Nezodpovězené otázky o housenkách

Nezodpovězené otázky o housenkách

autor Terézia Trefná -
Počet odpovědí: 1
1) Rozdíl larva a červ:

Larva
je vývojové stádium
- hmyzu mezi vajíčkem a kuklou (např. motýli, brouci)
- mezi vajíčkem a dospělcem (např. ploštice)
- u jiných živočichů (např. obojživelníci, úhoř)

Červ
- živočich protáhlého měkkého těla, bez nohou
- larva škodlivého hmyzu (moučný červ = larva potemníka)

 

2) Může housenka prasknout, když se moc nají?

Přesnou odpověď na tuto otázku jsem nenašla, ale nemyslím si, že by to bylo možné.
Housence však praskne pokryv těla (kutikula), když se svléká a vyklube se z ní nová, větší housenka, která může mít dokonce i jiný vzhled a barvu (především u prvního svlékání). Housenky se svlékají několikrát v průběhu svého života. Kuklení, to je vlastně poslední svlékání.

Když jsem hledala informace ohledně jezení housenek, tak jsem narazila na článek o housence bource morušového. Z housenky bource morušového se stane motýl tak, že housenka každým dnem velice rychle roste (za 30 dní je tlustší než palec) a to jen díky tomu, že nedělají nic jiného, než že jedí morušové listy. Po třiceti až čtyřiceti dnech jsou tak unavené, že už nemohou dál a dostávají se do „spánku“ (food coma) a vytéká jim z úst šťavnatá slina, která vytváří tuhou pastu, které je základem hedvábného vlákna. Takto „vyslintá“ vše, co snědla a zakuklí se.

 

3) Jaká je největší housenka na světě?

Na tuto otázku jsem nenalezla jasnou odpověď, ale při troše hledání jsem našla housenky, které by měly být jedny z největších. Pokud to správně chápu, tak velký motýl by se měl rovnat i velké housence.

Housenka drvopleně obecného, nenápadné noční můry, která vážně poškozuje větve a kmeny dřevin. Zahlédnete ji jen málokdy. Jako housenka se vyvíjí 2 roky a v září se chystá k zakuklení buď přímo ve dřevě, nebo v zemi.

Ještě větší však než tato housenka by měly být housenky Lišaje smrtihlava, Lišaje svlačcového a Martináče hrušňového (známe také jako Paví oko hruškové), který je největším motýlem Evropy.

V odpovědi na Terézia Trefná

Re: Nezodpovězené otázky o housenkách

autor Veronika Laufková -
Milá Terézie,
velmi si cením toho, s jakou pečlivostí jste dohledávala všechny informace a kolik zajímavostí jste zjistila.
Zajímaly by mě ještě zdroje, ze kterých bych se chtěla dozvědět případně další informace.
Velmi díky za Vaši práci, oba miniúkoly máte splněné. VL