Sociální problémy
Osnova sekce
-
-
21.10. Vzor tabulky pro porovnání vašeho prvního úkolu byl vložen k třetí hodině, nyní je na vás si odpovědi porovnat.
-
-
Úkol po skončení hodiny: Přečtete si volební programy alespoň dvou českých stran do Senátu nebo do Evropských voleb (dostupné např. na: https://programydovoleb.cz/). Co strany považují za klíčové sociální problémy Česka? Jaká navrhují řešení? V čem se liší?
-
Do 16.10. 2024 včetně vyplňte a nahrajte prosím tabulku k teoriím.
-
-
Shlédněte materiály níže a pracujte na recenzi. Součástí přednášky je i přiblížení stromu problémů, který budete používat pro poslední úkol.
-
Shlédněte TEDx video, není dlouhé (11 minut) a přemýšlejte v čem s autorem souhlasíte a v čem naopak ne. Skutečně máme přistupovat k řešení sociálních problémů jako k vědeckému problému? Kde jsou přínosy tohoto přístupy a kde naopak nedostatky či rizika?(Odpověď nikam neposíláte.)
-
Dobrovolná četba pro toho, koho zajímá česká společnost
-
-
Shlédněte prosím film Stanfordský vězeňský experiment (popis filmu:https://www.csfd.cz/film/43481-the-stanford-prison-experiment/prehled/). Film je možné stáhnout, řada legálních úložišť ho nabízí za rozumnou cenu. Pokud to někomu z vás vyhovuje více, je možné místo filmu přečíst knihu Luciferův efekt od Philipa Zimbarda na stejné téma.
Téma samotné je zajímavé, pro nás však bude sloužit jako podklad pro diskuzi role výzkumníků při definování a tvorbě sociálních problémů.
Na tuto hodinu nemusíte nic odevzdávat.
-
Kdo chcete, podívejte se na starší rozhovor (14.10. 2014) s kreativcem (Andreje Babiše) Markem Prchalem na DVTV
Politická kampaň je „produkt“ – z marketingového hlediska jistě ano. A z jiného hlediska? A jaká hlediska máme zohledňovat?
Chceme žít ve světě, kde je „všechno trochu hra“?
-
-
Do půlnoci před touto hodinu jste měli odevzdat úkol - minirecenzi na diskutovanou knihu.
(Opakování zadání: Mě jste si přečíst knihu od Daniela Prokopa Slepé skvrny. Napište prosím do 13.11. 2024 včetně v rozsahu 2700 – 3600 ZNAKŮ (1) proč se vám kniha líbila nebo nelíbila, (2) jaký uvedené problémy vám přijdou nejzávažnější a proč, (3) jaký sociální problém chyběl nebo tam ještě mohl být (nějaký problém skutečně najděte, pracujete tak na své imaginaci:-))
Další povinné úkoly s výjimkou eseje dále nedostáváte. Nyní je čas soustředit se na psaní eseje.
-
-
-
Opět nás čeká přednáška host a diskuze k tématu bydlení. Mým cílem bylo vybrat hosta zas z úplně jiného spektra. Dr. Pospíšil se několik let věnoval ukončování bezdomovectví v Praze a byl na každodenní bázi konfrontován s velmi praktickými tématy, následně se přesunul na MMR, kde pracoval i na zákonu o sociálním bydlení. Myslím, že to pro vás bude zajímavá zkušenost. Přijďte se a nebojte se otevřeně ptát na to, co vás zajímá :-)
-
-
Na tuto hodinu nic k odevzdání není. Podívejte se na přiložený článek Jakuba Drápala a rozhodně na přednášku přijďte, diskuze bývá zajímavá a výživná.
-
5.12. Chceme lepší město! - Možnosti a limity změn na lokalní urovní podle zkušeností lokalního politika: host Jakob Hurrle Ph.D.
Co lze a co nelze změnit? Odborník z praxe přiblíží, jaké problémy na lokální úrovni se daří a jaké se nedaří řešit. Zamýšlet se budeme nad tím, proč tomu tak je, a co s tím, pokud něco, lze dělat. Na hodině se očekává aktivní zapojení do simulovaných úkolů. Inovaci se meze nekladou, žádný návrh (v mezích normálnosti) nemusí být špatný.
-
(a) Reflexe proběhlých hodin s hosty a co z nich vyplývá.
(b) Přednáška na téma, jak řešit sociální problémy, jaký je „ideální model“ a kde se teorie a praxe nepotkává
-
Podíváme se na relativně nově se objevující problém závislosti na digitálních technologií i vlivu působení online sítí. Co víme, co ne a co s tím? A jak je překotný vývoj včetně vlivu digitálních platforem provázán se současnou politickou situací?