Toto je velice složitá otázka. Na jednu stranu (tak jako můj kolega) se i já domnívám, že existence internetu není předpokladem zániku zastupitelské demokracie. Nesdílím názor pana Vachka, který tvrdí, že tvorba zákonů není žádný výkon. Politici jsou důležití a měli by zůstat našimi zástupci, jen by bylo zapotřebí, aby se lidé začali o politiku více zajímat. Pokud budeme říkat, že jsou naši zástupci k ničemu, že jsou hloupí, sprostí a nedělají nic užitečného, že kandidovali jen, aby si vydělali pěkné peníze, pak jsme si asi nevybrali správně. Je potřeba, aby lidé sledovali, co jimi zvolení zástupci v úřadu (ne)dělají, a aby následně šli opět k volbám a vyjádřili tak, zda jsou pokojeni s jejich prací, případně přenechali šanci se ukázat někomu jinému.
Internet však mnohé změnil, to je pravda. Lidé mají přístup k většímu množství informací (otázkou je, jak s nimi umí pracovat), mohou si více vybírat. Je možné, že v budoucnosti přijde možnost volit on-line, případně část rozhodnutí uskutečnit prostřednictvím referenda (to by také mohlo probíhat on-line). Nevěřím však, že by běžní občané chtěli o všem rozhodovat sami. Zastupitele si volíme proto, abychom to nemuseli dělat, navíc tradičně nízká volební účast vypovídá o tom, že určitá část lidí, a je to většina, nemá čas nebo chuť účastnit se ani voleb zastupitelů. Silně pochybuji, že by měli zájem hlasovat o každé změně právního řádu apod.
Suma sumárum – nemyslím si, že by se éra zastupitelské demokracie chýlila ke konci. Zastupitelé tu pravděpodobně budou dál. Ale je možné, že si je budeme volit jinak než dnes a že část rozhodování přejde na občany, kteří budou moci vyjádřit svůj názor prostřednictvím referenda.