Anotace
Osnova sekce
-
Cíl kurzu - prezentace nových metod a způsobů učení prostřednictvím digitálních technologií, zlepšení kompetence budoucích učítelů v oblasti práce s informacemi a digitálními technologiemi, rovněž podpoření inovační postupy vzdělavání a integrace digitálních technologií do výuky cizích jazyků.
Výuka cizích jazyků je jednou z oblastí, kde se aktivně využívají různé moderní digitalní technologie (ICT). Během realizaci kurzu studenti získají soubor praktických dovedností, které jim pomohou při jejich pedagogickém působení na středních školach a v dalším profesním rozvoji. Účastníci kurzu budou vytvářet moderní výukové materiály a použivat různé digitálni technologií.
Každý seminář se skládá z teoretické i praktické části: v první části student získává přehled o ICT požívaných ve výuce cizích jazyků, praktická část se zaměřuje na vytváření a prezentace moderních výukových materiálů.
Na seminářich se očekává aktivní účast a zapojování do řešení a plnění různých praktických úkolů, sdílení a šíření výukových aktivit a dovedností mezi studenty.
Klíčová slova: digital technology; digital technologies; ICT; information and communication technology; digital literacy; computer literacy; information literacy; digital competence.
Požadavky ke zápočtu:
- pravidelná a aktivní účast ve výuce (max. 3 absence),
- vytvoření a předvedení vlastních prezentací a výukových materiálů (min. 3),
- prezentace aktuálního výzkumu k vybranému tématu,
- vedení učitelského portfolia (Mahara),
- průběžná evaluace kurzu dle zadání vyučujícího.
-
Sylabus:
Téma 1 (seminář 1) – Úvod. Strategie digitálního vzdělávání v České republice a ve světě. Role a cíle informačních technologií ve výuce cizího jazyka. ICT - typy, vlastnosti, klasifikace.
Téma 2 (seminář 2) – Praktické využití ICT ve výuce cizích jazyků na českých školách. Role ICT v přípravě učebních materiálů pro výuku cizích jazyků. Sociální sítě a počítačové hry ve výuce cizích jazyků.
Téma 3 (seminář 3) – Podpora distanční výuky. Distanční vzdělávání. Kombinované formy vzdělávání.
Téma 4 (seminář 4) – Prezentace a procvičování fonetických jevů. Poslech. Tvorba pracovních listů.
Téma 5 (seminář 5-6) – Prezentace a procvičování slovní zásoby. Tvorba pracovních listů.
Téma 6 (seminář 7-8) – Prezentace a procvičování gramatických jevů. Tvorba pracovních listů.
Téma 7 (seminář 9) – Mluvení a psaní. Tvorba pracovních listů.
Téma 8 (seminář 10) – Čtení. “Trenéry” čtení. Tvorba interaktivního čtenářského deníku.
Téma 9 (seminář 11) – Hodnocení. Druhy aplikací pro hodnocení.
Téma 10 (seminář 12-13) – Tvorba výukových filmů.
____
Sylabus je vytvářen v rámci projektu „Podpora pregraduálního vzdělávání budoucích učitelů na UK“ reg. č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/19_068/0016093, realizovaného v rámci OP VVV.