Environmentální témata z pohledu psychologie
Osnova sekce
-
Co je environmentální psychologie?
- představuje integrativní oblast sociálních věd, to znamená, že čerpá z celé řady sociálně-vědních disciplín a přístupů; někdy bývá zařazována jako samostatná disciplína v psychologii, ale můžeme ji podřadit i pod sociální psychologii
- je typická zaměřením na praktické intervence a jejich ověřování
- základním předmětem studia je interakce mezi jednotlivci a jejich fyzickým prostředím; v těchto interakcích jedinci mění prostředí, ale i jejich chování a zkušenosti jsou měněny prostředím
- prostředí chápe velmi široce, nejde jen o přírodu, ale i o sociální aspekty a lidmi vytvořené prostředí
Níže máte k dispozici několik zdrojů pro samostudium, včetně doporučených online přednášek (v angličtině). Další doporučený text pro samostudium: Naništová, E. (1998). Člověk a príroda: Environmentálna psychológia in Výrost, Slaměník (Eds.). Aplikovaná sociální psychologie I.. Praha: Portál. Kniha je dostupná přes Portál Kramerius Národní knihovny (https://kramerius-vs.nkp.cz/podminky-zpristupneni).
Cíle lekce:
-seznámit se s vybranými klíčovými pojmy
- prakticky ozkoušet možnosti aplikace do výuky
Tento modul bude probíhat "obráceně":
Samostudium - Test bude ze základních pojmů z článku Krajhanzl (2010). Environmentální a proenvironmentální chování. Škola a zdraví 21. V textu jsou označené klíčové pojmy, které byste měli znát pro test, případné nejasnosti můžeme diskutovat v rámci výuky.
Výukový materiál připravíte v menších skupinách v rámci plnění průběžného úkolu. Vybrané vámi vytvořené materiály si v rámci výuky představíme.
-
Průběžný úkol a test
-
Tento text bude výchozí pro naše téma. V souboru máte označené klíčové pojmy, které budou předmětem průběžného testu.
-
Zdroje k tématu:
-
List 18 přednášek z kurzu Environmental Psychology s profesorem D. Stokolsem (https://faculty.sites.uci.edu/dstokols/). Přednášky jsou v angličtině.
-