Osnova sekce

    • logo_eu

      Projekt Zvýšení kvality vzdělávání UK a jeho relevance pro potřeby trhu práce CZ.02.2.69/0.0/16_015/0002362

      Obsah podléhá Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International.

      cc


      Soubor obsahuje prameny, které odkrývají pozadí budování „míst paměti“ odehrávající se v Československu v 50. letech. Konkrétně jde o ukázky zasedání ideové rady při ministerstvu kultury (založena vládním usnesením z roku 1953). Smyslem tohoto nutně fragmentárního vhledu je poukázat na mnohovrstevnatost tehdejší situace z pohledu politiky paměti, kdy se obnovují některé předválečné památníky, z veřejného prostoru mizí na některých místech hluboce zakořeněná německá paměť a buduje se v podstatě nová paměť revolučních bojů dělnické třídy (která ovšem navazuje také na některé starší fragmenty).

      Po prvním seznámení s prameny studenti čtou teoretické texty zabývající se pomníky a místy paměti (Hojda a Pokorný, Nora). Četba má nabídnout nové perspektivy na problém paměti ve veřejném prostoru. V další studenti získávají více pramenů k jednotlivým místům a formulují první směry dalšího možného výzkumu. Závěr kurzu je již věnovaný výběru místa, jež by bylo možné zpracovat metodami paměťových studií a předběžné rešerši (první heuristice) pramen). Výstupem kurzu je pak mapa výzkumu (design výzkumu), který studenti a studentky připravují společně.


  • Prostudujte si přiložené prameny a odpovězte na otázky.

  • Pročtěte si oba odborné texty a zodpovězte otázky.

  • Prohlédněte si další prameny k památníkům, o kterých jednala a Ideová rada. Zodpovězte otázku, týkající se studia pramenů.

  • Diskutujte s kolegy a kolegyněmi o výběru vhodného místa, kde by bylo podle vás možné uplatnit metodologii paměťových studií.

  • Konkrétní četba bude upravena podle preferencí studentů a studentek.

    Na základě četby se vraťte k diskuzi o konkrétních pomnících nebo místech paměti.

  • Pokuste se ke zvolenému místu najít více informací. Případně se zaměřte na místa, kde by bylo možné další informace získat. Můžete využít i některý z odkazů, jež jsou uvedeny níže.

  • Navrhněte struktura dalšího výzkumu, formulujte badatelskou otázku, zdroje ze kterých budete vycházet, tematické okruhy apod.