Strategie kvalitativního výzkumu
Section outline
-
Úvod: povaha kvalitativního výzkumu + hist. kontext
-
Doporučená četba:
Novotná, H.: Kvalitativní strategie výzkumu. In: Novotná, H., Špaček, O., Šťovíčková Jantulová, M. (eds.): Metody výzkumu ve společenských vědách. Praha: FHS UK 2019, s. 257-287.
-
Proces kvalitativního výzkumu a jeho plánování: Od teorie k empirii? Tvorba výzkumného problému.
-
Další doporučená četba:
Novotná, H., Šťovíčková Jantulová, M: Rozvaha výzkumného projektu. In: Novotná, H., Špaček, O., Šťovíčková Jantulová, M. (eds.): Metody výzkumu ve společenských vědách. Praha: FHS UK 2019, s. 35-56.
-
Strategie a techniky konstrukce vzorku, tvorby a analýzy dat.
-
Další doporučená četba:
Novotná, H., Špaček, O., Šťovíčková Jantulová, M. (eds.): Metody výzkumu ve společenských vědách. Praha: FHS UK 2019 - kap.:
- Novotná, H.: Výběr vzorku a prostředí výzkumu, s. 289-314
- Zandlová, M.: Rozhovor, s. 315-352
- Heřmanský, M.: Zúčastněné pozorování, s. 353-389
- Heřmanský, M.: Analýza a interpretace dat v kvalitativním výzkumu, s. 415-443.
-
-
Další doporučená četba:
Zadlová, M. Šťovíčková Janulová, M.: Etika výzkumu. In: Novotná, H., Špaček, O., Šťovíčková Jantulová, M. (eds.): Metody výzkumu ve společenských vědách. Praha: FHS UK 2019, s. 57-90.
-
Reflexe aktérů: polostrukturovaný rozhovor, rámcová analýza, segmentace a kódování
-
Další doporučená četba:
Zandlová, M.: Rozhovor. In: Novotná, H., Špaček, O., Šťovíčková Jantulová, M. (eds.): Metody výzkumu ve společenských vědách. Praha: FHS UK 2019, s. 315-352.
-
-
Cvičení
Vyberte si dva z níže uvedených úkolů. Cvičení bude bytostně interaktivní plus se pokusím cílit k tomu, co vás zajímá. Tedy cvičení bude se dít na základě toho, které úkoly budete většinově preferovat. Úkoly odevzdejte, prosím, do úterý 30. 3. do 16:00 hod., abych stihla adekvátně připravit výuku. K nyní méně preferovaným tématům se můžeme vrátit na konci semestru - budeme zde mít prostor ještě jednoho cvičení.
-
1. Význam odborné literatury (teorií) v empirickém výzkumu
Na základě textu Hudební subkultury formulujte (vědecky opodstatněný) výzkumný problém a výzkumné otázky. Jakou podobu budou mít data, jež potřebujete k řešení výzkumného problému? Jak bude na místě konstruovat vzorek?
-
2. Jak postavit projekt kvalitativního výzkumu "do latě"?
Zopakujte si Chenaila (1998) a napište (stačí heslovitě) posudek níže přiloženého projektu výzkumu. Okomentujte všechny pasáže projektu, přičemž explicitně využijte vše, co jsme dosud probrali (tj. okomentujte kap. 1-4, 6 a 9).
-
3. Etika výzkumu
Zopakujte si přednášku k etice výzkumu včetně doporučených textů. Prostudujte str. 16-23 z bc. práce R. Bolechové. Jaká etická dilemata a jak autorka řešila? Co vám na nich přijde nejednoznačné, zajímavé, diskuze hodné?
-
4. (Polostrukturovaný rozhovor): analýza a interpretace dat
Přečtěte si ukázky z rozhovorů z výzkumu V. Endrštové (pozn.: moc prosím, jde o data z výzkumu, nikde nijak je nešiřte, byť jsou anonymizovaná). Sledujete jak jejich obsah, ale i způsob provedení (tj. kladení otázek, reakce informátorů atp.) a transkriptu.
Zopakujte si text Zdeňka Konopáska k analýze v kvali výzkumu a poslední přednášku. Pokuste se analyzovat libovolnou jednu stránku / pasáž, tj. okódujte kousek některého z rozhovorů (jako teoretické zázemí můžete použít pasáže z dipl. práce V. Endrštové). Kódy definujte. Odevzdejte seznam kódů s definicemi (coodbook) a segmenty.
-
Úkoly, které preferujete procvičit a diskutovat, odevzdejte, prosím, zde:
-
-
Práce s daty jiné než písemné povahy
-
Atestace
(předpokladem atestace je 70% účast na hodinách)
1. Zvolte si jednu oblast zájmu, tj. jedno téma (ideálně takové, které zvažujete pro diplomovou práci, tj. takové, o němž již něco víte, něco jste k němu načetli načetli atp.). Rámcově je teoreticky ukotvěte.
2. Formulujte relevantní výzkumný problém na dané téma ke každému metodologickému přístupu, který je předmětem výuky: (1) polostrukturovaný rozhovor, (2) etnografie, (3) narativy, (4) analýzy konverzace a diskurzu, (5) práce s nepsanými prameny, (6) případová studie.
3. Ke každému výzkumnému problému načrtněte projekt výzkumu, tj. navrhněte výzkumné otázky, techniky tvorby dat, výběr vzorku a způsob analýzy dat.
Tzn. odevzdáte 6 výzkumných projektů k jednomu tématu. Každý projekt výzkumu stačí zpracovat heslovitě, tj. v rozsahu min. 1/2 a max. 2 normostrany. Svá metodologická rozhodnutí zdůvodněte. Za samozřejmost považuji formální stránku práce včetně bibliografie.