Nemluví

Nemluví

by Jana Zahoranská -
Number of replies: 4

AHOJ,

Řeším ve své třídě, žákyni, která nastoupila do 1. třídy a vůbec nemluví. Je pro mne velmi těžké ji zapojit do skupinových prací. Když potřebuje vyřešit složitou situaci, přijde za mnou a pošeptá mi to, ale i na tom jsme pracovali pár měsíců. Občas s ní chodím vedle do třídy, kde jsme sami a je ochotná mi přečíst i pár řádků ve slabikáři, abych měla zpětnou vazbu o výuce a porozumění probírané látky.

Ve družině funguje občas tichá pošta- slovo jinému dítěti pošeptala, dokázala si také šeptem požádat spolužačku z lavice o zapůjčení pomůcky. Jiná aktivita z její strany k dětem projevena nebyla, žákyně se do her sama nezapojí, čeká na pokyn. Děti jsou ke hrám s ní nabádány, pokud je jí z jejich strany nabídnuta možnost hry, tak se výjimečně přidá, ale nekomunikuje s nimi. Její komunikace spočívá v kývání hlavou ANO x NE.

Když vyvolávám děti v hodinách, ptám se i jí a chci po ní, aby alespoň gesty reagovala. Při počítání ukazuje výsledky. 

Je to málo, ráda bych pro ní udělala více, ale začínám být bezradná.

Díky předem za vaše tipy.

In reply to Jana Zahoranská

Re: Nemluví

by Hana Urbanová -
Milá Jani,

podle popisu mi přijde, že se jedná o selektivní mutismus. Nějaké informace jsou např. tady: https://www.sancedetem.cz/selektivni-mutismus-v-detskem-veku-v-otazkach-odpovedich#vhodny-pristup
Já bych zkusila holčičce pořídit tabulku, aby odpovědi psala a ukazovala. Dá se i vyrobit pouhým vložením bílého papíru do eurodesek. Určitě není dobré vyžadovat odpověď před celou třídou a na druhou stranu ani přehnaně nechválit, jen za to, že promluví. Určitě by bylo dobré promluvit s rodiči, jestli by nepomohl psychiatr.

Přeji hodně sil!
In reply to Jana Zahoranská

Re: Nemluví

by Lucie Souhradová -
Ahoj Jani,
jsem moc ráda za tento tvůj příspěvek. Také máme ve třídě chlapečka, který vůbec nemluví. Při on line výuce se ale překonal a četl. Ve škole bohužel vůbec nekomunikuje. Děti se snaží tohoto chlapce zapojit, vzít mezi sebe, ale on nechce. Straní se bohužel všem. Doma povídá a komunikuje.
Věřím, že se to zlepší. Hodně štěstí.
In reply to Jana Zahoranská

Re: Nemluví

by Marina Vavroňová -
Dobrý den,

nejprve bych zjistila situaci v rodině, zajímalo by mě, zda doma komunikuje normálně nebo se jedná jen o školní prostředí a jak komunikovala v prostředí mateřské školy. Já osobně bych jí moc nepodporovala v nemluvení, tím nechci napsat, že bych jí nutila mluvit před třídou, ale zkoušela bych různé aktivity, které jí baví. Třeba by se rozmluvila o tématu, které má ráda. Ve třídě mám holčičku, která také málo mluvila a nechtěla před třídou ani číst. Využila jsem její výtvarnou dovednost a zájem o ptáčky a zadala jí osobně projekt na toto téma. Postupně se vše zlepšovalo a nyní se sama přihlásí i na jiná témata a hovoří před celou třídou.

Hodně zdaru
In reply to Jana Zahoranská

Re: Nemluví

by Barbora Kročáková -
Ahoj,

docela by mě zajímalo, jak to bude s holčičkou dál. Také mám ve třídě dítě, které nemluvilo. Na chvíli se rozmluvilo během distanční výuky loni na jaře, ale pak bylo zase skoro rok mlčení. Řešili jsme to nesčetněkrát s maminkou, má ideální podmínky pro to, aby mohl rozvíjet sebevědomí, ale z nějakého důvodu to nejde. Nyní je ve třetí třídě a tím, jak situaci lépe chápe, je pro mě možné si s ním nastavit menší cíle a postupně se dostávat dál. Pamatuji si, že v první třídě jsem byla také zoufalá a celou situaci jsem brala jako své velké selhání.

Bára