ostré lineární uspořádání

ostré lineární uspořádání

autor Simona Kazdová -
Počet odpovědí: 2

a)      Děti, postavte se do řady, hezky jeden za druhého.

NE- není dána priorita kdo za koho se postaví ( např. dle velikosti)

b)      Františku, ty budeš první, a ty Lucinko, budeš poslední z celé třídy.

NE- Franta je první, Lucka poslední, není dáno kritérium, jaký vztah následuje, dle čeho...

c)       Děti, postavte se do řady od okna směrem ke dveřím.

NE- řada je mylná, není zde dáno kritérium porovnávání

d)      Děti, na každou šprušli na žebřinách zavěste jeden šáteček a podíváme se, který z nich je níž, než lustr.

ANO- je dán vztah mezi lustrem a šátečkem, je zde proces, priorita i výsledek

e)       Děti, zastavte se, kde právě stojíte, a řekněte mi, kdo z vás je ke mně nejblíž, kdo potom a kdo pak, …

ANO- je jedno , jestli jsou děti v prostoru, nebo vedle sebe, je jasně vymezen vztah kdo je nejblíž, kdo potom a kdo pak

f)        To jsem děti zvědavá, jak rychle se budete obouvat, podíváme se, kdo je rychlejší než kdo.

Ano- lze porovnat časové uspořádání

g)      Tak děti, tady máme Toníka, ten je nejstarší, a Barušku, která je z vás nejmladší.

Ne - Toník je z VÁS nejstarší a Baruška nejmladší, kdo je mladší než Toník kromě Barušky?....

h)      Každé dítě drží v ruce svůj obrázek. Uspořádáme se podle počtu barev na obrázku.

NE- není lineární uspořádání, není určen výsledek seřazení. ( Bude větší počet barev jako první?)

i)        Podívejte se  na to, co všechno je pod stolem.

NE- neporovnáváme, zjistíme, že pod stolem je nějaká věc

V odpovědi na Simona Kazdová

Re: ostré lineární uspořádání

autor Veronika Birnbaumová -
Simčo, máš moc pěkně vypracovaný a vysvětlený úkol. V bodě D se rozcházíme, myslím si, že se nejedná o ostré lineární uspořádání, protože se nedají porovnávat dvě jiné věci (šátek x lustr), ale možná se mýlím. Veronika
V odpovědi na Veronika Birnbaumová

Re: ostré lineární uspořádání

autor Kristýna Ježková -
Souhlasím s Veronikou. Také se domnívám, že není možné porovnávat dva různé objekty. Pokud bychom chtěli porovnat šátky mezi s sebou, nemáme zde zadaný žádný vztah. U bodu E a F si také myslím, že odpověď není tak jednoznačná. Co kdyby nastala situace, že se dvě děti obují stejně rychle? Nebo že se dvě (či více) dětí zastaví na jednom místě a jsou ode mne stejně daleko? V tomto případě by se jednalo o lineární uspořádání, ale nejsem si jistá, jestli o ostré. Kristýna