Aby děti začaly číst, čtení je bavilo a nebylo jen otravnou povinností, musí narazit na knihu, která je osloví. Každý má jiný vkus, ale byla bych ráda, kdyby se nám v této diskusi podařilo sestavit cosi jako seznam knih, které stojí za to dětem ukázat. Třeba i knihy, které nejsou tak notoricky známé, ale vy jste je náhodou objevili.
Za sebe bych začala:
Děti z Bullerbynu (pro ty nejmenší) – za mě asi i trochu nostalgická vzpomínka, ale taky opravdu čtivě napsaná kniha s hrdiny zhruba stejné věkové kategorie. Dnes asi opravdu pro ty nejmenší čtenáře
Můj medvěd Flóra (pro nejmenší) – pro první čtení, jednoduchý příběh o nalezeném medvědovi, pro první, druhou třídu
Tobiáš Lolness – ne pro první samostatné čtení (kniha je poměrně rozsáhlá), ale třeba čtení ve třídě na pokračování? 5. třída, nebo jako tip pro čtení doma s rodiči, nebo samostatné čtení pro zdatnější čtenáře. Ke knize je moc hezké divadelní představení Putování ve větvích (Praha, studio Alta)