na řešení cvičení na slovesa, zájmena a číslovky. Prosím, zkontrolujte si podle něj své návrhy a během zítřka 9. 11. všichni napište do diskusního fóra své nesouhlasy, dotazy a postřehy. Děkuju!

    Dnes sem přibude i komentovaná prezentace k adverbiím, prepozicím, konjunkcím, partikulím a interjekcím. Prosím, projděte si ji nebo skripta.

    ---

    2. 11.: Ve středu 4. 11. se sejdeme po zoomu v obvyklém čase 9:15. Do té doby prosím projděte materiály ke jménům včetně zájmen, k číslovkám a ke slovesům. Je na vás, zda chcete k informacím ze skript přidat i komentované prezentace, které jsem sem nahrála. Během setkání uděláme nějaké cvičení, bude prostor pro otázky a připojíme další info.

    Cvičení ke slovesům (zatím je zde zadání) pak bude k procvičování do příštího pondělí, tj. do 9. 11. (na setkání 4. 11. ho tedy nemusíte mít vyplněno).

    ---

    26. 10.: Tento týden prosím projděte deklinaci a všechny jmenné kategorie ve skriptech, pomoct můžou i komentované prezentace.

    Online setkání se ve státní svátek 28. 10. konat nebude (teď sice sváteční den nebude ničím specifický, ale nepřijde mi ideální se potkávat, nejspíš by se to nehodilo úplně všem).

    ---

    Vložila jsem první (dlouhou, omlouvám se!) prezentaci z morfologie věnovanou jmenným kategoriích. Připravené je tu už cvičení k zájmenům a číslovkám, prezentaci k nim zveřejním brzy.

    Na cvičení k zájmenům a číslovkám prosím reagujte v povinném diskusním fóru, bude otevřeno do pondělí 2. 11. včetně.

     

  • 28. 11.: Do středečního setkání na zoomu si prosím projděte téma závislostního stromu, a to ve skriptech nebo (slučovací nebo!) v nahrané prezentaci. V prezentaci najdete nejen okomentovaný postup krok za krokem, ale i cvičení s komentovaným řešením.

    Do středy 2. 12. si prosím připravte otázky a komentáře, probereme je na setkání ve standardní čas od 9:15. Zkusíme si také několik stromů přímo zakreslit (materiál zašlu).

    -----

    23. 11.: Projděte si prosím zbytek slovních druhů ve skriptech, vyvěsila jsem tu i prezentaci, která se na ně zaměřuje a snaží se udělat pořádek v nejtemnějších místech příslovečných určení.

    Otevírám povinné diskusní téma do úterka 24. 11. včetně pro reflexi přiloženého cvičení na větné členy a pro obecné otázky k větným členům. V setkání na zoomu 25. 11. se jim budeme věnovat.

    -------

    16. 11.: Začínáme s tématem syntaxe. Během tohoto týdne prosím projděte úvod k syntaxi ve skriptech, a to:

    co je a co není větným členem (VČ) v kapitole Popis stavby věty na s. 101 až 102,

    typy VČ z hlediska počtu jednotek na s. 105 až 106,

    podmět, přísudek.

    K podmětu a přísudku jsme na jaře vytvářela videa pro ZŠ, SŠ, na připomenutí si je troufám doporučit i vám:

    .

    Pokud budete časem chtít, můžu nabídnout ještě shrnující video o VČ vytvářené pro seminář se zaměřením na didaktiku češtiny (obsahuje i cvičení s řešením):  

    Naším cílem je na začátku sjednotit obecné znalosti o těch nejzákladnějších syntaktických principech. Ve středu 18. 11. se potkáme v 9:15 a zoomu a probereme společně vztahy mezi VČ.

  • 8. 1. 2021: Zde: https://dl2.cuni.cz/course/view.php?id=3735 (heslo: miminko) najdete kompletní cvičný test. Časy určené na jednotlivé části ještě upravujeme.

    ---

    2. 1. 2020: K testu

    Zkouškový test bude kvůli epidemické situaci probíhat formou online testování na moodlu. K termínu se prosím úplně standardně přihlaste v SISu, v den a čas konání testu ho začnete online vyplňovat na moodlu, přesný odkaz na test dostanete k dispozici.

    Test bude rozdělen do 3 částí, každá z nich bude mít časový limit na vyplnění. Náplň i obtížnost bude stejná jako pro předcházející testy z ÚJS, pouze formu zápisu musíme drobně upravit. Všechno si budete moct v lednu ještě vyzkoušet, v testu budou instrukce k zápisu i s příklady.

    4. 1.: Připojuju ukázku zápisu řešení syntaktických úloh v moodle testu.

    V pondělí 4. 1. si prosím v rámci přípravy projděte průběžné testy, které na moodlu připravila pro svoji paralelku dr. Andrlová Fidlerová: https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=8348 (označen jsou vždy Testík + číslo). Zároveň otevírám diskusní fórum, prosím, vepište do něj všechny otázky či nejasnosti, probereme je ve středu 6. 1. na posledním hromadném online setkání od 9:15.

    ---

    9. 12.: Zveřejnila jsem zde cvičný test a řešení cvičeného testu. Prosím, vypracujte si test podle svého svědomí. Svá řešení zkontrolujte s nabízeným řešením. Na posledním zoomovém semináři, který realizujme ve středu 16. 12. od 9:15, můžeme probrat jakékoli nesouhlasy a nejasnosti a spočítáme si, kolik byste za svůj test hypoteticky získali bodů.

    Promyslete prosím, zda byste se někdo chtěli sejít po zoomu individuálně, a to v pondělí 21. 12. (případně navrhněte jiný čas).