sociální identita

Úkol: Aktivita k lekci identita a vývojové aspekty

Sociální identita (social identity)

– Jedná se o obsah identity, který se týká vědomí členství v nějaké skupině či sociální kategorii.

- Vědomí určitých sociálních rolí či identifikace s nějakými skupinovými standardy

- Ve vývojovém smyslu se člověk do vztahu již rodí

- Identita = vlastní sebechápání v sociálním světě (Emerson 1960: Národ je soubor lidí, kteří se cítí být národem)

- Sociální identita označuje příslušnost individua k určitým sociálně definovaným skupinám (národ, sociální třída a další) a jako taková je významnou součástí identity osobní, avšak zdaleka osobní identitu nevyčerpává: „Člověk nedefinuje sám sebe pouze v termínech příslušnosti k nějakým uskupením, součástí jeho osobní identity je vždy časová dimenze, celková biografie“ (Bernard, 2008, p. 121).

- Pro porozumění mezilidské interakce je velmi důležitý proces sociální identifikace (H. Tajfel 1982) Sociální identifikace je založena na dvou lidských tendencí, a to seskupovat věci do kategorií a vyhledávání všeho, co posiluje naši sebeúctu – to zajišťuje silou interakci s druhými lidmi.

- Vnímání druhých lidí, na základě jejich členství ve skupinách, je základní součástí lidského myšlení, a to utváří další sociální procesy, zvláště pak formování společenských norem a existenci stereotypů a předsudků. Proto je třeba chápat sociální identifikaci, jako základní součást kontextu sociální interakce.

 

Zdroje:

HAYES, Nicky. Základy sociální psychologie. Praha: Portál, 2011. ISBN 978-80-7367-909-5

HOLUBOVÁ, Kateřina. KONCEPT IDENTITY NA POLI SOCIOLOGICKÉ TEORIE. [cit. 30.03.2021] Dostupné z: https://karolinum.cz/data/clanek/4563/AUC%20PaH%20Sociologica_XXI_2_2016_31-49.pdf

TYRLÍK, Mojmír. Macek, Petr. Širůček, Jan. Sebepojetí a identita v adolescenci: sociální a kulturní kontext. Brno: Masarykova univerzita, 2010. ISBN 978-80-210-5107-2

» Úkol: Aktivita k lekci identita a vývojové aspekty