Mělo by být v České republice možné beztrestně bránit svůj majetek střelnými zbraněmi?

Mělo by být v České republice možné beztrestně bránit svůj majetek střelnými zbraněmi?

autor Lukáš Pištěk -
Počet odpovědí: 4
V odpovědi na Lukáš Pištěk

Re: Mělo by být v České republice možné beztrestně bránit svůj majetek střelnými zbraněmi?

autor Tomáš Klabačka -
Dle mého tady ve velké míře záleží na povaze těch jednotlivých případů. Ale ne, nemyslím si, že by mělo být možné bránit svůj majetek střelnými zbraněmi, ve smyslu, že bych toho zloděje měl právo zastřelit (něco jiného by bylo, kdybych toho zloděje jen tou namířenou zbraní donutil opustit můj dům, načež bych zavolal policii, v tom případě by se s tím dalo souhlasit). Nemyslím si, že hodnotu lidského života lze vyjádřit nějakou určitou cenou, a tak se domnívám, že ztráta majetku není dostatečným důvodem, abych někomu případně vzal život. Něco jiného by bylo, pokud bych bránil svůj život nebo životy svých blízkých, pak by se jednalo o nutnou obranu a použití střelných zbraní by bylo pochopitelné.
V odpovědi na Tomáš Klabačka

Re: Mělo by být v České republice možné beztrestně bránit svůj majetek střelnými zbraněmi?

autor Veronika Rašková -
Souhlasím s Tomášem. Nemyslím si, že když budu bránit svůj majetek, že bych dotyčného měla zastřelit. Sice chápu, že když mě někdo okrade v noci a mě to vyděsí, tak pořád to ale není důvod někoho zabíjet kvůli tomu že krade, pokud by se dotyčný na mě vrhl, tak samozřejmě v nutné sebeobraně si dokážu představit, že může k něčemu takovému dojít, pokud teda budu mít střelnou zbraň. Ale pokud nebudu napadena a někoho zastřelím, tak si nemyslím, že to je v pořádku, protože zastávám názor, že nikdo nemá právo brát život druhým. Ano, ipřesto se to děje a jsou tady lidi, kteří mají nějakou poruchu či prostě berou drogy atd. a asi není v lidských silách tomu zabránit, ale pokud to máme nějak srovnané, tak by se neměl si myslím bránit majetek střelnými zbraněmi, už proto, že cena lidského života je nevyčíslitelná a majetek je jen majetek, život se nedá srovnávat s majetkem, majetek se dá vyčíslit, dát se koupit, vrátit, získat, ale pokud jednou zabijete člověka, už se na tom nikdy nic nezmění.
V odpovědi na Lukáš Pištěk

Re: Mělo by být v České republice možné beztrestně bránit svůj majetek střelnými zbraněmi?

autor Ondřej Vasiluk -
Velká část vloupání nakonec končí i napadením majitele, pokud zloděje "vyruší". V těchto případech si myslím, že by člověk určitě toto právo mít měl.
- Nepřijde mi však jako dobrý nápad čekat jak se zloděj v aktuální situaci rozhodne, proto bych zastával spíše názor, že by člověk toto právo měl mít rovnou.
Dotyčný nemá právo Vám cokoliv krást, měl by tedy "počítat" s tím, že může přijít následek i ve formě užití zbraně.
V odpovědi na Ondřej Vasiluk

Re: Mělo by být v České republice možné beztrestně bránit svůj majetek střelnými zbraněmi?

autor Lukáš Pištěk -
Toto téma jsem popravdě na praxi řešil v rámci jedné celé hodiny, kdy na něm žáci pracovali. A odpovídali vskutku podobně a také došlo na nalezení dvou odpovědí, za kterou stála vždycky skoro polovina žáků. Toto téma je kontroverzní ve společbosti dlouhodobě a je důležité pro rozlišení nutné obramy, ochrany majetku a msti.