Aplikace doménové analýzy v softwarovém a ontologickém inženýrství

Uplatnění metody doménové analýzy není vázáno na konkrétní vědní disciplínu. Zcela v duchu svých principů je použitelná v různých oblastech, na jejichž specifické rysy se adaptuje a nabývá tak v různých případech použití různých podob. Aplikačními oblastmi doménové analýzy relevantními pro informační vědu jsou především softwarové inženýrství a ontologické inženýrství a její hraniční obory. Birger Hjørland a Hanne Albrechtsenová vyjmenovávají tyto významné oblasti aplikace doménové analýzy v hraničních oborech informační vědy: filozofie a teorie vědy, pedagogický výzkum, kognitivní psychologie (způsob, jak člověk přemýšlí, je ovlivněn tím, o čem přemýšlí), biologie (behaviorální ekologie hledání zdrojů), psycholingvistika a sociolingvistika (směry, které jsou v opozici vůči abstraktní textové analýze a formálnímu strukturalismu).[1]

Doménová analýza v softwarovém inženýrství

Doménová analýza v softwarovém inženýrství se začala diskutovat v průběhu 80. let 20. století zejména v souvislosti s výzkumy metod a technik opětovné použitelnosti softwarových návrhů a komponent. Jako první zřejmě použil a definoval termín James M. Neighbors ve své disertaci věnované metodě návrhu opětovně použitelných softwarových komponent. Podle Neighborse spočívá doménová analýza v identifikaci objektů a operací v třídě podobných systémů v konkrétní problémové doméně. Tím doménovou analýzu přibližuje metodě objektově orientované analýzy a návrhu. Její specifika oproti systémové analýze vidí v tom, že se „netýká konkrétních akcí v konkrétním systému. Zajímá se místo toho o to, jaké akce a objekty se vyskytují ve všech systémech v aplikační oblasti (problémové doméně).“[2]

K propracování metody doménové analýzy významně přispěl Ruben Prieto-Díaz, který se rovněž orientuje na opakovatelnou použitelnost softwaru. Termín doménová analýza použil pro označení způsobu, jímž dospěl k návrhu fasetové klasifikace softwaru. Z pohledu informační vědy je zajímavé, že inspirací a teoretickou základnou se mu stala teorie fasetové analýzy S. R. Ranganathana. Prieto-Díaz definuje doménovou analýzu jako „proces identifikace, záznamu a strukturování informací používaných při vývoji softwarových systémů s cílem učinit je opětovně použitelnými“ [3]. Chápe doménovou analýzu především jako proces kumulace zkušeností a poznatků, jež se po dosažení určitého množství syntetizují a abstrahují, aby mohly být opětovně použitelné. Konstatuje, že doménová analýza může a má používat osvědčené nástroje jiných disciplín, například techniky získávání a reprezentace znalostí používané v umělé inteligenci a vyspělé techniky a ověřené metody systémové analýzy nebo technologie informačního managementu. Kromě toho Prieto-Díaz nabízí i vlastní procesní model doménové analýzy, založený na metodice tvorby fasetových klasifikací v oblasti knihovnictví. Jako zdroje doménových znalostí jmenuje technickou literaturu, existující implementace, uživatelské průzkumy a doporučení expertů. Pro vytvořené doménové modely doporučuje formu taxonomií, standardů, funkčních modelů a doménových jazyků. Zajímavým námětem je názor, že nelze čekat na přirozený vývoj domény, ale je nutné stimulovat proces jejího zrání systematickými aktivitami.

Metoda doménové analýzy v rámci softwarového inženýrství coby proces systematického zkoumání a porozumění oblasti problému nebo domény, pro niž se aplikace nebo systém navrhuje, byla formalizována a pod názvem Problem Domain Analysis (PDA) představuje jednu z významných metodik návrhu informačních systémů a aplikací.[4]

Doménová analýza v ontologickém inženýrství

Rovněž ontologické inženýrství často používá doménovou analýzu, již většina metodik doporučuje provést v úvodní fázi návrhu ontologie. Kupříkladu metodika Natalye Noyové a Debory McGuinessové zařazuje doménovou analýzu do prvního kroku, jenž zahrnuje určení domény a rozsahu ontologie. Autorky zdůrazňují pragmatický aspekt doménové analýzy, jejíž výsledek ovlivňuje především stanovený účel a uživatelé ontologie. „Neexistuje žádný správný způsob modelování domény – vždy existují životaschopné alternativy. Nejlepší řešení téměř vždy závisí na aplikaci, kterou máte na mysli, a na rozšířeních, která očekáváte.“ [5]



[1] HJØRLAND, Birger, Albrechtsen, Hanne. Toward a new horizon in information science: domain analysis. In: Journal of the American Society for Information Science. July 1995, 46(6), 404-409. https://doi.org/10.1002/(SICI)1097-4571(199507)46:63.0.CO;2-Y. ISSN 0002-8231 (print). ISSN 1097-4571 (online).

[2] NEIGHBORS, James M. Software construction using components [online]. Ph.D. Dissertation, Technical Report UCI-ICS-TR-160. Irvine: Department of Information and Computer Science, University of California, Irvine, ©1980, 1981, 1996 [cit. 2023-12-27], s. 6. Dostupné z: http://www.bayfronttechnologies.com/l02draco.htm#diss80.

[3] PRIETO-DÍAZ, Rubén. Domain analysis: an introduction. In: ACM SIGSOFT Software engineering notes (SEN). April 1990, 15(2), s. 47. https://doi.org/10.1145/382296.382703. ISSN 0163-5948.

[4] BLOKDYK, Gerardus. Problem Domain Analysis: a complete guide - 2020 edition. La Vergne: Emereo Publishing, 2020. ISBN 1-86738-260-1. Dostupné z: https://ebookcentral.proquest.com/lib/cuni/detail.action?docID=7334634.

[5] NOY, Natalya F., McGUINESS, Deborah L. Ontology development 101: a guide to creating your first ontology [online]. March 2001 [cit. 2023-12-27]. 25 s. Stanford Knowledge Systems Laboratory Technical Report KSL-01-05 and Stanford Medical Informatics Technical Report SMI-2001-0880. Dostupné z: https://protege.stanford.edu/publications/ontology_development/ontology101.html.