Section outline

    • Tato příručka seznamuje čtenáře se základními otázkami, co to vlastně učitelské portfolio je, k čemu slouží a jak je můžeme efektivně využít. První část knihy se zaměřuje na prvky, které by mělo portfolio obsahovat, a jak se rozhodnout, které materiály přiložit. Popisuje též kroky k vytvoření dobrého portfolia a jeho využití k rozvoji profesních dovedností. Druhá část knihy se zaměřuje na využití portfolií v praxi, třetí část uvádí příklady portfolií z rozličných disciplín.

      Klíčová slova: portfolia, rozvoj, kompetence

    • Tato krátká příručka pojednává o cílech využití učitelských portfolií, detailně popisuje jednotlivé fáze práce s portfoliem a jejich strukturu. Na závěr pak přikládá příklad profesního portfolia učitele.

      Klíčová slova: portfolia

    • Tato příručka se nejprve věnuje principům standardu učitele a úvodu do využívání profesních portfolií. Následně popisuje strukturu dokladového portfolia, včetně archu k prokázání kompetencí, plánu profesního rozvoje a dokladů k portfoliu. V další části ukazuje prezentaci kompetencí pomocí dokladového portfolia v atestačním řízení, přikládá arch učitele k prokázání kompetencí ze standardu učitele a dokládá příklady možného pojetí PPR a rozvojových rozhovorů.

      Klíčová slova: portfolia, kompetence

    • Článek přináší výsledky výzkumu profesního rozvoje učitelů, v němž byly během jednoho akademického roku používány tři opakující se a následně inovované metody – videonahrávání, učitelská portfolia a deníkové záznamy, které vedly k rozvoji reflexního učení u studentů učitelství.

      Klíčová slova: rozvoj, videozáznamy, portfolia, učitelské deníky, sebereflexe, případová studie

    • Stoynoff (1999) popisuje model pedagogické praxe, který uskutečňuje Státní univerzita v Oregonu. Ačkoli je tato koncepce poměrně finančně i časově náročná, intenzita mentorských zkušeností u učitelů a vysoká míra spolupráce mezi všemi účastníky pedagogické praxe poukazují na důležité prvky kvalitní pedagogické praxe, z nichž by mohl každý takový model praxe profitovat. Pedagogická praxe je v nich zaintegrovaná do akademického programu, který trvá celkem 12 měsíců, a praxe začíná ihned v jeho prvním měsíci. Samotnou pedagogickou činnost doprovází spolupráce s vedoucími učiteli, poradci z řad akademiků, koordinátorů kurzů a praktikantů, přičemž každý člen je zapojen do všech fází pedagogické praxe. Vedení praxe je poměrně intenzivní; každý vedoucí učitel stráví prací s praktikantem okolo 5 hodin týdně. Pedagogická praxe je následně hodnocená na základě odevzdaného portfolia, které připravuje praktikant a které by mělo dokumentovat jeho pedagogický vývoj (Stoynoff, 1999: 147). Tento model dává tedy důraz především na dlouhodobý vývoj praktikantových schopností učit (Stoynoff, 1999: 148), a tím praktikantovi umožňuje, aby si postupně navykl na proces učení a převzal na sebe ostatní povinnosti učitele. 

      Klíčová slova: spolupráce, integrace, interakce, portfolia, rozvoj, kompetence