Vědeckovýzkumná propedeutika v psychologii - YBSB037
Section outline
-
Discord
Pro běžné komunikace (dotazy ke kurzu, FAQ atd.) používejte prosím discord. Kanál #vedecko-vyzkumna-propedeutika
Literatura
Povinná:
- FERJENČÍK, J. Úvod do metodologie psychologického výzkumu: jak zkoumat lidskou duši. Praha: Portál, 2000. ISBN 978-80-7367-815-9.
(Vybrané kapitoly viz požadavky v jednotlivých přednáškách!)
- URBÁNEK, T., DENGLEROVÁ, D., ŠIRŮČEK, J. Psychometrika: měření v psychologii. Praha: Portál, 2011. ISBN 978-80-7367-836-4 (Vybrané kapitoly viz požadavky v jednotlivých přednáškách!)
- NOVOTNÁ, H., ŠPAČEK, O., ŠŤOVÍČKOVÁ JANTULOVÁ, M. Metody výzkumu ve společenských vědách. Praha, FHS UK, 2020. ISBN 978-80-7571-025-3 (Vybrané kapitoly viz
požadavky v jednotlivých přednáškách!)Doporučená:
ŘIHÁČEK, T., ČERMÁK, I., HYTYCH, R. Kvalitativní analýza textů: čtyři přístupy. Brno: Masarykova univerzita, 2013. ISBN 978-80-210-6382-2.
-
Závěrečný test
Kurz je zakončen vypracováním plánu výzkumného projektu, presentací a písemným testem.
Projekt
Projekt je vypracováván skupinově ve skupině 2-3ti studentů. Jedná se o plán výzkumného řešení na zvolené téma. Projekt je presentován na konci kurzu a na základě zpětné vazby vyučujících a studentů zpracován skupinou do písemné podoby.
Písemná verze projektu je popsána zde:
https://dl1.cuni.cz/mod/page/view.php?id=604561
Detailní rozbor jednotlivých sekcí pak zde:
Za projekt je možné získat 50 bodů do finálního hodnocení
Presentace/Poster
Presentace projektu je formou vědeckého posteru. Bude presentována v rámci jedné ze dvou lekcí na konci semestru (14.5. či 21.5.). Účast na posterové sekci bude povinná. Příklady vědeckých posterů nalezenete v patřičné sekci na moodle.
Závěrečný test
Závěrečný test je za 50bodů. Jedná se o kombinaci uzavřených a otevřených otázek.
Celkem tak i s projektem lze získat 100 bodů (50 + 50). Minimální počet bodů k úspěšnému zakončení kurzu je 60 bodů. Studenti mají možnost získat 5 bonusových bodů k výsledku testu, pokud během semestru navštíví psychologický experiment.
Bonusové body
Za účast na psychologickém experimentu lze získat až 5 bodů k finálnímu hodnocení. Bliží informace jsou v patřičné sekci níže.
Docházka
Docházka je očekávaná, nikoli vyžadovaná. Povinná je docházka na na všech presentacích závěrečných projektů (tedy dvě květnové přednášky).
Průběžné úkoly
Cílem průběžných úkolů je především monitorovat Vaše postupné kroky v rámci projektu, podpořit Vaši spolupráci ve skupinách a pomoci Vám prakticky si osvojit probírané koncepty z přednášek a cvičení. Včasné odevzdání úkolů mi také umožňuje včas identifikovat případné problémy ve skupinách, aby se předešlo komplikacím pro aktivní členy a zajistilo úspěšné dokončení kurzu pro všechny. Rozhodně vás neodevzdání jednoho či i dvou úkolu "nediskvalifikuje", pokud na ostatních pracujete pilně :)
-
Doporučená literatura k přednášce:
Ferjenčík. Úvod do metodologie /str. 11-31/ -
Literatura:
Zandlová, M. (2019). Rozhovor. In H. Novotná, M. Šťovíčková Jantulová, O. Špaček Metody výzkumu ve společenských vědách (317-352, kapitola 13). Praha FHS UK.
Ferjenčík. Úvod do metodologie psychologického výzkumu. Kapitola 12 (Pozorování) a 13 (Rozhovor) (str. 151-183)
Ferjenčík. Úvod do metodologie... Kapitola 14 Analýza produktů (str. 184 - 189)
ŘIHÁČEK, T., ČERMÁK, I., HYTYCH, R. Kvalitativní analýza textů: čtyři přístupy. Brno: Masarykova univerzita, 2013. ISBN 978-80-210-6382-2.
-
Archiv starších přednášek
-
-
K tomuto tématu jdoporučujeme tuto četbu:
- vybrané kapitoly knihy Psychometrika (Urbánek, Denglerová & Širůček, Portál 2011), zejména kapitoly 1.,2. 4. a zejména pak kapitola 10. Četbě uvedené literatury by se neměli vyhnout zejména ti studenti, kteří plánují vabírat si téma Měření a psychometrika pro SZK Společenské vědy v interdisciplinární perspektivě.
- zájemcům o téma měření v psychologii doporučuji rovněž knihu Jak neměřit člověka (S.J. Gould, Lidové noviny 1998)- např. kapitoly věnované Alfredu Binetovi,vzniku prvních psychologický testů (testů inteligence).
Inspirativní mohou také být stránky odborného časopisu s otevřeným přístupem Testfórum:
-
Doporučená četba:
Kapitola Experiment z učebnice Metody výzkumu ve společenských vědách: Seidlová Málková, Bártová, Poláčková Šolcová: Experiment. In. Novotná, H. Špaček O., Jantulová, M. Metody výzkumu ve společenských vědách, Praha: Fakulta Humanitaních studií UK, str. 195-218.
Doplňkové studijní opory:
Ukázky studií s českými probandy, kde autoři využili experimentální (Smolík) a kvaziexperimentální (Krejčová ) výzkumné plány.
-
K tématu "Dotazníky a inventáře" je k dispozici:
1. Prezentace z přednášky (včetně cvičení)
2. Příklady a popis často užívaných psychologických dotazníků, které měří osobnost (NEO-PI-R), sociosexualitu (SOI-R) a partnerskou spokojenost (DAS)
4. Povinná a doporučená literatura
Povinná
- Ferjenčík, J. Úvod do metodologie psychologického výzkumu: jak zkoumat lidskou duši. Praha:Portál, 2000 (str. 175 - 183)
Doporučená
- Shaughnessy, J. J., Zechmeister, E. B., & Zechmeister, J. S. Research methods in psychology. McGraw-Hill, 1990 (str. 107 - 117)