Osnova témat

  • Speciální tělesná příprava v resortu Ministerstva obrany

    Cíle: zakotvení STP, témata, průběh výuky v Bc. Studijním programu, složky profesionální připravenosti, historie STP

    Průběh: vysvětlení systému vševojskové přípravy, riziková témata a jejich specifika, rozbor základních složek profesionální připravenosti vojáka, základní data a instituce v souvislosti se STP

    Klíčová slova: speciální tělesná příprava, výcvik, historie

    Výstupní požadavky: znalost a popis obsahu součásti a procesu STP, témata STP, složky připravenosti, historie STP  

    Otázky: 

    Vysvětlete, co je pojem součást a proces STP v rámci služební tělesné výchovy?

    Vyjmenujte témata STP

    Co je tělesná připravenost?

    Rozdělení na základní a speciální tělesnou přípravu (datum vzniku)

  • Překonávání překážek a házení

    Cíle: seznámit studenty s nácvikem jednotlivce, účelově vytvořené skupiny nebo organické jednotky překonávat různé přírodní nebo umělé překážky

    Průběh: seznámit vojáky techniku různých způsobů překonávání překážek a technikou hodů s vojenskou výzbrojí

    Klíčová slova: překonávání překážek, házení

    Výstupní požadavky: teoretické rozdělení způsobu překonání překážky, způsoby házení 

    Otázky:

    1. vyjmenujte obsah výcviku v tématu překonávání překážek. 

    2. Jak rozdělujeme překážky?

    3. Jaké znáte způsoby přelézaní bariéry?

    4. Uveďte druhy překážkových drah.

    5. Vyjmenujte způsoby házení.

    6. Popište metodiku výcviku při nácviku házení.

  • Teorie Vojenského lezení

    Cíle: seznámit studenty se základními pojmy a systémem Vojenského lezení v resortu MO

    Průběh: orientace v základních pojmech Vojenského lezení; místo a smysl VL v systému STP AČR; systém vzdělávání lektorů VL; nároky v rámci studia VO

    Klíčová slova: Vojenské lezení, systém, základní pojmy

    Výstupní požadavky: znalost základních pojmů a systému Vojenského lezení

    Otázky: 

    Kam, v rámci horolezeckých sportů, VL patří?

    Jaký je cíl VL v AČR, na co vojáky chystá?

    Kdo převážně organizuje Instruktorské kurzy?

    S jakými civilními organizacemi a institucemi AČR v rámci VL kooperuje?

    Jaké oblasti zabezpečení výcviku VL umíte vyjmenovat?

  • Historie výcviku vojenského lezení

    Cíle: seznámit studenty s historií a vývojem horolezectví, boje v horách a vznikem novodobého Vojenského lezení

    Průběh: orientace v historické konotaci vývoje horolezectví, stěžejní okamžiky horolezectví, stručná orientace boje v horách, vznik novodobého horolezectví 

    Klíčová slova: historie Vojenské lezení, boj v horách

    Výstupní požadavky: znalost základní historie horolezectví, boje v horách a novodobého vzniku VL

    Otázky: 

    Jaké byly důvody vzniku horolezectví?

    Kdy vznikla jednotná organizace Horské služby v Krkonoších?

  • Výcvik boje zblízka v resortu Ministerstva obrany

    Cíle: seznámit studenty s vysvětlení proměnlivosti výcviku boje zblízka; popisem bojových aktivit; zásadami BZ v armádním prostředí

    Průběh: seznámení s institucemi zabývajícími se výcvikem boje zblízka; různými směry bojových aktivit; 

    Klíčová slova: boj zblízka, historie, bojové aktivity, zásady boje zblízka

    Výstupní požadavky: znalost institucí, způsobů výcviku boje zblízka, směrů bojových aktivit, důvodů výcviku BZ

    Otázky: 

    V jakém roce a jaké vojenské instituce měly ve svých osnovách výcvik boje zblízka (v rozmezí období minulého století). 

    Vznik MUSADO: zakladatel (příjmení, národnost), na jakém základě byly techniky sestaveny (název státu), přibližné datum vzniku MUSADO MCS a datum jeho zavedení do AČR.

    Vyjádřete stručně význam těchto názvů „Boj zblízka, „Bojové umění“, Bojové cesty, „Bojový sport“, „úpoly“.

    Důvody pro výcvik boje zblízka v armádním prostředí

    - z hlediska využití boje zblízka?

    - z hlediska tělovýchovy?

    Jaké jsou zásady výcviku a provádění BZ?

  • Teorie přežití, základní pojmy a pravidla S.E.R.E., nouzová signalizace

    Cíle: seznámit vojáky s přípravou jednotlivce, popř. malé skupiny k sebezáchově a s prostředky zachování života

    Průběh: popis zvládnutí činností při pohybu a pobytu v neznámém terénu, řešení obtížných situací při plnění úkolů v odloučení s omezenými prostředky a využitím přírodních zdrojů

    Klíčová slova: přežití, S.E.R.E., sebezáchova 

    Výstupní požadavky: znalost obsahu výcviku v přežití

    Otázky: 

    Cíle výcviku přežití?

    Úkoly výcviku přežití?

    Jaké jsou zásady pro vypracování plánu přežití?

    Co znamená zkratka S.E.R.E.?

  • Pohyb a pobyt v terénu, ochrana před vlivy počasí

    Cíle: seznámit studenty se zásadami pobytu a pohybu v terénu

    Průběh: popis způsobu ukrytí při pobytu v terénu, ochrany, orientace a prevence poškození zdraví

    Klíčová slova: přežití, pobyt v terénu

    Výstupní požadavky: rozdělené přístřešků, výběru prostoru, orientace v terénu

    Otázky:

    1. Základní druhy přístřešků

    2. Možnosti přírodní ochrany před vlivy počasí

    3. Možnosti ochrany před vlivy počasí - ústroj, výstroj a nesený materiál 

    4. Způsoby pohybu v terénu

  • Základní rozdělení vojenských map

    Cíle: pochopení pojmu vojenská topografie, terénní reliéf a terénní předměty, dělení map pro jednotlivé vojenské účely

    Průběh: vysvětlení pojmu vojenská topografie, terénní reliéf, terénní předmět, rozdělení map pro vojenské účely, vysvětlení vhodného použití map pro STP

    Klíčová slova: orientace v terénu, měření na mapách

    Výstupní požadavky: znalost pojmů terénní reliéf, vrstevnice, spádnice, topografická mapa

    Otázky:

    Charakterizujte terénní reliéf?

    Charakterizujte terénní předměty?

    Jaké je rozdíl mezi vrstevnicí a spádnicí?

    K čemu je určena topografická mapa 1: 25 000?

    Co nám udává měřítko mapy 1: 50 000?

  • Měření na mapách

    Cíle: určit polohy bodů v souřadnicích, měřit vzdálenosti, určit nadmořskou výšku a sklon svahu.

    Průběh: teoretický a praktický popis určování polohy bodů

    Klíčová slova: měření na mapách, souřadnicový systém

    Výstupní požadavky: definovat ekvidistance, popsat rozdíl mezi zeměpisnou šířkou a délkou, vyčíst reálné vzdálenosti z map

    Otázky: 

    Co je to ekvidistance?

    Popište rozdíl mezi zeměpisnou šířkou a délkou?

    Změřená délka d= 90,8 mm, mapa 1:50 000, jaká je reálná vzdálenost?

  • Souřadnicové systémy

    Cíle: zapisování a vyhledávání v souřadnicovém systému UTM, MGRS, WGS 84

    Průběh: vysvětlení a ukázka práce se souřadnicovými systémy UTM, MGRS, WGS 84

    Klíčová slova: souřadnicové systémy UTM, WGS84 a MGRS

    Výstupní požadavky: definování rozdílu souřadnicových systémů UTM, WGS84 a MGRS, charakterizovat osu N a E

    Otázky:

    Jak se od sebe liší souřadnicové systémy UTM, WGS84 a MGRS?

    Charakterizujte osu N.

    Charakterizujte osu E.

  • Úvod do vojenského plavání, základy hydrologie

    Cíle: seznámit studenty se základy hydrologie, zdokonalovacím výcvikem plaveckých dovedností, zásadami překonávání vodní překážky, broděním a plaváním za ztížených podmínek, záchranou tonoucího a první pomocí

    Průběh:  

    - základy hydrologie

    - zdokonalovací výcvik plaveckých dovedností

    - zásady překonávání vodní překážky

    - brodění a plavání za ztížených podmínek

    - plavání a přeprava materiálu pomocí INP

    - plavání ve skupině, dopomoc indisponovanému

    - záchrana tonoucího a první pomoc

    - základy ovládání plavidel

    - využití horolezeckého materiálu a technik

    - bezpečnostní opatření

    Klíčová slova: vojenské plavání, základní pojmy, hydrologie, brodění, ovládání plavidel, první pomoc

    Výstupní požadavky: znát základy hydrologie, úloha a místo vojenského plavání v STP

    Otázky:

    Jaký je cíl úkoly a obsah vojenského plavání?

    Jaké znáte způsoby záchrany na tekoucí i klidné vodě?

    Charakterizujte nebezpečí vodních staveb.

    Popište, co to je vodní válec a jeho nebezpečí?

  • Navazování, uzlová technika a balení lana

    Cíle: získání dovedností v základní manipulaci s lanem (skupiny uzlů, balení lana)

    Průběh: teoretický úvod k uzlové technice, praktický nácvik a fixace získaných dovedností.

    Výstupní požadavky: manipulace s lanem, balení lana

  • Jištění a lezení druholezce (1)

    Cíle: získat základní povědomí o odlišných rolích ve dvojčlenném lezeckém družstvu.

    Průběh: výuka v dvojčlenném lezeckém družstvu na umělé stěně.

    Výstupní požadavky: povelová technika, půllodní uzel

  • Jištění a lezení druholezce (2)

    Cíle: prohloubení dovedností ve výuce odlišných rolí ve dvojčlenném lezeckém družstvu.

    Průběh: lezecké styly, povelová technika, navázání druholezce

    Výstupní požadavky: navázání druholezce, použití jistících prostředků

  • Jištění a lezení druholezce (3)

    Cíle: rozšiřující tematika a opakování lezení ve dvojčlenném lezeckém družstvu.

    Průběh: použití jistících prostředků, navázaní druholezce plochou smycí

    Výstupní požadavky: lezení TR a činnost v obou rolích

  • Jištění a lezení

    Cíle: naučit se odlišné lezecké techniky

    Průběh: odlišné lezecké techniky (komín, rozpor, tření,…), navázání prvolezce, jištění shora

    Výstupní požadavky: navázání prvolezce, jištění shora

  • Zásady výstupů po laně, slaňování s oporou a slaňování do volného prostoru

    Cíle: získání základního povědomí a využití technik výstupů po laně ve VL improvizovanou technikou pomocí samosvorných uzlů.

    Průběh: bezpečnostní zásady, samosvorné uzly

    Výstupní požadavky: dvojitý-trojitý prusík, machardův/excentrický prusík, vánočkový uzel

  • Výstupy po laně

    Cíle: získání základního povědomí a využití technik výstupů po laně ve VL improvizovanou technikou pomocí samosvorných uzlů.

    Průběh: bezpečnostní zásady u výstupů po laně, výstup a sestup jednolanovou technikou

    Výstupní požadavky: výstup a sestup jednolanovou technikou

  • Techniky slaňování

    Cíle: získat základní povědomí o využití slaňování, jeho limitaci, seznámit se se základními technikami.

    Průběh: improvizované techniky slanění + základní jistící stanoviště (slanění bokem, křížový sed, Düllferův sed).

    Výstupní požadavky: slanění bokem, křížový sed, Düllferův sed

  • Postoje a pohyb v postojích a na zemi

    Cíle: seznámit se základními postoji (čelní postoj, boční postoj), seznámit se základními pohyby na zemi (odsunem, sunem, mostování)

    Průběh: průpravné cvičení na pohyb v postojích a na zemi, čelní postoj, pohyb v čelním postoji, boční postoj, pohyb v bočním postoji, pohyb na zemi (odsunem, sunem, mostování)

    Výstupní požadavky: postoj a pohyb v postoji

  • Pády

    Cíle: seznámit se s pády -  účel je kontrolovaný kontakt se zemí (pád vpřed, pád na bok, pád vzad, pád toporně vpřed)

    Průběh: průpravné cvičení na pády, pád vpřed (bez zbraně, bez zbraně přes překážku, se sebráním zbraně, se zbraní přes překážku, se sebrání zbraně přes překážku), pád na bok (s ukončením na zemi), pád vzad (s ukončením na zemi, s přetočením, se zbraní), pád toporně vpřed

    Výstupní požadavky: pád vpřed, vzad, bokem

  • Kryty

    Cíle: seznámit se s kryty -  účel je zabránit či odrazit bezprostřední fyzický útok (kryty: na horní pásmo, na střední pásmo, na spodní pásmo, pomocí tyčovitého předmětu)

    Průběh: průpravné cvičení, kryty na horní pásmo (horizontální, dlaní, šikmý – jednoduchý a dvojitý), kryt na střední pásmo (vnější), kryt na spodní pásmo (vnitřní), kryty pomocí tyčovitého předmětu

    Výstupní požadavky: kryt na horní, střední a spodní pásmo

  • Údery

    Cíle: seznámit se s údery -  účel je zasažení protivníka s cílem jeho dočasné či trvalé neschopnosti pokračovat v útoku (přímé údery, přímý vpich, vnější sek, vnější úder, úder loktem, údery tyčovitým předmětem, bodnutí nožem)

    Průběh: průpravné cvičení, přímé údery (dotočenou pěstí – pouze nácvik úderu, patkou dlaně, blánou mezi placem a ukazováčkem) přímý vpich do očí (pouze jako nácvik úderu), vnější sek malíkovou hranou, vnější úder miskou dlaně, vnitřní sek, úder loktem (vnější), údery tyčovitým předmětem, bodnutí nožem

    Výstupní požadavky: přímé a obloukové údery, úder loktem

  • Kopy

    Cíle: seznámit se s kopy -  účel je zasažení protivníka s cílem jeho dočasné či trvalé neschopnosti pokračovat v útoku (přímé kopy, kyvadlové kopy, kopy vzad, obloukové kopy)

    Průběh: průpravné cvičení, přímé kopy (kop kolenem, čelní kop, boční kop), kyvadlový kop, kop vzad, poloviční obloukový kop

    Výstupní požadavky: přímé kopy, obloukové kopy, kop kolenem

  • Páky, přehozy, porazy a obranné pozice na zemi

    Cíle: seznámit se s technikami pák, přehozů, porazů, podmetů a obrannými pozici na zemi -  účel pák je dostat protivníka pod vlastní kontrolu působením na jeho klouby v jejich nefyziologickém rozsahu, účel přehozů, porazů a podmetů je vychýlení protivníka z rovnováhy a jeho následný pád na zem, účel obranných pozic na zemi je znemožnění dominantní pozice a kontroly nad námi

    Průběh: průpravné cvičení, páky (na zápěstí vnější, vnitřní), přehozy (přes nohu), porazy (čelní poraz se zadržením obou kolen), obranné pozice na zemi (v lehu na zemi, ve stoje – break)

    Výstupní požadavky: vnější a vnitřní páka, čelní poraz, přehoz přes nohu 

  • Techniky sebeobrany proti úderům a kopům (1)

    Cíle: seznámit se s technikami sebeobrany proti úderům a kopům (obrana proti přímému úderu, obloukovým úderům)

    Průběh: průpravné cvičení, obrana proti přímému úderu (na horní pásmo, střední pásmo), obrana proti obloukovým úderům (proti jednomu obloukovému úderu)

    Výstupní požadavky: obrana proti přímému a obloukovému úderu

  • Techniky sebeobrany proti úderům a kopům (2)

    Cíle: seznámit se s technikami sebeobrany proti úderům a kopům (obloukovým úderům, přímému kopu)

    Průběh: průpravné cvičení, obrana proti obloukovým úderům (proti dvěma obloukovým úderům), obrana proti přímému čelnímu kopu na střední pásmo (otevření, zavření)

    Výstupní požadavky: obrana proti přímému kopu (otevření, zavření)

  • Kontaktní boj a boj na zemi

    Cíle: seznámit se s kontaktním bojem a bojem na zemi,

    Průběh: průpravné cvičení, kontaktní boj (stínový pohyb, trénink na cvičné cíle, kontaktní boj), boj na zemi (trénink jednotlivých nástupů do kontaktního boje, kontaktní boj na zemi)

    Výstupní požadavky: kombinace úderů do lapy, přechod do boje na zemi