Školení způsobilosti v elektrotechnice
Osnova sekce
-
-
Cílem tohoto kurzu je seznámení s předpisy o zacházení s elektrickými zařízeními a upozornění na možné ohrožení. Kurz byl určen pro osoby pracující na elektrických zařízeních ve smyslu vyhlášky číslo 50 z roku 1978 (sbírky zákonů) a stavu z počátku roku 2020. Po změně legislativy v roce 2021 a 2022 byl kurz v součinnosti s revizním technikem doplněn. Osoby znalé musí absolvovat prezenční školení a přezkoušení před komisí jmenovanou děkanem fakulty. Předsedou komise je revizní technik.
V kurzu jsou dokumenty stanovující obsah školení, technické normy, příklady hodnocení rizik, převzatý učební text o první pomoci při úrazech elektrickým proudem i učební text technického charakteru obsahující i jednoduchá elektrotechnická schemata. Dále jsou v kurzu odkazy na odborné stránky a videosekvence. Předpokládaná doba pro absolvování kurzu je přibližně dvě hodiny, lze jej ale zvládnout i v čase kratším.
Odpovědná osoba: Ing. Jan Vořech, Tel. 377 593 454, Děkanát, Lékařská fakulta v Plzni, alej Svobody 76, Plzeň
-
Základní ochranou u elektrických obvodů je ochrana před přímým dotykem živých částí. Je to například ochranná izolace. Můžeme se s ní setkat u pohyblivých a prodlužovacích přívodů.
Jako ochrana při poruše je popisována ochrana před nebezpečným dotykem neživých částí, tedy částí, na kterých se za běžného stavu nevyskytuje napětí. Může se tam ale napětí vyskytnout při poruše a pak tato ochrana - například ochranný vodič - zajistí svedení nebezpečného proudu a vypnutí obvodu.
Ochrany jsou používány v různých provedeních a kombinacích s ohledem na vnější vlivy okolního prostředí. Například v tzv. NORMÁLNÍM PROSTŘEDÍ postačí ochranná izolace a ochranný vodič. V prostředí NEBEZPEČNÉM A ZVLÁŠŤ NEBEZPEČNÉM (prostory mokré, s nebezpečím výbuchu, prostory horké) budou ochrany doplněny o zemění, pospojení, zvýšené krytí apod.