Topic outline

  • General

  • Úvod do studia předmětu

    Cíle: Uvedení studentů do studia teorie a didaktiky tělesné výchovy v AČR, seznámení s koncepcí služební tělesné výchovy a zajištěním služební tělesné výchovy, včetně interakce s tělovýchovným vzdělávacím systémem

    Průběh: seznámení se základními dokumenty VO, s postavením a úkoly VO, se základními termíny používané ve služební tělesné výchově;

    Klíčová slova: vojenská tělovýchova a sport, náčelník tělovýchovy, tělesná příprava, pohybová aktivita a její význam v rámci prevence, faktory ovlivňující výkon vojáka, profesionální připravenost a struktura vojenské tělovýchovy

    Otázky: otázky k objasnění místa a úlohy VO v systému vzdělávání a základních termínů vojenské služební tělesné výchovy, 

    Co je tělesná příprava a tělesná výchova?

    Jaké jsou významy pohybové aktivity?

    Jaké faktory ovlivňující výkon vojáka?

    Vyjmenujte složky profesionální připravenosti vojáka

  • Finanční náležitosti VZP

    Cíle: seznámení s finanční legislativou v resortu MO

    Průběh: finanční náležitosti vojáků z povolání a občanských zaměstnanců v souladu se zákonem 221 o vojácích z povolání a kolektivní smlouvou; 

    Klíčová slova: platy, odměny, služební cesty, náhrady při výcviku, příplatky, benefity, povinnosti a finanční závazky

    Otázky: 

    Z čeho je stanoven plat VZP?

    Jak je řešena legislativa odměn?

    Jakým způsobem se vyúčtovávají služební cesty?

    Popiš finanční náhrady spojené se studiem na VŠ v resortu MO.

  • Systém, organizace a řízení v resortu MO (1)

    Cíle: Seznámit studenty se začleněním služební tělesné výchovu do organizačního celku MO

    Průběh: pochopení struktury MO v souvislosti s vojenskou tělovýchovou a RMO 12/2011

    Klíčová slova: struktura MO, organizace MO, zařazení služební TV do MO

    Přezkoušení: otázky směřující k pochopení systému a organizace MO v souvislosti s TV procesem;

    Vyjmenujte členění MO

    Co jsou organizační složky MO?

    V rámci čeho je prováděna služební TV v resortu MO?  

  • Systém, organizace a řízení resortu MO (2)

    Cíle: Seznámit studenty se systémem, organizací a řízením služební tělesné výchovy v souvislosti z základními dokumenty resortu MO

    Průběh: pochopení systému, organizace a řízení služební tělesné výchovy v souvislosti s úkoly a prvky systému resortu MO

    Klíčová slova: základní dokumenty resortu obrany, systém řízení resortu MO, prvky systému resortu MO 

    Přezkoušení: otázky k objasnění systému služební tělesné výchovy;

    Jaké jsou základní dokumenty pro provádění TV v resortu MO:

    Jaké jsou požadavky na vojenského profesionála?

    Popište členění služební tělesné výchovy

    Jaké jsou prvky řízení systému resortu MO?

  • Základní tělesná příprava (struktura VÚ a VZ)

    Cíle: místo služební tělesné výchovy ve struktuře vojenských útvarů a zařízení.

    Průběh: objasnění definice základních pojmů, systém a struktura velení, štábů a jednotek u praporu a pluku a začlenění služební tělesné výchovy do jejich struktur.

    Klíčová slova: brigáda, pluk, prapor, štáby, jednotky

    Otázky: 

    Jaký je rozdíl mezi plukem a praporem?

    Na kterém nejnižším stupni je tabulkové místo TV pracovníka?

    Kolik tabulkových míst TV pracovníků má v současné době prapor a kolik letecká základna?

    Jaký je rozdíl mezi velení a štábem u praporu?

  • Zařazení služební TV do struktury a systému MO

    Cíle: Místo služební tělesné výchovy ve struktuře MO

    Průběh: objasnění definice základních pojmů (ozbrojené síly, ministerstvo, generální štáb), služební tělesné výchova v gesci MO a v gesci GŠ

    Klíčová slova: Ozbrojené síly, Ministerstvo obrany, Generální štáb

    Přezkoušení: otázky k objasnění základních pojmů struktury a systému rezortu obrany

  • Základní tělesná příprava v resortu MO (1)

    Cíl: místo základní tělesné přípravy ve struktuře vojenských útvarů a zařízení.

    Průběh: objasnění definice základních pojmů, systém a výcvik v tělesné přípravě u velení, štábů a jednotek u praporu a pluku a začlenění tělesné přípravy do jejich struktur, zvláštnosti výcviku v tělesné přípravě.

    Klíčová slova: tělesná příprava, programy přípravy, tělesná zdatnost, jednotky, formy výcviku

    Otázky: 

    Kdo je zodpovědný za tělesnou zdatnost u jednotky nebo útvaru?

    Podle jakého zákona jsou zodpovědní za svoji fyzickou zdatnost?

    Podle jakého dokumentu je plánován výcvik u jednotek?

  • Základní tělesná příprava v resortu MO (2)

    Cíl: místo základní tělesné přípravy ve struktuře vojenských útvarů a zařízení.

    Průběh: objasnění definice základních pojmů, systém a výcvik v tělesné přípravě u velení, štábů a jednotek u praporu a pluku a začlenění tělesné přípravy do jejich struktur, zvláštnosti výcviku v tělesné přípravě.

    Klíčová slova: tělesná příprava, programy přípravy, tělesná zdatnost, jednotky, formy výcviku

    Otázky: 

    Kolik hodin týdně a v kolika dnech se minimálně plánuje tělesná příprava?

    Jaké jsou základní formy výcviku v tělesné přípravě?

    Vyjmenuj tělovýchovné pracovníky, kteří zabezpečují tělesnou přípravu.

  • Speciální tělesná příprava v AČR

    Cíle: zařazení a vymezení výcviku STP v rámci AČR, výcvik STP v rámci studia vojenské tělovýchovy, témata STP,  profesionální připravenost vojáka v souvislosti s STP, historie výcviku STP.

    Průběh: zařazení STP do vševojskového výcviku, popis jednotlivých témat STP, riziková témata STP, kurzy STP, souhrn prvků profesionální připravenosti vojáka, vymezení důležitých období v souvislosti s výcvikem STP.

    Klíčová slova: výcvik ve speciální tělesné přípravě AČR, historie výcviku ve speciální tělesné přípravě AČR, složení STP

    Prověření: otázky směřující k prověření ke znalosti zařazení a témat STP, rozdělení prvků působících na připravenost vojáka pomocí STP, významné datumy v souvislosti se STP; 

    V rámci jekého výcviku se v AČR cvičí STP?

    Vyjmenujte témata STP a označte riziková témata?

    Vyjmenujte složky profesionální připravenosti vojáka

    Popište co obsahuje tělesná připravenost a odolnost vojáka

  • Výběrová tělesná výchova

    Cíle: místo a úloha výběrové tělesné výchovy v systému služební tělesné výchovy

    Průběh: pochopení souvislostí tělesné připravenosti pomocí dalších forem přípravy a definování výběrové tělesné výchovy, historické kořeny, zařazení do systému, obsah a organizační formy, legislativa, význam

    Klíčová slova: výběrová tělesná výchova, organizační struktura výběrové TV, zařazení výběrové TV do systému resortu MO

    Přezkoušení: otázky k objasnění postavení výběrové tělesné výchovy,

    Definujte výběrovou tělesnou výchovu v resortu MO?

    Vysvětlete zařazení výběrové tělesné výchovy v systému TV?

    Definujte organizační formu výběrové TV

  • Vojenské víceboje (1)

    Cíle: seznámení s místem a úlohou vojenských vícebojů v systému služební tělesné výchovy

    Průběh: pochopení významu vojenských vícebojů v souvislosti s armádní tělovýchovou s následným rozdělením vícebojů, jejich charakteristickými znaky, druhů včetně významu pro výcvik

    Klíčová slova: vojenské víceboje, druhy vojenských vícebojů, armádní výcvik

    Přezkoušení: otázky k objasnění charakteristických znaků vojenských vícebojů,

    Co jsou vojenské víceboje?

    Jaké jsou druhy vojenských vícebojů?

  • Vojenské víceboje (2)

    Cíle: seznámení s místem a úlohou vojenského pětiboje v systému služební tělesné výchovy

    Průběh: pochopení podstaty vojenského pětiboje včetně historických souvislostí a jeho významem pro armádní tělesenou připravenost a armádní výcvik

    Klíčová slova: vojenský pětiboj, disciplíny a význam pro výcvik

    Přezkoušení: otázky k objasnění charakteristických znaků vojenského pětiboje,

    Co je vojenský pětiboj?

    Jaké jsou disciplíny vojenského pětiboje?

    Historický vývoj vojenského pětiboje

  • Vojenské víceboje (3)

    Cíle: seznámení z pravidly, bezpečností a manipulací se zbraní, technika střelby

    Průběh: pochopení pravidel střelby včetně bezpečnostních rizik v souvislosti s technika a manipulací se zbraní; 

    Klíčová slova: střelba ve vojenském pětiboji, pomalá a rychlá střelba, soutěžní střelba

    Přezkoušení: otázky k objasnění pravidel, bezpečnosti a techniky střelby;

    Jaké jsou bezpečnostní zásady při střelbě?

    Co je pomalá a rychlá střelba? 

  • Vojenské víceboje (4)

    Cíle: seznámení s jednotlivými pravidly, bezpečností a technikou překonávání překážek ve vojenském víceboji

    Průběh: vysvětlení pravidel plavání s překážkami, bezpečnosti při plavání, techniky při překonávání překážek a soutěžního pojetí této problematiky

    Klíčová slova: překonávání překážek, vojenský víceboj, překonávání překážek při plavání

    Přezkoušení: otázky k objasnění pravidel, bezpečnosti a techniky překonávání překážek, plavání s překážkami-testů;

    Jaká jsou bezpečnostní pravidla při překonávání překážek?

    Jaké překážky obsahuje plavecká disciplína ve vojenském pětiboji?

  • Vojenské víceboje (5)

    Cíle: seznámení s pravidly, bezpečností a technikou hodu granátem ve vojenských vícebojích

    Průběh: vysvětlení pravidel hodu granátem, bezpečnosti, techniky hodu granátem a její soutěžní formou

    Klíčová slova: hod granátem, technika, bezpečnost, pravidla, vojenský víceboj

    Přezkoušení: otázky k objasnění pravidel, bezpečnosti a techniky hodu granátem, hod granátem-test;

    Popište standardizace disciplíny hodu granátem ve vojenském pětiboji?

    Jaká jsou pravidla a bezpečnost při provádění nácviku hodu cvičným granátem?

  • Fyzická příprava vojsk - I

    Cíle: zařazení fyzické přípravy v rámci výcviku AČR, formy fyzické přípravy, výcvik vojáka a instruktora, programy fyzické přípravy.

    Průběh: vysvětlení vševojskového výcviku a jeho rozdělení, forem fyzické přípravy v základní a speciální tělesné přípravě, rozdělení výcviku vojáka v souvislosti se sportovní přípravou, výcvik instruktora a druhů programů výcviku.

    Klíčová slova: vševojskový výcvik, komponenty a programy fyzické přípravy

    Přezkoušení: otázky směřující na výcvik a programy výcviku fyzické přípravy;  

    Vyjmenujte typy cvičebních programů, přiložený dokument (str. 12)

    Vyjmenujte programy pro jednotky a charakterizujte individuální program, přiložený dokument (str. 12 a 16)

    Vyjmenujte zdravotní a fyzické komponenty pohybové připravenosti, přiložený dokument (str. 22)

  • Fyzická příprava vojsk - II

    Cíle: vysvětlení podstaty programů fyzické přípravy, pochopení významu periodizace během delších výcvikových období, problematika fází fyzické přípravy, zaměření cvičebních programů na jednotlivé skupiny.

    Průběh: zopakování typů cvičebních programů (individuální a speciální programy), popis průběhu lineární a nelineární periodizace přípravy, vysvětlení přípravné fáze a rozvíjející fáze fyzické přípravy.

    Klíčová slova: periodizace výcviku, fáze fyzické přípravy, typy cvičebních programů

    Přezkoušení: otázky směřující na prověření programů fyzické přípravy a na pochopení lineární periodizace a rozdělení rozvíjející fáze přípravy.

    Vyjmenujte speciální typy cvičebních programů? přiložený dokument (str. 6)

    Jak rozdělujeme fáze fyzické přípravy výcviku? přiložený dokument (str. 7)

    Co obsahuje přípravná fáze výcviku v rámci periodizace tréninku? přiložený dokument (str. 10)

    Z čeho se skládá úvodní část tréninkové jednotky? přiložený dokument (str. 14)

  • Fyzická příprava vojsk - 1

    Cíl: Poskytnout studentům základní informace pro správné zařazení různých variant cviků do silového tréninku

    Průběh: V rámci praktické výuky, prakticky seznámit studenty s variantami cviků a jejich zařazením do silového tréninku

    Klíčová slova: silový trénink, didaktika, technika

    Přezkoušení: Otázky směřující k pochopení rozdělení jednotlivých cviků v rámci silového tréninku.

    Co je to super série?

    Napište příklad cviků na “Push and Pull“?

    Jakým cvikem by mohl začínat trénink na rozvoj maximálního mechanického výkonu?

    Napište příklad komplexního cviku.

    Jak se nazývá roční tréninkový cyklus?

  • Základy práce s odbornou vojenskou literaturou

    Cíle: studenti jsou vedeni k pochopení významu struktury závěrečné práce v souladu s odbornou literaturou, druhů výzkumu a metodologických přístupů v souladu s celkovým vědeckým sdělením včetně etické komise

    Průběh:  vysvětlení struktury závěrečné práce, obecné struktury práce, rozdělení metodologických přístupů, vysvětlení sdělení v úvodu, hlavní a závěrečné části.

    Klíčová slova: odborná literatura, závěrečná práce, struktura závěrečné práce

    Otázky: otázky směřující k pochopení struktury závěrečné práce v souvislosti s odbornou literaturou;

    Vyjmenujte druhy výzkumů,

    Jaké jsou typy vědeckých prací?

    Co obsahuje metodická část práce?

    Co je etická komise?

  • Správa zdrojů odborné literatury (vyhledávání studií)

    Cíle: Vysvětlit studentům základy používání odborné literatury (jaké jsou druhy, kde jí hledat a jak jí používat).

    Průběh: Teoretické seznámení studentů s pojmy týkající se probírané problematiky a praktická ukázka vyhledávání a používání odborné literatury.

    Klíčová slova: vyhledávání odborné literatury

    Otázky: otázky směřující k databázím pro vyhledávání odborné literatury;

    Jaké druhy zdrojů známe? 

    Jsou všechny zdroje vhodné pro naší bakalářskou/diplomovou/seminární práci? 

    Co dělat když chceme použít informace citované z jiného zdroje než je primární? 

    Jak se jmenují nejpoužívanější databáze vědeckých publikací?

  • Finanční zabezpečení služební tělesné výchovy v resortu MO

  • Word, Excel (závěrečné práce)

    Cíle: Vysvětlit a zopakovat studentům základy používání programů Microsoft Word a Excel pro úpravu závěrečných prací

    Průběh: Teoretické a praktické seznámení studentů s používáním základních funkcí programů Microsoft Word a Excel pro úpravu závěrečných prací pro potřeby studia

    Klíčová slova: Microsoft Excel a Word, editace textu

    Otázky:

    Co je to textový a tabulkový editor?

    Co je formátovaný text?

    Jak nastavit revizi textu?

    Jak se vytváří křížové reference obsahu, obrázků a tabulek?

    Jakou koncovku mají dokumenty MS Word?

    Jakou koncovku mají dokumenty MS Excel?

    Pevná mezera se do textu vloží pomocí kombinace jakých kláves?

    Obsah dokumentu vytvoříme nejlépe s využitím jaké funkce?

    Jaká funkce nám sečte obsah buněk?

     

  • Power point (práce s power point)

    Cíle: seznámení studentů s využitím aplikace power point s cílem vytvoření prezentace s krátkým obsahovým sdělením a využití aplikace ke grafické úpravě

    Průběh: formátování a nastavení, práce s textem, automatické a grafické přechody, časové nastavení, vektorová grafika

    Klíčová slova: Power-point, práce s textem a obrázky

    Otázky:

    K čemu slouží aplikace Power-point?

    Jaká velikost textu a množství textu je vhodné používat v rámci jednoho slidu k prezentaci?

    Jaké grafické výstupy je možné provádět v aplikaci power-point?

    Jakou koncovku mají dokumenty MS PowerPoint? 

    Jakým způsobem přepíšeme text v obrázku?

     

  • Power point (prezentace)

    Cíle: seznámit studenty ze způsobem prezentace nebo krátkého sdělení s využitím aplikace power-point, způsoby komentování textu v souvislosti s jeho zobrazím

    Průběh: rozložení textu na stránce v souvislosti s komentářem, řazení textu při prezentaci, často opakující se chyby během prezentace

    Klíčová slova: editace textu v Microsoft Power-point, prezentace s využitím Microsoft Power-point

    Otázky: otázky spojené s pochopením významu pomoci Power-point při prezentaci

    Jak prezentujeme rozsáhlé tabulky?

    jak prezentujeme grafy a obrázky?

  • Použití referenčního managera literatury pro závěrečné práce

    Cíle: Představit studentům možnosti využití citačních manažerů a jejich použití v praxi

    Průběh: Teoretické a praktické seznámení studentů s využitím citačních manažerů a následné použití programu Mendeley při tvorbě studentských prací se zaměřením na pochopení podstaty referenčních manažerů a prvky jejich využití

    Klíčová slova: referenční manažer, odborná literatura 

    Otázky: otázky směřující k pochopení využití referenčního manažera k závěrečným pracem

    Co je referenční manažer literatury?

    jaké údaje jsou ukládány, které je nutné vždy kontrolovat?

    jak je referenční manažer propojen s on-line prostředím a cloudem?

    Co vše je možné provádět pomocí referenčního manažeru?

    Jak se nastavuje požadovaná citační norma?,

    Jaké znáte volně dostupné citační manažery?

    Jaké znáte komerční citační manažery?

    Lze si v citačním manažeru vkládat poznámky do vybraných odborných publikací?

  • Použití výpočetní a audiovizuální techniky v praxi TV pracovníka v resortu MO

    Cíl: Student je seznámen s praktickým fungováním jednotlivých příkazů, rozhraní a funkcí používaných v praxi TV pracovníka v resortu MO.

    Průběh: použití tabulkových editorů pro práci s daty ze základního a profesního přezkoušení, vyhledávání informací na specializovaných webech resortu MO

    Klíčová slova: výpočetní a audiovizuální technika

    Otázky:

    Jaké webové zdroje MO obsahují informace spojené s tělovýchovou?

    Jaké tabulkové programy jsou využívány k práci při zaznamená dat z tělesného přezkoušení?   

  • Laktátová křivka a její aplikace v podmínkách AČR (1)

    Cíl: vyšetřit u studentů 1. Bc ve fyziologické laboratoři pomocí zátěžové diagnostiky laktátovou křivku 

    Průběh: seznámení a definice základních pojmů zátěžové diagnostiky, možnosti využití testů a testových baterií na CASRI,  jejich aplikovatelnost v RMO, provedení testu laktátové křivky a její vyhodnocení

    Klíčová slova: diagnostika, testování, výzkum, laktát, motivace

    Otázky: 

    Jaký význam má a jak se využívá zátěžová diagnostika?

    V čem může být přínosem pro armádní prostředí?

    K čemu slouží test laktátové křivky?

    Jaká hodnota laktátu se ve většině případů uvádí u aerobního a u anaerobního prahu?

  • Laktátová křivka a její aplikace v podmínkách AČR (2)

    Cíl: vyšetřit u studentů 1. Bc ve fyziologické laboratoři pomocí zátěžové diagnostiky laktátovou křivku 

    Průběh: seznámení a definice základních pojmů zátěžové diagnostiky, možnosti využití testů a testových baterií na CASRI,  jejich aplikovatelnost v RMO, provedení testu laktátové křivky a její vyhodnocení 

    Klíčová slova: diagnostika, testování, výzkum, laktát, motivace

    Otázky: 

    Jaký význam má a jak se využívá zátěžová diagnostika?

    V čem může být přínosem pro armádní prostředí?

    K čemu slouží test laktátové křivky?

    Jaká hodnota laktátu se ve většině případů uvádí u aerobního a u anaerobního prahu?