Myslíte si, že se společnost do budoucna vyvine tak, že začne popírat biologická pohlaví a už se nebudeme rozlišovat na muže a ženy?

Myslíte si, že se společnost do budoucna vyvine tak, že začne popírat biologická pohlaví a už se nebudeme rozlišovat na muže a ženy?

autor Veronika Rašková -
Počet odpovědí: 3

Myslíte si, že se společnost do budoucna vyvine tak, že začne popírat biologická pohlaví a už se nebudeme rozlišovat na muže a ženy?

 

Průřezové téma - Multikulturní výchova

Tematický okruh: Kulturní diferenciace

Doporučené očekávané výstupy: vyjádří své pocity v situaci, kdy je okolím (kamarády, spolužáky) vnímám jinak, než jak se vnímá sám, zformuje možné (pravděpodobné) důvody, proč tomu tak je

zdroj:

https://video.aktualne.cz/dvtv/nebinarni-eva-nejsem-ani-muz-ani-zena-tyto-kategorie-nestaci/r~b6438c221ece11ebb1110cc47ab5f122/

 

V odpovědi na Veronika Rašková

Re: Myslíte si, že se společnost do budoucna vyvine tak, že začne popírat biologická pohlaví a už se nebudeme rozlišovat na muže a ženy?

autor Tomáš Orphanides -
Myslím si, že biologické pohlaví se popírat nebude, to je dané chromozomy a nikdo ho nemůže zpochybnit. Bude se ale zvětšovat tlak na smazávaní rozdílů mezi genderovými rolemi a jejich projevy.
V odpovědi na Veronika Rašková

Re: Myslíte si, že se společnost do budoucna vyvine tak, že začne popírat biologická pohlaví a už se nebudeme rozlišovat na muže a ženy?

autor Adéla Sůvová -
Já tedy, i když se snažím pochopit, že existují lidé, kteří se neidentifikují ani s jedním ze dvou pohlaví, musím říci, že tomu zatím nejsem schopna nějak bytostně porozumět. Tato problematika je mi stále vzdálená. Ani shlédnutí rozhovoru v DVTV s Evou Švagr mi nepomohlo se vcítit do lidí "nebinárních". Samozřejmě, opět si musíme uvědomit, že jsme všichni lidé, a to, že se někdo cítí takto neznamená, že ho můžeme považovat za nějak méněcenného člověka. Takže mým prvním stanoviskem, které se této problematiky týče, je potřeba společenské diskuse na toto téma. Společnost jako celek (teď myslím v ČR, nevím, jak je to přijímáno v jiných státech) musí nejdříve přestat tyto lidi přihlížet a dělat, že neexistují. A poté bychom je měli přijmout - neponižovat je, neodsuzovat je, ale přijmout je takové, jací jsou. Na druhou stranu ale momentálně nejsem pro to, aby se přizpůsoboval jazyk na úkor současného rozdělení rodů (pokud by se přidal další rod fakultativně, tedy mohli by ho používat jen lidé, kteří to potřebují v komunikaci s lidmi "nebinárními", tak s tím nemám problém), a také nejsem pro to, aby se zrušilo např. rozdělení toalet na pánské a dámské. Pokud by byly toalety pouze jedny (bez označení pohlaví), tak by to bylo, podle mě, na úkor lidí, kteří se identifikují se svým přirozeným pohlavím (a tedy mohlo by nám to být nepříjemné). Nemám běžně ráda rozdělení společnosti na většinu a menšiny, ale v tomto případě nejsem pro to, abychom se přizpůsobovali "nebinárním" osobám, protože je to v tomto smyslu menšina.
V odpovědi na Veronika Rašková

Re: Myslíte si, že se společnost do budoucna vyvine tak, že začne popírat biologická pohlaví a už se nebudeme rozlišovat na muže a ženy?

autor Veronika Rašková -
Pokud bych to měla nějakou shrnout, tak souhlasím s názorem, že tu začíná být nátlak na smazávání rozdílu v genderu. Dále souhlasím s tím a jsem taky proti tomu, aby se zrušili pánská a dámská toaleta. Já si myslím, že pokud někdo bude chtít, abychom ho/ji oslovali jinak, jak chtějí oni, tak klidně, s tím nemám problém, ale asi bych nezakládala nějak veřejně nový jazyk. Mě obecně to video hodně překvapilo, zároveň ten rozhovor mi přišel velmi zvláštní, určitě mě nikdo nepřesvědčil o tom, že exituje ještě nějaké "třetí pohlaví" a myslím, že ani nepřesvědčí. Bylo by dobré si uvědomit, že pohlaví a gender jsou dvě odlišné věci a myslím si, že společnost by se měla řídit hlavně proto, co chce dané pohlaví (třeba rozdělení toalet), protože pohlaví je biologicky dané, kdežto gender je to, jak sami sebe vnímáme a proto si myslím, že pokud se někdo necítí být ženou, ale mužem či obráceně, tak ať si chodí (pokud to nebude vadit ostatním, na takové toalety, které chce), ale ať to není tak, že celá společnost bude nucena nějakým způsobem tohle řešit. Navíc, to, že jsme muž či žena, to se vidí, ví, kdežto, to jak se vidíme, to vidíme jen my sami a nebo ti, co nás znají. Takže si myslím, že by se vše mělo zachovat na klasické rozdělení muže a ženy a ne podle genderu.