Léčba metabolického syndromu
Pro léčbu metabolického syndromu je třeba komplexní terapeutický přístup, kdy se léčí společně všechny složky metabolického syndromu. Základem léčby jsou dietní a režimová opatření, protože všechny složky metabolického syndromu mají společnou zevní příčinu – nevhodnou stravu a nedostatek fyzické aktivity. Cílem léčby je odstranění či snížení existujících a budoucích rizik vzniku kardiovaskulárních onemocnění a diabetu mellitu 2. typu.
Nejpřirozenějším, nejúčinnějším a nejbezpečnějším způsobem, jak se zbavit metabolického syndromu, je zhubnout. Relativně největšího prospěchu je dosaženo redukcí prvních 5–10 % počáteční hmotnosti. V praxi však není snadné tohoto cíle dosáhnout, protože u pacientů se kromě geneticky podmíněné metabolické dispozice vyskytuje také řada nevhodných stereotypů a návyků, které je obvykle obtížné změnit. Možností, jak dosáhnout snížení nadměrné tělesné hmotnosti, je pět:
- dietní opatření – změny v množství i kvalitě konzumované potravy. Ke snížení hmotnosti je třeba redukční dieta (≤ 6000 kJ/den). Z kvalitativního hlediska je třeba omezit příjem tuků (> 30 % celkové energie) a jednoduchých cukrů.
- pohybová aktivita – základem je zvýšení běžného pohybu nebo rekreační sport – rychlejší chůze, jízda na kole, plavání, cvičení na rotopedu; kvůli zatížení nosných kloubů nelze u obézních pacientů doporučit běh.
- kognitivně–behaviorální terapie – motivace pacienta, bez níž je dodržování dietních a režimových opatření prakticky nemožné
- farmakoterapie – léčba jednotlivých složek metabolického syndromu – podávání antiobezitik, hypolipidemik, antihypertenziv a antidiabetik
- bariatrické operační výkony – používají se u pacientů, kteří mají BMI > 40 a/nebo je u nich nedostatečná odpověď na komplexní konzervativní léčbu. Mezi tyto výkony patří např. bandáž žaludku.