Měl by být v ČR zákon o všeobecném referendu?

Měl by být v ČR zákon o všeobecném referendu?

by Jeroným Lavický -
Number of replies: 3

Průřezové téma: Výchova demokratického občana

Tematický celek: Občan, občanská společnost a stát

Očekáváný výstup: diskutuje o problémech občanské společnosti, zaujme a obhájí vlastní názor

Tematický okruh: Formy participace občanů v politickém životě

Očekávaný výstup: reviduje své názory na veřejné problémy a způsoby jejich řešení na základě nových podnětů a poznatků

Materiál: https://hlidacipes.org/referendum-jako-riziko-demokracii-okamura-spol-volicum-nereknou/ (kromě samotného článku by se dalo pracovat i s diskuzí pod ním).

In reply to Jeroným Lavický

Re: Měl by být v ČR zákon o všeobecném referendu?

by Petr Bezemek -
Problém referenda spočívá v tom, že musí řešit problém, který se týká všech občanů a musí ho zároveň řešit jednoduchou otázkou. Na tuto otázku musí být jednoznačná odpověď ANO/NE. To svádí k "černobílému" vidění světa. Zároveň se tento problém musí v tomto černobílém vidění týkat drtivé většiny občanů. Těchto problémů, které by splňovaly obě dvě kritéria je velmi málo. Tzn. referendum nemůže být aplikováno v každé situaci. Je to svým způsobem vyjímečný nástroj.

Zákon o referendu je jistě užitečná věc a měl by být podle mě schválen, ale není to univerzální řešení. Při schvalování by se mělo vymezit, kdy může být referendum použito (v kterých konkrétních případech).
In reply to Jeroným Lavický

Re: Měl by být v ČR zákon o všeobecném referendu?

by Václav Pražák -
Já osobně jsem téměř proti jakémukoliv celostátnímu referendu. Obávám se totiž, že v České republice je natolik nekompetentních a neznalých lidí, že by výsledky referend o důležitých otázkách končily průšvihem. Ač je to kruté, tak drtivá většina občanů zkrátka nemá potřebné informace k tomu, aby se mohli nezávisle a se všemi důležitými informacemi vyjádřit v referendu o důležitých otázkách. Lokální referendum mi nevadí, týká se nějakého omezeného počtu lidí, kteří jsou většinou dobře obeznámeni s danou problematikou.
In reply to Jeroným Lavický

Re: Měl by být v ČR zákon o všeobecném referendu?

by Jeroným Lavický -
V diksuzi zazněly dva názory, jeden pro zavedení a druhý proti zavedení obecního referenda, nicméně oba dva postoje jsou spíše opatrné a v některých aspektech se shodují. V obou případech je spatřován problém v tom, že celostátní referendum by rozhodovalo o velmi závažných otázkách dotýkajících se všech občanů, přičemž Václav Pražák argumentuje tím, že většina občanů ČR není kompetentní o těchto otázkách rozhodovat a proto by zákon o referendu neměl být schválen. Petr Bezemek vídí problém spíše v malém množství takovýchto klíčových otázek, které by se dali zodpověďět jednoduchou odpovědí ano/ne. Pokud se ale takové případy vyskytnou, měly by být schvalovány v obecném referendu.
Oba názory mi přijdou jako rozumné a dobře odůvodněné. Osobně souzním více s Petrem, nejsem v zásadě proti obecnému referendu, ale pokud by byl takový zákon přijat, musel by mít řadu omezení a muselo by být definováno, o čem se smí v referendu rozhodovat a o čem ne. Tím by se částečně řešil problém nekompetentních lidí zmiňovaných Václavem, kteří by nemohli rozhodnout napířklad o odchodu ČR z NATO nebo z EU. Zároveň by před referendem o jakékoli otázce měla proběhnout široká osvěta a veřejná diksuze o daném tématu, což je ale záležitost, která bohužel v ČR nefunguje příliš dobře.