Instituce a komunikační platformy organizace znalostí
International Society for Knowledge Organization (ISKO)
Mezinárodní společnost pro organizaci znalostí, založena v roce 1989. https://www.isko.org/
Vydává stěžejní oborový časopis Knowledge organization (byl založen v roce 1974, do roku 1993 vycházel pod názvem International classification). Od roku 2009 je časopis online dostupný z portálu elektronických zdrojů UK. ISSN 0943-7444.
Zpřístupňuje průběžnou oborovou bibliografii Knowledge organization literature (Literatura z organizace znalostí, 2009-2021, dostupné z http://www.isko.org/lit.html), pro jejíž účely byla vytvořena stejnojmenná klasifikace KO Literature (https://www.isko.org/scheme.php).
Je vydavatelem ediční řady Advances in knowledge organization (Pokroky v organizaci znalostí, https://www.isko.org/pubs.html) a v dvouletých intervalech pořádá mezinárodní konference (International ISKO Conference, https://www.isko.org/events.html).
Od roku 2016 vydává encyklopedii organizace znalostí: ISKO Encyclopedia of Knowledge Organization (IEKO) [online]. HJØRLAND, Birger, GNOLI, Claudio, ed. ISKO Scientific Advisory Council, 2016- [cit. 2025-01-17]. Dostupné z: http://www.isko.org/cyclo/.
NKOS (Networked Knowledge Organization Systems/Services/Structures)
Volné mezinárodní sdružení odborníků zabývajících se systémy/službami/strukturami organizace znalostí v síťovém prostředí, ustavené v roce 2009. Spolupracuje s Dublinskou metadatovou iniciativou (Dublin Core Metadata Initiative - DCMI (https://dublincore.org/groups/nkos/). Dokumentace činnosti NKOS je dostupná z: https://nkos.slis.kent.edu/.
Orgány IFLA
Metadata Technical Standards Review Group (METATEC)
Skupina IFLA koordinující tvorbu a publikování metadatových standardů.
IFLA Cataloguing Section
Sekce IFLA pro katalogizaci. Dokumentace činnosti sekce je dostupná z: https://www.ifla.org/cataloguing.
IFLA Subject Analysis and Access Section
Sekce IFLA pro obsahovou analýzu a přístup (do roku 2016 Sekce pro klasifikaci a indexaci). Dokumentace činnosti sekce je dostupná z: https://www.ifla.org/subject-analysis-and-access. Spolu se sekcemi pro bibliografii a pro katalogizaci vydává zpravodaj IFLA Metadata Newsletter (ISSN 2414-3243).
Sekce se zaměřuje na metody a zajištění věcného přístupu v katalozích, bibliografiích a rejstřících k dokumentům všeho druhu, včetně elektronických dokumentů. Slouží jako fórum pro knihovny a informační služby všech typů, jakož i pro výrobce a uživatele nástrojů klasifikace a indexace. Prosazuje standardizaci a jednotné uplatňování nástrojů klasifikace a indexace institucemi, které vytvářejí nebo využívají bibliografické záznamy. Podporuje výzkum a jeho výsledky šíří prostřednictvím otevřených setkání a publikací. Členové sekce se podíleli na tvorbě referenčního pojmového modelu věcných autorit FRSAD a vícejazyčného terminologického slovníku katalogizace Multilingual dictionary of cataloguing terms and concepts (MulDiCat).
UDC Consortium, UDCC
Konsorcium pro Mezinárodní desetinné třídění, http://www.udcc.org/. Nezisková organizace se sídlem v Haagu, Nizozemsko. Jejím účelem je správa a distribuce Mezinárodního desetinného třídění a podpora jeho používání a vývoje. V dvouletých intervalech pořádá odborné konference zaměřené na problematiku klasifikace a systémů organizace znalostí. Konference má formát semináře (přednášky následované odbornou diskusí) s názvem UDC Seminar.
ASIS&T SIG CMR (Special Interest Group on Classification and Metadata Research)
Zájmová skupina pro výzkum klasifikace, ustavená při Sdružení pro informační vědu a technologie (Association for Information Science and Technology, ASIST), https://www.asist.org/sig/sig-crm/sig-cmr/. Skupina pořádá každoročně v rámci výroční konference ASIST workshop věnovaný problematice organizace znalostí; příspěvky jsou publikovány v sborníku Advances in classification research (Pokroky ve výzkumu klasifikace, https://journals.lib.washington.edu/index.php/acro/issue/archive).