Osnova sekce

    • Nahrávám to celé a "povinný výběr" nechávám na vás. V zásadě je to tak, že jádro té eseje jsou strany 24-59 a když budete chtít zná kontext, tak si to rozšíříte o předmluvu, případně o úvodní slovo překladatele Druláka. Případně ještě napíšu výběr nejvíc "eko" pasáží z té samotné eseje.

      Koho by zajímala víc ta česká diskuze, tak většina těch textů je shromážděna zde: https://masarykovaakademie.cz/zpravy/diskuse-nad-knihou-tajnosti-levice/

      Je to skoro třicet esejí (má to myslím taky vyjít jako kniha), tak vám taky pošlu výběr těch nejzajímavějších z hlediska tématu. Co se týče myšlení konzervativní levice, tak za něj tam kope zejména Drulák, Keller, Stropnický, čátečně Bělohradský. ((Keller by mohl být mimochodem taky někdo, koho bychom ještě mohli číst, v 90. letech byl jedním z hlavních intelektuálů české ekologické levice (a spíše její radíkálnější anarchizující části) a...a dnes asi víte kam to dotáhl.)) 

    • Výběr četby zahrnuje načtnutí 4 odlišných strategií, které rezonovaly v USA od 70. let. První text je sekundární literatura o Greenpeace a jejich mediální strategii (14 stran, přišlo mi to nakonec lepší než dokument).

      Druhý text je jedna část z "Velké debaty" mezi Bookchinem a Foremanem. Je to část o strategiích, kterou otevírá Linda Davidoff jako zastupkyně více reformního, či chcete-li pragamatického přístupu (s. 44-58). Kdyby vás to zajímalo, tak koukněte také na předchozí část debaty ("Ekologie a Levice"), má jen 10 stran a hezky navazuje na některá témata z minulých hodin (případně alespoň koukněte na strany 37-40, kde Foreman nepjprve definuje hlubinnou ekologii a následně Bookchin sociální ekologii).

      Poslední dokument je špatný sken krátkého sloupku o Greenpeace z časopisu NIKA, který byl asi nejvýznamnějším ekologickým časopisem v Československu v 70. a 80. letech. To ale vážně jen pro zajímavost.

      Není to sice nějak extra moc četby, ale i tak si to dáme na příště bez psaných komentářů, stačí na hodině.

    • Ještě pro zajímavost nahrávám neslavně proslulý článek z časopisu Earth First!. Jedná se kratoučký sloupek "Population and AIDS" napsaný pod výmluvným pseudonymem Miss Ann Thropy.
      Najdete ho v pdf na straně 33.

    • Budeme číst hlavně z jedné ze základních knih ekofeminismu od Vandany Shivy, Mariy Mies. Dáme si kapitolu 8. Masculinization of the Motherland (v pdf s. 161-169), 9. Women have no Fatherland (s. 171-187), část 10. White Man's Dilemma: His Search for What He Has Destroyed  (tady jen strany 191-197).

      Bonusový čtení pak je předmluva k této knize (s. 7-30), 16. kapitola The Chipko Women's Concept of Freedom (s. 330-334). A nakonec úvod k druhému pdf - Vandana Shiva Reader (s. 10-16)

    • Budeme číst primárně první dva texty. Tedy Kallis, Demaria, D´Allisa - introduction to degrowth a Hickel - Degrowth: a theory of radical abundance. Každý má 15 stran.

      Další texty jsou zase spíš bonusy (případně můžete vybírat podle sebe a nahradit něco z těch primárních). Text od Brandta má 8 stran a jak ho tak znám, tak by to mohlo stát za to. Zbylé dva texty jsou celé knížky, obě poměrně nové a od zásadních teoretiků nerůstu, tak na ně můžete kouknout a přidat si je aspoň do elektronické knihovničky.

    • Nahrávám dva texty, zkuste přečíst prosím oba - první má 13 stran, druhý 37 stran. Ale oba jsou v češtině a ten druhý je poměrně lehká četba. Ten Latour je trochu těžkopádnější, ale rozhodně je to jeden z jeho stravitelnějších textů. Kdybyste věděli, že to nestíháte, tak primárně čtěte ten text Konopáska s Pokorným, o tom bude určitě zajímavější debata, protože představuje negativní kritiku ekologického/klimatického aktivismu.

      Latoura nějak kdyžtak shrnu, případně je k němu a jeho percepci českými latourovci (včetně Konopáska) dobrá kratší esej od Jakuba Orta, dostupná zde: https://itvar.cz/vylozit-karty-na-zem

      (A z druhý strany, kdyby to někoho extra zajímalo, tak k českému klimaskeptismu existuje dobrá kniha od Petra Vidomuse "Oteplí se a bude líp" a Latour pak hodně zajímavě rozvíjí svoje myšlenky v knize "Zpátky na zem", ale ani jednu bouhžel nemám elektronicky).

    • Instrukce k četbě od Terezy:

      Ahoj!
      Přečtěte si prosím všichni nahraný výběr z Tarrantova The Great Replacement (celý ho najdete tady, kdyby vás zajímal) + 5. kapitolu z The Field Guide to Climate Anxiety: Be Less Right And More In Relation, str. 97-113.
      Pokud by vám současní self-proclaimed ekofašisti přišli zajímaví, doporučuju ještě dva kratičké manifesty The Inconveniet Truth a An Open Letter, jejichž autoři explicitně na Tarranta navazují. K hodině doporučuju si přečíst i 6. kapitolu Field Guide (Resist Burnout), pokud budete mít čas a chuť.
      Původně jsem chtěla poslat i nějaké otázky, ale spojnic a kontrastů mezi ekofašismem a hnutím za klimatickou spravedlnost je tolik, že nechci předsměřovávat zajímavou debatu do již vyjetých kolejí.
      Těším se,
      Tereza
    • Na první hodině jsme se dohodli, že kromě účasti budeme k zápočtu mít i krátký komentář, stačí opravdu něco kraťoučkého, nahodit nějakou myšlenku/téma/dilema, o kterém bychom se pak mohli společně pobavit. Ale samozřejmě je možný, že se to někomu roztáhne do eseje. Kdyby se tak stalo, tak za mě klidně. Třeba to pak někde můžete publikovat.

      Ale říkal jsem si, že představivosti by se meze klást neměly, takže jsem klidně i pro jiné formáty....básnička, komiks, cokoliv...

      A setkání bych tedy navrhoval v úterý 18. 5. v 15:50 někde venku (ohledně toho ještě napíšu email). Komu se to nebude hodit, nevadí - buď se nějak spojíme individuálně, anebo, když vás bude ještě hodně, tak bychom třeba dali ještě jedno krátké online setkání

    • tady sdílím svoji esej, kterou jsem psal v průběhu kurzu do dvouměsíčníku Listy do už poměrně rozsáhlé diskuze "Za demokratickou levici". 
      Kdybyste neměli nápad na svůj závěrečný komentář, tak mi můžete zkritizovat tenhle text. Ale lepší bude, když vnesete něco svého.