Jak naučit děti nepřekřikovat se, udržet přijatelnou hladinu i při volné hře?

Jak naučit děti nepřekřikovat se, udržet přijatelnou hladinu i při volné hře?

autor Jana Laštovičková -
Počet odpovědí: 4

Máme nastavená pravidla, ale i přesto jsme schopni je dodržovat pokud jsme všichni v řízené činnosti a nebo pokud nám to stále někdo připomíná, ale pokud dojde na volnou hru, mají všichni tendenci se překřikovat a být hluční.

V odpovědi na Jana Laštovičková

Re: Jak naučit děti nepřekřikovat se, udržet přijatelnou hladinu i při volné hře?

autor Jana Šonková -
Učím na základní škole s prvky montessori. V naší škole nikdy učitel nekřičí. Když žák nerespektuje pravidla, jde k němu a mluví s ním z očí do očí. Trvalo to, ale děti se naučily dělat to samé a škola je tichá, klidná. Při volné zábavě (v družině) se používá semafor, který má nastavené decibely a samafor ukazuje červenou a zahouká, pokud se překročí limit. To je jasná informace pro děti, že se musí ztišit. Myslím, že to funguje skvěle a děti vše respektují.
V odpovědi na Jana Šonková

Re: Jak naučit děti nepřekřikovat se, udržet přijatelnou hladinu i při volné hře?

autor Lucie Feixová -
Ahoj,
to je velmi hezké, také to vyzkouším, protože i u nás ve třídě je občas hluk a to platíme ještě za klidné oddělení. Děti mají pocit, že když jim skončí vyučování mohou konečně popustit uzdu všem svým emocím.
V odpovědi na Jana Laštovičková

Re: Jak naučit děti nepřekřikovat se, udržet přijatelnou hladinu i při volné hře?

autor Simona Sokolová -
Dobrý den,
ve skautu máme jedno pravidlo, které platí úplně všude, všichni skauti ho znají. Pravidlo je takové, že ten, kdo chce mluvit (většinou by to měl být vedoucí) zvedne ruku a to znamená, že se mají ostatní ztišit, protože nám ten dotyčný chce něco důležitého říct, vysvětlit. Jinak hluk při volné hře. Myslím, že to k dětské hře patří. U nás v družince jim v tomhle nijak nebráníme, neokřikujeme je. Jen případě, že dochází k velkému hluku, upozorníme na to, že by se měli trochu ztišit... většinou nás poslechnou.
Moc se mi líbí metoda semafor!
Mějte se hezky!
Simča
V odpovědi na Jana Laštovičková

Re: Jak naučit děti nepřekřikovat se, udržet přijatelnou hladinu i při volné hře?

autor Zuzana Tkadlecová -
Dobrý den Jano,
potýkám se s podobnou situací již od začátku svojí praxe a dost mi pomohla rada jedné kolegyně - jít spolu v jedné energii s dětmi. Abych to vysvětlila. Pokud je to jen možné snažím se dětem umožnit to co zrovna potřebují. Když mám připravenou výtvarnou aktivitu, ale vidím, že s dětmi ''šijou všichni čerti'' vezmu je na rychlou procházku ven, kde si zahrajeme sportovní hry, podpořím je v tom aby se vyběhaly a vykřičely. Pokud prší nebo zrovna nemůžeme jít ven, udělám pár rychlých pohybových her podle možností a prostoru, co zrovna máme. Děti se vyřádí a potom si klidnější aktivitu užijí mnohem více a já nemusím neustále utišovat hluk ve třídě. Jednoduše se snažím dětem dopřát to co zrovna potřebují a to vede k vzájemné spokojenosti. Snad je tehle nápad uchopitelný a třeba do praxe pomůže.

Hezký večer
Zuzana