Konstantin Sergejevič Stanislavskij
Osnova sekce
-
-
Každý přečte jedno z následujících Ostrovského dramat:
1. Bouře
2. Schovanka
3. Výnosné místo
4. Les
5. jiné drama A. N. Ostrovského
6. Fjodor Fonvizin: Výrostek
-
-
-
1. Puškin - aktovky (všichni)
2. referát: Karl Gutzkow: Uriel Acosta
3. referát: Meiningenští v Rusku (1885 a 1890)
-
Tento díl bude ozvláštněn novými prvky, např. pípajícími smskami, technickými zádrheli a vpády našeho dítěte do místnosti. Ale zato má žertovný bonus na začátku a na konci! Snad se z toho stane taková pěkná nová tradice...
-
-
1. referát: Gerhart Hauptmann na jevišti MCHT
2. všichni: Aleksej Konstantinovič Tolstoj: Car Fjodor
3. všichni: Čechov: Racek a Strýček Váňa
-
Krátké vysílání, než se Konstantin Sergejevič s Vladimirem Ivanovičem dohodnou...
-
Dnešním bonusem je chroustání. Způsobila ho má blažená nevinnost v technické oblasti: a sice, že stále nevím, kde má můj Mac mikrofon. A tak aspoň víte, že si pohádku o Stáňovi necucám z prstu, nýbrž mám poznámky na papírech. Slibuju, že vícekrát už s nimi nebudu mávat před mikrofonem.
-
V pozadí tentokrát máma vtrhnuvší mi do pokoje a Emčina videoseance s bratrancem. Taky jsem dost koktala, přemazávala to a možná to ne vždy dobře podchytila. Čili zase spousta zábavy!
-
Přidáno: referát: G. Hauptmann - Vozka Henschel (do 20.4.)
-
Nějak se to tam porouchalo a druhou půlku jsem musela nahrát znova. Snad to není slyšet....
-
-
-
1. referát: Viktor Simov
2. všichni: L. N. Tolstoj: Vláda tmy
-
-
-
-
-
Prosím, abyste VŠICHNI pomalu četli jednotlivé kapitoly a zpracovávali résumé:
Do 19. 4. kap. 1, 2, 3
do 23. 4. kap. 4, 5, 6
do 29. 4. kap. 7, 8, 9
do 3. 5. kap. 10, 11, 12
do 8. 5. kap.13, 14, 15.
Budeme se jim věnovat v dalších vysíláních.
-
Rozhlasová inscenace, pro člověka vycepovaného českou rozhlasovou tradicí poněkud nesnesitelná. Ale uslyšíte ty herce...
-
Prosím, zhlédněte do 5.5. a udělejte rozbor jedné situace v inscenaci na základě toho, co se dozvíte z prvních tří kapitol Práce herce na sobě. Pošlete mi prosím své texty zvíci půl strany do uvedeného data.
-
Kdo už nestihl MCHT, protože ho uploader stáhl, může zkusit aspoň Malé divadlo (tedy dědice Ostrovského tradice).
-
Barbora Pokorná analyzovala scénu ze Strýčka Váni podrobně a výstižně. Moc děkuji!
-
Už delší dobu si říkám, že by bylo pěkné, kdybyste viděli přímo Stanislavského. Konečně jsem něco vygooglila. Takto zkouší stařičký KSS Tartuffa. V té době už s herci souzní natolik, že může "šetřit" jejich i svými silami. A již dávno dává hercům dostatek prostoru k vlastní kreativitě: nenutí je, role vskutku vzniká v dialogu.
-
V první části vidíme M. I. Moskvina, V. V. Lužského, A. L. Višnevskij, pak se objevuje V. I. Kačalov. (Druhá část filmu je úryvek z předchozího videa.)
-
-
-
-
-
-
Na adrese https://ulozto.net/file/9X4yrjBfQtif/na-dne-mhat-im-gorkogo-1952-god-mp4
je k dispozici "fosilizovaná" inscenace Na dně v podání MCHT, z roku 1952. Prosím zhlédněte ji do 30. dubna, poté link odstraním. Prosím, abyste mi do té doby poslali také své reflexe, a to v libovolné podobě. Ráda je zde vyvěsím.
-
VŠICHNI: Maxim Gorkij: Na dně. Prosím také o handout.
-
-
-
VŠICHNI do 19.5.: APČ: Višňový sad (bez handoutu)
-
VŠICHNI do 23. 5.: M. Maeterlinck: Modrý pták a MM aktovky
Handoutu již netřeba, knihy jsou v knihovnách dostupné, všichni tedy máte možnost bez potíží text načíst.
Též VŠICHNI: Alexandr Blok: Růže a kříž
-
Referát do 29.5.: významné herecké osobnosti předrevolučního MCHT, např.:
- Moskvin
- Olga Knipper
- Kačalov
- další osobnosti, o kterých jsme se zmiňovali.
-
Hledala jsem rozhlasovou nahrávku, kterou jsem měla a ztratila, ale youtube mi vyplivlo něco lepšího: FILM! Knipper (jako Raněvská) už je poněkud starší, ale uvidíte tam všecky legendy MCHT: Kačalova jako Gajeva (dřív "parádní role" KSS), Stěpanovovou jako Aňu, Orlova jako Péťu atd.
Záznam pochází z roku 1946.
-
Tereza Horňáková pro vás přečetla tento historicky významný esej a zpracovala skvělý handout.
-
-
-
Referát: Hamlet v MCHT.
-
-
-
Vzhledem k neobvyklé situaci, ve které jsme se octli, nemohu ukončit seminář obvyklým způsobem (symposium). Letos tedy zadávám úkol:
Vyberte si 1 téma, které vás v semináři zaujalo (doufám, že aspoň 1 téma existuje), a vypracujte na základě něj krátký text, video, nahrávku, obraz cokoli, v němž odůvodníte, proč pro vás je toto téma zajímavé, a rozpracujte je do podrobností.
Příklad: založení MCHT - mluvila jsem o něm velmi rychle, vy si ale zjistíte víc, popíšete zájmy jednotlivých investorů, popíšete ekonomický status MCHT, oslavu, pravidla, na základě nichž MCHT fungoval... a sestavíte prezentaci v prezi s obrázky, ukázkami a tp. Pak nám to všem pošlete. Nebudu hodnotit délku, nýbrž důkladnost a nápaditost ve výkladu.
Lze se spojit do skupin po max. 3 členech. Celá skupina pak obdrží stejné hodnocení, tzn. dbejte na patřičné rozdělení rolí ve skupině. Vezmu v potaz, že víc lidí by mělo podat komplexnější výsledek než jednotlivec.
Protože skončíme asi o týden později a zdaleka jsme ještě neprobrali vše, a taky protože zkouškové je letos delší, dávám termín do 20.7.
-
-
-
-
-
-
Krátký film bude na webu uloz.to dostupný do konce letošního roku. Nepromeškejte to!
Heslo zní Stana1863
-
Tedy Denis Diderot a jeho Herecký paradox ve srovnání se Stanislavského Prací herce na sobě. Autorkou je Magdalena Beranová
-