Environmentální témata z pohledu psychologie
Osnova sekce
-
Co je environmentální psychologie?
- představuje integrativní oblast sociální věd, to znamená, že čerpá z celé řady sociálně-vědních disciplín a přístupů; někdy bývá zařazována jako samostatná disciplína v psychologii, ale můžeme ji podřadit i pod sociální psychologii
- je typická zaměřením na praktické intervence a jejich ověřování
- základním předmětem studia je interakce mezi jednotlivci a jejich fyzickým prostředím; v těchto interakcích jedinci mění prostředí, ale i jejich chování a zkušenosti jsou měněny prostředím
- prostředí chápe velmi široce, nejde jen o přírodu, ale i o sociální aspekty a lidmi vytvořené prostředí
V tomto modulu máte k dispozici několik zdrojů pro samostudium, včetně doporučených online přednášek (v angličtině).
Další doporučený text pro samostudium: Naništová, E. (1998). Člověk a príroda: Environmentálna psychológia in Výrost, Slaměník (Eds.). Aplikovaná sociální psychologie I.. Praha: Portál. Kniha je dostupná přes Portál Kramerius Národní knihovny (https://kramerius-vs.nkp.cz/podminky-zpristupneni).
Hodnocený úkol vychází z textu sociálního psychologa Jana Krajhanzla, který se zabývá ekologickými aspekty psychologie. Propojuje zde poznatky z vývojové psychologie s environmentální výchovou. Pokyny naleznete v diskusi níže.
-
Jan Krajhanzl (2012). Děti a příroda: období dětského vývoje z hlediska environmentální výchovy. Online: Český portál ekopsychologie.
-
List 18 přednášek z kurzu Environmental Psychology s profesorem D. Stokolsem (https://faculty.sites.uci.edu/dstokols/). Přednášky jsou v angličtině.