V prvním tématu je hlavní důraz kladen na to, co je jazyk a co je myšlení. Jak na sebe vzájemně působí? A který z těch dvou převažuje. Myšlení je vnitřní řečí každého člověka. Mysl je univerzální základ pro produkci myšlenek; která utváří danou myšlenku. Myšlenka je pak spuštěna do skutečného světa ve formě koordinovaných zvuků, které společně tvoří jazyk. Jazyk je zase variací koordinovaných zvuků, které jsou vysílány myšlenkovým procesem. Jazyk sám o sobě slouží k předávání informací mezi dvěma jednotlivci prostřednictvím komunikace. Samotná komunikace může existovat v několika formách – ústní, písemná nebo prostřednictvím gest. Uvedené metody jsou postaveny na základní jednotce, kterou je slovo. Realizace jednotlivých typů komunikace je úzce koordinována se všemi jednotlivci, kteří jsou rodilými mluvčími příslušného jazyka.
Druhé téma klade důraz na systematizaci slov a druhů systemizace a také na jejich provádění. Systemizace slov probíhá formou slovníku. Existují slovníky různých aspektů: podle obsahu (vědecký a lingvistický), podle času (diachronní a synchronní), podle jazyka (jednojazyčného a vícejazyčného), podle účelu (normativní a popisný), podle uspořádání (od A do Z a další), podle okresů (pro celou republiku a pro konkrétní region), podle východiska (semaziologického a onomaziologického) a podle distribuce (knižní a elektronické).
- spánek - spaní, sen, dřímota, skráň
- pláč - vzlykot, brekot, štkaní, nářek, lkaní, skučení, řev
- smích - řehot, chechtot, výsměch, posměch
Slovník jazyka bulharského "Речникъ на блъгарскый языкъ" je starší, skoro stejný podle obsahu (celkem 138 095 artikul), menší podle svazků.
svazek (část) 1: A – D, Plovdiv: 1895, Družstevní tiskárna „Souhlas“. položka 2: E - K, 1887 (po Gerovově nemoci) položka 3: L - O, 1899 položka 4: P, 1901 (posmrtně), upravil jeho synovec Teodor Pančev (1862 - 1924) položka 5: R – Ja, 1904 , ed.: T. Pančev. Podle předmluvy k dodatku je celkový objem 78 620 titulkových promluv a jako jejich příklady 32 000 vět, 5 975 úryvků z lidových písní, 4 300 zvláštností, až 15 500 přísloví (včetně přísah, hádanek a zvonkoher). Uvádí se, že zdroje pro téměř každé slovo jsou uvedeny v rukopisech. Záměrem bylo vydat druhou přílohu s více než 10 000 slovy ze spisovného jazyka (nové, cizí a termíny).
Nakladatel - Najden Gerov.