Záchvaty vzteku a agrese

Re: Záchvaty vzteku a agrese

autor Klára Svobodová -
Počet odpovědí: 0
Dobrý den,
vloni v zimě jsem byla na praxi v MŠ v předškolní třídě. Setkala jsem se s podobným chováním jedinců a to konkrétně dvou. Dívka a chlapec, oba přibližně 5-6 letí. Jednou jsme měli jít na vycházku, holčička se začala vztekat, kopat kolem sebe a nafukovat se jako bublina. Ostatní děti už byly oblečené a připravené na zimní radovánky. Nejdříve jsem to zkoušeli s holčičkou po dobrém, ale ignorovala nás a byla odhodlaná, že nikam nepůjde. Poté jsme vyzkoušeli jako motivaci pohádku a tak si díky ní vzala alespoň bundu a čepici. Najednou byla jako by jí popadl amok a začala kolem sebe zběsile házet rukama i nohama. Naštestí ve třídě byla přítomná i paní ředitelka, která jí pevně držela v náručích a já a paní učitelka jsme jí zkoušely zapnout boty na nohou, ale stále s nimi kopala. Když byla i dívka připravená, děti se mnou šly napřed a holčičku jsme nechali vzadu a "nevšímali " jsme si jí. Po čtvrt hodině už byla zase jako vyměněná a dokonce se chytla paní učitelky na ruku.

Z mé zkušenosti mohu doporučit zvolit netradiční aktivitu s velmi povedenou motivací zapojit problémové dítě do činnosti. Dále bych vyzkoušela dítě nechat o "samotě" s mírným dohledem. Výborné na agresi je pohyb (např.: skákání, skotačení), kdy dítě až utahám. Nejlepší je dítě zkrátka tak nadchnout pro činnost, aby Vám "zobalo" z ruky, funguje to!

Děkuji za pěkný nápad do diskuze a přeji krásný zbytek večera!
Klárka