Rodiče a příroda

Rodiče a příroda

von Monika Frantlová -
Number of replies: 1

Myslím si, že nejdůležitější otázkou není to, jak pomoci vytvořit dítěti pozitivní vztah k přírodě, nýbrž to, jak se rodiče chovají k přírodě. Děti se od rodičů učí poznávat okolní svět a budovat si vztahy ke všemu, s čím se během jejich dětského života setkají.

Rodiče by se měli při výchově svých dětí zamyslet nad tím, jací byli oni jako děti a občas se tak i chovat. Prezentovat svým chováním, jak je krásné a mělo by být normální, sednout si do trávy bez deky, šlápnout do louže... Zároveň by se měli chovat k přírodě uctivě a s pokorou, tzn. nevyhazovat žádné odpadky v lese, nešlapat po houbách, zbytečně netrhat a nelámat rostliny, chovat se v lese tiše atd.

Rodiče by také měly dát svým dětem najevo, že je v pořádku ušpinit se, zničit si oblečení a mít, po pobytu v přírodě, bláto i ve vlasech. Spousty dětí, se kterými jsem se setkala, měly strach z reakce rodičů na skutečnost, že jsou po pobytu venku špinaví, ale ve většině případů rodičům tento fakt vůbec nevadil. Kde se tedy strach dětí vzal?

In reply to Monika Frantlová

Re: Rodiče a příroda

von Marie Švarcová -

Souhlasím s kolegyní Monikou Frantlovou, že se děti od rodičů učí poznávat okolní svět a budovat si vztahy k okolí. Rodiče jsou dětem příkladem, děti po nich vše automaticky opakují, přijde jim samozřejmé dělat to, co dělají rodiče. Je to tak i ve vztahu k přírodě, rodiče by dětem v chování k přírodě měli být vzorem, jak popisuje kolegyně.

Zároveň s kolegyní souhlasím v tom, že některé děti se bojí reakce rodičů na to, že si venku ušpiní oblečení. Zažila jsem takových případů v mateřské školce, kde jsem pracovala, hodně. Děti měly často úplnou hrůzu z toho, že se ušpinily, co na to řekne maminka.

Na rozdíl od kolegyně mám ale zkušenost, že hodně rodičům opravdu vadilo, že si děti venku oblečení ušpinily. Někteří rodiče se za to na děti dost nepatřičně zlobili, a někteří i na učitelky, že na děti nedohlédly, aby se neušpinily. Pamatuji si, že jedna matka v šatně dokonce ztropila scénu, když zjistila, že má dítě oteplovačky celé od bahna.

Domnívám se, že by se toto dít nemělo, že by rodiče měli být ke špinavému oblečení dětí z pobytu venku tolerantní. Také jsem se rodiče ve školce vždy snažila v tomto směru usměrnit. Je zcela přirozené, že jsou děti při pobytu venku, při hrách a při poznávání přírody bezprostřední a nepřemýšlí nad tím, aby si náhodou neušpinily oblečení, které mají zrovna na sobě.