Bojová hra ve výchově a vzdělávání dětí jako nástroj rozvoje sociálních dovedností

Bojová hra ve výchově a vzdělávání dětí jako nástroj rozvoje sociálních dovedností

autor Sandra Nováková -
Počet odpovědí: 1

Ke zkoumání tématu, vlivu bojových her na sociální dovednosti dětí, jsem se rozhodla vzhledem k určitým rozporuplným pocitům, jež ve mě vzbuzovalo pozorování tohoto typu her u vlastních dětí. Rozpory pozoruji i v postojích k bojovým hrám u dalších dospělých, aktuálně u učitelů a rodičů dětí spolužáků a kamarádů našich synů. Obavy dospělých a zároveň zjevný požitek z hraní bojových her u dětí vyvolává otázky, zda a jakým způsobem lze tento typ dětského hraní akceptovat. Což mě přivedlo k potřebě hlubšího seznámení se s tématem, během čehož jsem narazila na již zkoumané souvislosti mezi sociálními dovednostmi a hraním tohoto typu her dětmi, které vyznívají velmi optimisticky.

Svou pozici vnímán jako mírně optimistickou vůči hraní bojových her dětmi, a to jak doma, tak v prostředí vzdělávacích institucí. Silná argumentace stran ochrany zdraví a bezpečnosti se v kontextu akceptace bojových her ve výchově a vzdělávání jeví jako tvrdý oříšek. Je zde tedy spíše otázkou, zda se tomuto typu her podaří obhájit svou přínosnost při osvojování sociálních dovedností dětmi.

V odpovědi na Sandra Nováková

Re: Bojová hra ve výchově a vzdělávání dětí jako nástroj rozvoje sociálních dovedností

autor Dominik Dvořák -
Děkuji za vložení úkolu. Vzhledem k tomu, jak se v současné době mluví o krizi maskulinity a problémech s výchovou chlapců, jsou vaše téma i vaše pozice vůči němu srozumitelné. Korektně reflektujete svou pozici. Je důležité rozhodnout se, zda vám jde o výzkum angažovaný, tedy "obhajující" bojové hry, anebo zda chcete usilovat o relativní objektivitu. V tom druhém případě by další krok mohl být návrh opatření, jak se svou pozicí budete pracovat pro minimalizaci zkreslení výsledků, např. systematicky vyhledávat i data dokumentující reálné rizika, popř. pečlivě dávat prostor názorům odlišným od vašeho při sběru a při zpracování dat. Z hlediska stylu by bylo vhodné trochu jinak členit nebo mírně přeformulovat některá souvětí (aby věta nezačínala "což"), pokud je podmět "obavy a prožitek", pak sloveso spíš v plurálu "vyvolávají".