VIZ POPZNÁMKY PŘÍMO V TEXTU. PODTRŽENÁ VYJÁDŘENÍ BY BYLO VHODNÉ VĚTŠINOU ZJEDNODUŠIT, VYJÁDŘIT SROZUMITELNĚJI ČI KONKRÉTNĚJI.
IB
Svět nástrojů, materiálů, prostředků, ale též postupů a všelijakých dalších úkonů či pomůcek k zdokonalování a přikrášlování lidského světa je široce opředen rozmanitým pojmoslovím. PŘÍLIŠ JAZYKOVĚ SLOŽITÉ (PRO NERODILÉ MLUVČÍ ČEŠTINY).Většina z pojmenování vyprodukovaných tímto světem na nás mohou působit jako jakási hermetická slova, určená pouze těm zasvěceným. KLIŠÉ Tak je tomu právě v případě profesních pojmenování neboli profesionalismů.
Profesionalismy vznikají jako pojmenování specifických a velmi konkrétních objektů, čímž mají sloužit přesnosti a zamezit možnému nedorozumění v
Pro normálního smrtelníka KLIŠÉ zkrátka není možné osvojit si celou slovní zásobu utvořenou k pojmutí veškeré lidské produkce. Proto se jednotlivé výrazy a některé kruhy jejich uživatelů, opravdu tváří jako uzavřené okultní spolky disponující vlastním žargonem.
Avšak my víme, že členové užších společenských kruhů UVEĎTE PŘÍKLAD(Y) nepodepisují žádný enigmatický slib vlastní krví a jsou
Profesionalismy tedy prosakují ze svých obvyklých polí působnosti do našich všedních životů, v nichž se s nimi musíme nějak vypořádat. Spolu s moderním rozmachem služeb a zábavního průmyslu se však lexikální pole ještě a stále rozšiřuje, což může komunikaci občas značně znepříjemňovat. CO SI POD TÍM LAIK PŘEDSTAVÍ?
Jeden z příkladů, kterých si můžeme povšimnout, je zvláště generačního rázu, a tedy svědčí o nedostupnosti oblasti slovní zásoby mladším generacím, které s ní již nejsou natolik ve styku.
Touto oblastí je takzvané, a naší národnosti vlastní, kutilství. To obsahuje široké spektrum domácích prací, jež jsou vedeny ve smyslu DIY (=do it yourself). Taková aktivita předpokládá fyzickou práci s nástroji a materiálem, a tedy i práci duševní, a to s pojmy vlastními profesím, z nichž tyto pracovní prostředky pocházejí.
V tomto případě nedochází na lexikální rovině k novým pojmenováním, ta zůstávají z profesní povahy stejná, ovšem z pozice neznalého může dojít k pojmenování předmětu za pomoci popsání toho, čím se objekt liší od objektů ostatních. ??? Štafle se rázem stanou „žebříkem s platformou“. Nebo také popsáním vlastností, jimiž se objekt vyznačuje. Tak se třeba taková hmoždinka přetvoří například v „plastovou věc na šrouby“.
A co vy? Dokázali byste ještě poznat tvárnice, překlady a krovy? Nebo rozpoznat šroub od vrutu? Nebo dokonce vyhledat v dílně trubkový majzlík, olovnici nebo nebozez?