Otázky ke zkoušce
Požadavky na absolvování
- Představte definici digitálních knihoven, stručně popište jejich dějiny a podrobněji současné trendy v této oblasti.
- Popište problematiku digitalizace dokumentárního kulturního dědictví a charakterizujte hlavní relevantní digitální knihovny.
- Charakterizujte hlavní světové digitální knihovny a portály ke středověkým rukopisům.
- Charakterizujte hlavní databáze, které retrospektivně evidují evropskou tiskařskou produkci do roku 1800.
- Charakterizujte hlavní světové a české digitální knihovny k proveniencím knih (včetně knižní vazby a filigránů).
- Charakterizujte databáze, které retrospektivně evidují bohemikální tiskařskou produkci do roku 1800.
- Popište Českou národní bibliografii z hlediska principu registrace, typů dokumentů a používaných standardů. Vysvětlete roli čísla ČNB v digitalizaci.
- Definujte termín národní autorita a popište databázi Národní autority ČR z hlediska
typů autorit, zapojených institucí a používaných standardů.
- Definujte pojem národní bibliografie a vysvětlete, jaké principy se při tvorbě národních bibliografií uplatňují, jaké funkce národní bibliografie plní a jaká je role povinného výtisku při tvorbě národních bibliografií.
- Charakterizujte projekt VIAF (The Virtual International Authority File)
- Definujte pojem šedá literatura. Popište Národní úložiště šedé literatury z hlediska základních funkcí, typů dokumentů, používaných standardů a uveďte příklady spolupracujících institucí.
- Vysvětlete, v čem spočívá přínos patentových dokumentů k poznání stavu daného oboru. Popište databázi patentů a užitných vzorů Úřadu průmyslového vlastnictví z hlediska obsahu metadat a typů plnotextových dokumentů, které lze v databázi najít. Uveďte, jaké jsou typické informace, které z databáze můžeme o patentech zjistit, a vysvětlete jejich důležitost.
- Popište projekt Webarchiv Národní knihovny ČR z hlediska fungování, principů tvorby kolekcí, přístupu k dokumentům a používaných softwarových prostředků. Vysvětlete, proč nejsou všechny archivované weby přístupné vzdáleně. Uveďte alespoň jeden příklad podobného projektu ze zahraničí.
- Charakterizujte funkce identifikátorů v digitálních knihovnách, jmenujte alespoň dva příklady persistentních identifikátorů a popište systém přidělování PID.
- Metadatové formáty v digitálních knihovnách, charakteristika vybraného zástupce metadatového formátu dle volby studenta.
- Uveďte, jaké jsou v ČR možnosti přístupu ke knihám v elektronické podobě. Vysvětlete, jaký dopad na zpřístupňování knih má autorské právo, a ukažte varianty omezení přístupu na příkladu Národní digitální knihovny. Vysvětlete pojmy DRM a controlled digital lending.
Naposledy změněno: pátek, 19. ledna 2024, 12.23