Proces s vedením celostátního spikleneckého centra

Proces s vedením celostátního spikleneckého centra

autor Čeněk Pýcha -
Počet odpovědí: 27

Ministerstvo spravedlnosti, Proces s vedením protistátního spikleneckého centra v čele s Rudollfem Slánským, Orbis Praha 1953.

Rozsudek

V odpovědi na Čeněk Pýcha

Re: Proces s vedením celostátního spikleneckého centra

autor Tereza Kiszová -

Ahoj, chtěla bych nadhodit pár otázek k tématu. (pozdě, ale přeci:). Zajímalo by mě, co se dá zjistit o dalších odsouzených, zatím jsem v souvislosti s procesem slýchala vždy „Slánský a spol.“. Taky mě zaujal bod IV v obžalobě, kde stojí, že obžalovaní za 2. sv. války „opatřovali nepříteli prospěch za zvláště přitěžujících okolností“. Chtěla bych vědět nakolik toto (a proces obecně) bylo vykonstruované, jaké byly předkládány důkazy atd. 

V odpovědi na Tereza Kiszová

Re: Proces s vedením celostátního spikleneckého centra

autor Tomáš Kovařík -

Jsou to výborné otázky :D, já by k nim dosadil ještě jednu, proč skončili na šibenici a ve vězení právě tito lidé, resp. kdo je vytipoval jako "nepřítele" státu?? 

V odpovědi na Tomáš Kovařík

Re: Proces s vedením celostátního spikleneckého centra

autor Saša Floriánová -

Ahoj, tato otázka mi přijde také dosti zajímavá, vzhledem k tomu, že Slánský byl přesvědčený komunista, udělal toho pro stranu tolik jako málokdo a navíc byl dlouholetým a blízkým přítelem Gottwalda (existuje fotografie z r.1936 z Gottwaldovy dači, kde jsou oba v přátelském rozpoložení, stýkali se během Moskevského exilu..)
Na oné fotografii je i Bedřich Geminder, další z odsouzených k smrti, který se ucházel o ruku Gottwaldovy dcery!
Do jaké míry tedy tipoval nepřítele státu Gottwald, jaké v tom procesu měl slovo?

V odpovědi na Saša Floriánová

Re: Proces s vedením celostátního spikleneckého centra

autor Tomáš Kovařík -

Co se týče Gottwalda a Slánského, oba si byli opravdu velmi blízcí, dokonce se oslovovali familiérně "Klémo" a "Rudo".

A tady mě ještě jedna otázka mohl Klement Gottwald ještě eventuálně zvrátit rozsudek nad osobou Rudolfa Slánského, nebo měl takzvaně svázané ruce?? 

V odpovědi na Čeněk Pýcha

Re: Proces s vedením celostátního spikleneckého centra

autor Kateřina Smutná -

Zajímalo by mě jaký byl život ve věznici zejména v 50. letech minulého století a hlavně pro lidi, kteří byli odsouzeni v takovýchto procesech. Nebo život člověka před popravou, existovalo něco jako poslední přání? 

A jaký byl pravý důvod odstranění těchto lidí, kteří byli na vysokých místech v komunistické straně?

Poslední věcí, kterou nemůžu pochopit je, proč obviněným odebráno státní občanství?

V odpovědi na Čeněk Pýcha

Re: Proces s vedením celostátního spikleneckého centra

autor Tomáš Kovařík -

Já bych trochu navázal na otázku o věznicích, mě by zajímalo jestli během výslechů byli přítomni sovětští poradci (nejspíše z řad NKVD) nebo zda byly v plné režii StB??

To mě přivádí na další otázku, jakými způsoby a jaké druhy, nátlaku a mučení byly použity při výsleších?

V odpovědi na Čeněk Pýcha

Re: Proces s vedením celostátního spikleneckého centra

autor Marek Fapšo -
V odpovědi na Marek Fapšo

Re: Proces s vedením celostátního spikleneckého centra

autor Kateřina Smutná -

Našla jsem texty z Rudého práva. Noviny informovaly o Procesu od začátku až do konce. Tato titulní strana je z 21.11. 1952 a to byl den, kdy se Proces na titulní stranu dostal poprvé.

http://archiv.ucl.cas.cz/index.php

Tento článek s názvem „Konec zrádcův“ je od spisovatele Ivana Olbrachta. Je to text, který je velmi prodchnutý propagandistickým smýšlením. Ostatně Olbracht byl docela činný komunista. 

http://archiv.ucl.cas.cz/index.ph

 

V odpovědi na Čeněk Pýcha

Re: Proces s vedením celostátního spikleneckého centra

autor Tereza Kiszová -

Ahoj, 

Asi bychom si pomalu měli upřesnit, co vlastně chceme zjistit. V té kapitole, co jsme dostali, se hodně mluví o reakcích veřejnost, tak mě napadlo, jestli nechceme další průzkum přesunout tímhle směrem a zabývat se tím, jak celý proces ovlivnil postoj veřejnosti k podobným obviněním. Do jaké míry vzbudil pochyby a nedůvěru vůči komunistické justici? Jak se tyto eventuální pochyby projevovaly? Mohli bychom se také soustředit na vlnu antisemitismu, kterou podle textu proces rozpoutal.

V odpovědi na Čeněk Pýcha

Re: Proces s vedením celostátního spikleneckého centra

autor Kateřina Smutná -

Ahoj,

Terky otázka ohledně vlny antisemitismu mi přijde zajímavá. Jak se tak brzy po válce mohl antisemitismus znovu objevit?  Osobně bych navrhla jako téma stalinismus – jak probíhal, co přesně obnášel,… Nejen tedy v zemích Východního bloku, ale i v Rusku před válkou. 

V odpovědi na Kateřina Smutná

Re: Proces s vedením celostátního spikleneckého centra

autor Tereza Kiszová -

Stalinismus obecně už mi možná přijde trochu moc široké... Asi bych se zaměřila buďto na antisemitismus, který se rozmohl právě během procesu, nebo bych přeci jenom zvážila odezvy v tisku, hlavně v tom exilovém, trochu jsem na to koukala a našla jsem docela zajímavé věci.

V odpovědi na Tereza Kiszová

Re: Proces s vedením celostátního spikleneckého centra

autor Tomáš Kovařík -

Ten Stalinismus je hezké téma, ale hodně široké a obecné bohužel. Ten tisk je dobré téma, toho bych se držel. Doma jsem vyhrabal Rudé právo, které se použít eventuálně. 

V odpovědi na Kateřina Smutná

Re: Proces s vedením celostátního spikleneckého centra

autor Saša Floriánová -

Ahoj, posílala jsem zprávy e-mailem, ale ukazuje se, ze se neodeslaly. Posílám tedy znovu, tato z 9.12.: 

Takže vybíráme mezi zaměřením se na antisemitismus nebo odezvy veřejnosti (v tisku)? Jestli ano, zkusme se všichni vyjádřit, pro jaké téma primárně jsme. A taky navrhnou formulaci konečné otázky, ať máme čas se k tomu nějak všichni vyjádřit :)

Za mě - preferuji otázku antiseminismu, kterou jsem formulovala v předešlém mailu. Tisk je také výborné téma, přišlo by mi zajímavé zkoumat právě odezvy i v zahraničí, nejen v tuzemsku.

V odpovědi na Saša Floriánová

Re: Proces s vedením celostátního spikleneckého centra

autor Saša Floriánová -

A aby to bylo aktuální, posílám tedy i odpověď na poslední zprávu. Pokud tedy vypoustime otázku antisemitismu, byla bych pro téma (tisk) i formulaci. Díky

V odpovědi na Čeněk Pýcha

Re: Proces s vedením celostátního spikleneckého centra

autor Kateřina Smutná -

Uznávám, že stalinismus je sice široké téma, ale možná by se díky tomu dalo zjistit pozadí takových procesů.

Odezvy v tisku mohou být pozoruhodné hlavně rozdíl mezi tím, co psalo Rudé právo a co exilový tisk. 

V odpovědi na Kateřina Smutná

Re: Proces s vedením celostátního spikleneckého centra

autor Tereza Kiszová -

Takže na něčem ve stylu "Rozdíl v reakci na proces mezi exilovým a domácím (oficiálním) tiskem" bychom se shodnout mohli?

V odpovědi na Tereza Kiszová

Re: Proces s vedením celostátního spikleneckého centra

autor Tomáš Kovařík -

Podařilo se mi najít články z New York Times, které se vážou k procesu se Slánským a spol.

Tento se přímo týká procesu:https://www.nytimes.com/1952/03/10/archives/mass-purge-is-seen-for-czech-traitors.html?searchResultPosition=8

A tento informuje o zadržení ex-ministra zahraničí Vladimíra Clementise : https://www.nytimes.com/1952/03/10/archives/mass-purge-is-seen-for-czech-traitors.html?searchResultPosition=8

Bohužel oba články jsou zpoplatněné, takže nejdou zobrazit přímo noviny, tudíš si nepřečteme co se tam píše (a bohužel oběr Timesů stojí 120$).

Ale je zajímavé, že se zpráva o procesu dostala i do Timesů.

V odpovědi na Tomáš Kovařík

Re: Proces s vedením celostátního spikleneckého centra

autor Tomáš Kovařík -
V odpovědi na Tomáš Kovařík

Re: Proces s vedením celostátního spikleneckého centra

autor Tereza Kiszová -

Ahoj,

Přes stránky Československého dokumentačního centra (http://csds.cz/cs/index.html) jsem se dostala k portálu Scriptum, který poskytuje v digitalizované formě spoustu exilových časopisů. Vybrala jsem po jednom čísle z periodik "Skutečnost" a "Svobodná země", které proces reflektují. Na stránce je ale i spousta dalších materiálů, takže při podrobnějším bádání by se z toho určitě dalo vytěžit mnohem víc.

http://scriptum.cz/soubory/scriptum/svobodna_zeme/svobodna_zeme_1952_16.pdf

http://scriptum.cz/soubory/scriptum/skutecnost/skutecnost_1952_11-12_ocr.pdf

Na JSTOR jsem také našla poměrně dobrý sekundární zdroj, a to studii historičky Melissy Feinbergové z univerzity v New Jersey, zabývající se dějinami zemí východního bloku. Studie porovnává reakce na proces u nás a v zahraničí, pracuje přímo s archivními materiály Rádia Svobodná Evropa, nebo např. s průzkumem veřejného mínění vedeným StB. Feinbergová se hodně soustředí na anti-semitismus spojený s procesem, uvádí například, že Svob.Evr. přirovnává některé metody komunistů k Hitlerovské propagandě a také předpokládá, že většina Čechoslováků tyto postoje nesdílí, což je ve studii postaveno do kontrastu s některými reportážemi, nebo např. archivními nahrávkami StB., z jedné z nich je dokonce ocitován útržek: "..Všechny Židy do Jáchymova"

https://www.jstor.org/stable/pdf/43299368.pdf?ab_segments=0%252Fbasic_expensive%252Fcontrol&refreqid=excelsior%3A6587452bd81bfdc45

 

V odpovědi na Tereza Kiszová

Re: Proces s vedením celostátního spikleneckého centra

autor Saša Floriánová -

Ahoj,

i když o nich asi víme a počítáme s nimi automaticky, přece jen je tu uvedu také jako zdroj - nahrávky soudního procesu den po dni, 183 magnetických pásek zdigitalizovaných Českým rozhlasem, uložené v Národním filmový archivu.

https://radiozurnal.rozhlas.cz/proces-s-rudolfem-slanskym-7208615

 

(moje poznámka: chce to ale asi silný žaludek, poslouchat to s vědomím, že slyšíte naprosto zlomené lidi..)

Jako další pramen by nám mohl posloužit časopis Slavic Review, v němž je článek od historika z sheffieldské Hallam University Dr Kevina McDermotta, od kterého jsme také četli úryvek z jeho knihy Communist Czechoslovakia, 1945 - 89. V něm McDermott rozebírá reakci obyvatelstva Československa na proces se Slánským a spol.

Vychází z dokumentů Ústředního výboru KSČ a tajné policie a dochází ve svém článku k závěrům, že reakce českého obyvatelstva je velmi různorodá, podle toho také nazývá svůj článek: A "Polyphony of Voices"? Czech Popular Opinion and the Slánský Affair.

Vyjadřuje se také k antisemitismu v tehdejší československé společnosti, který byl podle něj endemický, tedy zakořeněný.

https://www.jstor.org/stable/27653027?seq=1#metadata_info_tab_contents

 

V odpovědi na Čeněk Pýcha

Re: Proces s vedením celostátního spikleneckého centra

autor Marek Fapšo -

Badatelská otázka je produktivní a zajímavá. Obdivuhodná je i rešerše novinových článeků napříč jazykovými kontexty. Děkuji.