Pokyny k závěrečné práci
Abschlussbedingungen
- Vyberte si jednu z forem závěrečné práce specifikovaných níže (po rozkliku nadpisu). Tato může být individuální nebo týmová.
- Finální práci odevzdejte do Moodle do 28. 5. 2024 (1. termín)
- 11. 6. 2024 (2. termín) nebo do 2. 7. 2024 (3. termín).
- Dbejte na základní kulturu – dokument vhodně pojmenujte, podepište, číslujte strany, text strukturujte do odstavců, používejte nadpisy, jednotně formátujte, používejte odborný jazyk a styl, před odevzdání si text přečtěte a opravte chyby a překlepy.
- Uvádějte všechny využívané zdroje, korektně je citujte (doporučujeme držet se normy ISO 690).
- V případě nejistoty konzultujte s výukovými asistenty nebo garantkou, u některých variant je konzultace silně doporučena.
2. Účast na odborných akcí a reportáže z nich
Jedná se o individuální závěrečnou práci.
Příprava
- Vyberte si minimálně dvě odborné akce o vzdělávání či vzdělávací politice. Může se jednat i o online akce, vhodné jsou diskuse, kulaté stoly, konference, webináře...Ideální je, když spolu akce tematicky souvisí a pokud máte možnost, doporučujeme jít a nějakou akci na živo. Akce by měly být aktuální, konat se v období únor-červen 2024 (po konzultaci a s dobrým odůvodněním lze domluvit výjimku). Nestačí, že je akce vzdělávací (tj. akce, kde se něco učíte), ale musí být tematicky zaměřena na vzdělávání a vzdělávací politiku (tedy o tom, jak organizovat a realizovat vzdělávání). Pokud si nejste jasní výběrem akce, konzultujte jej s výukovými asistenty do konce dubna.
- Uvědomění a sepsání vlastní pozice před samotnou účastí na akci – co o tématu víte, jaké máte názory na základní otázku/problém, co víte o aktérech – vystupujících, co čekáte od akce, jak si představujete, že bude probíhat. Oparvtu si napište před návštěvou, před shlédnutím záznamu!
Požadavky na výstup
- Zdůvodnění výběru akcí a jejich vztahu.
- Reflexe vlastní pozice (viz příprava).
- Popis každé z akcí – kde a kdy byla, kdo ji pořádal, kdo tam byl, pro koho byla určena, co bylo smyslem…
- Vlastní polní poznámky z akce (klidně ve formě odrážek).
- Odborná reflexe akce
- Na jaký prvek vzdělávací politiky se akce zaměřovala? Mluvilo se o cílech, nástrojích, typech politiky, rozdělení rolí, postavení aktérů?
- Kdo byli hosté na akci a proč asi organizátoři pozvali zrovna tyto? Napadá vás někdo, jehož hlas podle vás na akci chyběl?
- Jaká stanoviska hosté zastávali a proč? Jaké hodnoty, zájmy, cíle dotyční asi sledují? Z čeho tak usuzujete? (odkazujte na konkrétní promluvy)
- Koho dotyční reprezentují – jen sebe, organizaci, zájmovou skupinu? Lišily se postoje, stanoviska a vystupování podle role nebo podle osobností?
- Používal někdo zavádějící nebo nepravdivé argumenty? (ideálně doložte)
- Osobní reflexe akce
- Co vás překvapilo? Co vás zaujalo?
- Zaznělo během akce něco, co ve vás vzbudilo pochyby, nejistotu? (Porovnejte informace s jinými zdroji a pokuste se pochyb zbavit, zjistěte, jak to tedy je.)
- Získali jste během akce nějaké nové informace, poznatky?
- Změnily se Vaše postoje a názory na základě akce – kdo a proč Vás přesvědčil? (porovnejte s přípravou před akcí)?
Tipy na akce
- obecně jsou vhodné akce zejména Kulaté stoly SKAV a EDUin, odborné konference, veřejná slyšení a diskuse, mnohé z nich jsou streamované a vysílané online, ale velmi doporučuji zkusit někam zajít na živo; z ryze online akcí jsou vhodné např. debaty učitelské platformy;
- pro informace o akcích lze využít edukalendáře nebo se přihlásit k odběru novinek
- aktuální tipy na konkrétní akce najdete v příslušném diskusním vlákně