Sociální a myšlenkové světy v modernizující se společnosti
Osnova sekce
-
Předmět se zabývá utvářením moderní společnosti především optikou zásadních proměn v rovině (sebe)porozumění a myšlenkových rámců, proměn kolektivních identit či interakcí člověka se svým prostředím. Na vybraných příkladech, které se budou zabývat např. zrodem moderních národních identit, modernizací měst a novými formami zkušenosti v moderním velkoměstě, proměnami vztahu k minulosti a kulturnímu dědictví, nebo reprezentacemi krajiny, se kurz pokusí přiblížit fenomén modernity ve vztahu k základním kategoriím a rámcům lidské zkušenosti, jako je prostor a čas, identita či moc. Kurz se opírá především o perspektivu kulturně-sociálních a intelektuálních dějin, a pokrývá zejména dlouhé 19. století s přesahem do období předcházejícího a následujícího.
-
Úvodní blok se zaměří na tzv. modernitu, její základní charakteristiku a vztah k příbuzným pojmům (modernismus, modernizace, moderní). Na pozadí diskusí o tomto pojmu ze strany sociologie, geografie a další disciplín se pokusíme ozřejmit, co představuje modernita z hlediska zakoušení a intelektuální reflexe radikálně se proměňujícího světa v 18.-20. století, a jak a v čem se modernita liší od situace post-moderní. Témata pak budou konkretizována v dalších blocích.
Základní četba: David HARVEY, "Modernity and Modernism", in: TÝŽ, The Condition of Postmodernity: An Enquiry into the Origins of Cultural Change, Malden: Blackwell, 1990, s. 10-38. (viz přiložená publikace)
(Dále lze doporučit např. české překlady prací od A. Giddense, Z. Baumana, U. Becka aj.)
-
-