Osnova sekce

  • Pojem totalitarismus vznikl ve 20.-30.letech. Italští protifašističtí novináři používali ve 20. letech výraz „totalitní“ jako charakteristiku  Mussoliniho režimu, který se snažil o úplné podřízení veřejného života v zemi; prvním autorem používajícím tento pojem byl Giovanni Amendola v roce 1923. Zpočátku byl výraz  „totalita“ a „totalitní systém“ spíše příměrem, metaforou, než politologickým pojmem. Italští fašisté nevnímali výraz „totalitní režim“ jako negativní; sami  jej běžně užívali, protože považovali podřízení společnosti politické vůli (vůli strany, vůli Vůdcově) za svuj program. Dále italský filosof a teoretik fašismu Giovanni Gentile zastával stanovisko, že  nový  Mussoliniho stát má za svůj cíl „totální zastoupení národa a totální vedení národních cílů“.

    Významným vhledem do podstaty totalitarismu je studie Juana Josého Linze Totalitní a autoritářské režimy (1978).1.Společnost je ovládána jediným (nikoli nutně jednolitým) mocenským centrem. 2.Život společnosti je řízen ideologií, která je považována za vševysvětlující.Tato ideologie obsahuje i mandát vládnoucí skupiny. 3.Ideologie má mobilizovat masy k účasti na aktivitách režimu, přičemž pasivita a ústup do soukromí jsou nepřípustné. 4.Občané se mohou účastnit pouze společenských aktivit podporujících režim, a to pouze prostřednictvím vládnoucí strany a jí podřízených organizací.a)Zatímco není sporu o totalitární podstatě Nacistického Německa, novější výklady považují Fašistickou Itállii spíše za autoritativní režim.b)Linzovy výklady z 60-80. let ztotožňují  totalitarismus jen se stalinským obdobím (tj. zhruba 1928-53), před tím a poté jde údajně o autorativní režim. c)Od devadesátých let Linz a Stepan razí tezi, že totalitární režimy jsou následovány posttotalitárními.

    Povinná literatura: Stanislav Balík, Totalitní a autoritativní režimy

    Doporučená literatura: Gerge Orwell, Farma zvířat

    Otázky a další náměty ke studiu:

    1)Na základě četby povinné literatury se pokuste odlišit totalitní a autoritativní režimy z hlediska těchto pojmů: ideologie, mentalita, mobilizace a víra.

    2)Na základě vlastního zamyšlení se pokuste se vyjmenovat alespoň pět vědních oborů, které mohou být užitečné pro pochopení rozdílu mezi demokratickými a nedemokratickými režimy.

    3)Prostudujte si hesla stalinismus (https://cs.wikipedia.org/wiki/Stalinismus) a nacismus (https://cs.wikipedia.org/wiki/Nacismus).