Osnova sekce

  • Doporučená literatura k tématu Interview:

    Atkinson, R. 2004. ‘Life Story Interview’, in M. S. Lewis-Beck, A. Bryman, and T. F. Liao (eds), The Sage Encyclopedia of Social Science Research Methods. 3 vols. Thousand Oaks, CA: Sage.

    Bryman, A. 2012. Social Research Methods. 4th edition. Oxford: Oxford University Press.

    Fontana, A. 2001. Postmodern trends in interviewing. In Gubrium, J. F., & Holstein, J. A. Handbook of interview research: Context and Methods (pp. 160-175). : SAGE Publications, Inc. doi: 10.4135/9781412973588

    Fontana, A., Frey, J., M. 2008. The Interview: From Neutral Stance to Political Involvement. In: N. K. Denzin & Y. S. Lincoln, eds.: Collecting and interpereting qualitative materials. Thousand Oaks, CA: Sage Publications. Str. 115 - 160.

    Gubrium, J., Holstein, J. eds. 2001. Handbook of interview research: Context and Methods. Thousand Oaks, CA: Sage.

    Hurworth, R., Clark, E., Martin, J., & Thomsen, S. 2005. The use of photo-interviewing: three examples from health evaluation and research. Evaluation Journal of Australasia, 4(1-2), 52-62.

    Kusenbach, M. 2003. Street phenomenology: The go-along as ethnographic research tool. Ethnography, 4(3), 455-485. Retrieved from http://www.jstor.org/stable/24047846

    Kvale. S., 2007. Doing Interviews. Sage qualitative research kit. SAGE

     

    Doporučená literatura k tématu Dokumenty, digitální technologie a materiální objekty:

    Boellstorff, Thomas et al. 2012. Ethnography and Virtual Worlds. Princeton: Princeton University Press

    Buchli, V., ed. 2002. The material culture reader. Oxford: Berg

    Miller, Daniel. 2010. Stuff. Polity Press

    Pink, Sarah - Horst, Heather A. - Postill, John - et al. (2016): Digital ethnography: principles and practice. Los Angeles: SAGE.

    Tilley, C., W. Keane, S. Küchler, M. Rowlands, and P. Spyer, eds. 2006. Handbook of material culture. London: SAGE

    Woodward, I. 2007. Understanding material culture. London: SAGE

     

    • Úkoly na hodinu:

      MADDEN, R. 2010. Being ethnographic. A Guide to the theory and practice of ethnography. London: Sage, 2010. kapitola 3. Přečtěte si kapitolu, udělejte poznámky.

    • VYBERTE SI JEDEN Z ÚKOLŮ K VYPACOVÁNÍ A ODEVZDÁNÍ, ZBYLÁ VIDEA POVINNĚ ZHLÉDNĚTE.

      K material culture si prostudujte stránku, https://www.ucl.ac.uk/anthropology/about/material-culture, speciálně tento projekt https://materialworldblog.com/ (obě stránky si prosím opravdu projděte, ukazují, co všechno se dá studovat z pozic material culture a jak).

      Úkol č. 1: napište v rozsahu max 500 slov, co Vás nejvíce METODOLOGICKY zaujalo a proč.

      Na prostudované stránce z UCL narazíte na jméno Daniel Miller (doporučuji si na jeho jméno kliknout a podívat se na knihy, které napsal, jedna zajímavější než druhá J!). D. Miller je jeden z nejvýznamnějších antropologů, který se věnuje material culture a digitální antropologii, kterou představuje na příkladu konkrétního projektu (týkajícího se sociálních médií – jedná se o projekt https://www.ucl.ac.uk/why-we-post/, studium této webovky je fakultativní) v tomto videu, na které se podívejte (povinné):


      Úkol č. 2: Napište v rozsahu max 500 slov, jak Millerův tým definuje sociální média (mají vlastní definici!) a co je podle nich pro sociální média a jejich používání v dnešní době charakteristické.

      Velice známá osoba je také Tom Boellstorff, který studoval virtuální světy, konkrétně hru Second life. Krátké video (povinné) shlédnete zde:

      .

      Pro zájemce, kteří by chtěli vědět více o Second Life a Boellstorffově výzkumu delší dokument zde (nepovinné): 

      Úkol č. 3: Je podle T. Boellstorffa něčím specifický etnografický výzkum ve virtuálním světě? Pokud ne, proč ne – pokud ano, čím? A jak hovoří o vztahu „virtuálního“ a „skutečného“ světa? (Max. 500 slov)

       

      FAKULTATIVNĚ

      Kdo by se rád dozvěděl o digitální antropologii víc, tady je moc dobrý rozhovor se Sarah Pink, další slavnou digiantropoložkou - .

      Hodně dalšího také najdete zde: https://www.ucl.ac.uk/anthropology/research/centre-digital-anthropology/research. (Aby to nevypadalo, že prosazuji UCL – nikoli, spíš je to hodně názorné, abyste viděli, co všechno se dá dělat + jsou tam odkazy na literaturu aj.)

      A zde ještě stránka k vizuální antropologii - http://www.visualanthropology.net/ (jistě si všimnete, že existuje i časopis - https://www.tandfonline.com/toc/gvan20/current).

      Seznam vybrané literatury je v SISu.

      I když je popis dlouhý, úkoly nejsou myslím nijak rozsáhlé a věřím, že Vás budou bavit.