2. porovnávání

2. porovnávání

autor Jana Medlová -
Počet odpovědí: 5

Je důležité, aby si děti uvědomovaly rozdílnost mezi tvary. Třeba koule je oblá, krychle hranatá. Pro toto bych využila konkrétní tvary reálných objektů; míč, vánoční ozdoba - koule, stínidlo na lampu, korálky, globus, vánoční cukroví ve tvaru kuliček, pomeranč ...

Děti můžou z neprůhledného pytlíku (košíku, krabice) vybírat předměty tvaru koule jen podle hmatu.

V odpovědi na Jana Medlová

Re: 2. porovnávání

autor Jana Dolečková -

Moc se mi líbí nápad s nepruhlednym pytlikem.

Zařadila bych činnosti jako například házeni si s míčem,  tenisakem, hopikem, cvrnkani kuliček. Různé velikosti a počet. 

V odpovědi na Jana Medlová

Re: 2. porovnávání

autor Hana Lučanová -
Myslím si, že na porovnání by mohl být i hezký příklad s papírem. Nejdříve každé dítě dostane papír nebo i noviny (ty bych nastříhala do tvaru čtverce) a potom bychom je s dětmi porovnávaly. Jaký mají tvar, jak daleko dokážu papír zahodit, ucítím, když se mě dotkne? Zeptáme se dětí, zda dokážeme změnit tvar papíru. Nakonec z něj uděláme kouli a můžeme si zahrát hru, kdy si dáme časový limit a dva týmy. Vyhrává ten, který bude mít na konci hry na své půlce méně papírových koulí.
V odpovědi na Jana Medlová

Re: 2. porovnávání

autor Michaela Nejedlová -
Souhlasím s Janou. Když dáme dítěti více tvarů, může vnímat jejich odlišnosti. Např. kruh, krychle, kužel - dítě si osahá jednotlivé útvary a poté ho učíme je pojmenovat (3 stupňová lekce - 1) pedagog ukazuje a říká názvy, 2) ptá se "Ukaž mi kouli" a dítě ukazuje, 3) ptá se "Co je tohle?" a dítě pojmenuje). Lze si také zahrát hru na rozvoj hmatu - schováme útvary do košíku, přikryjeme šátkem a dítěti dáme za úkol "Zkus najít kouli".
V odpovědi na Jana Medlová

Re: 2. porovnávání

autor Nikola Brabcová -
Také se mi nápad moc líbí, další obměnu, pokud děti již úkol zvládají, bych volila postavit na stůl opravdové tvary a poté co děti vyloví předmět z pytlíku, by ho přiřazovaly k reálným tvarům na stole.
V odpovědi na Jana Medlová

Re: 2. porovnávání

autor Kristýna Mahnelová -
Výše zmíněné nápady mě zaujaly. Doplnila bych ještě aktivitu pro nejmenší děti. Dám dětem modely geometrických tvarů (pomůcka) a pak běžné předměty podobných tvarů. Děti obě skupiny předmětů porovnávají (vizuálně, hmatem).