Kdy odcházet ze školní družiny?

Kdy odcházet ze školní družiny?

par Eliška Kubálková,
Nombre de réponses : 5

Dobrý den, 

zcela znám Vaši situaci z mé pedagogické praxe ve školní družině. Vzpomínám si i na mé dětství, kdy jsem navštěvovala školní družinu - začali jsme něco tvořit a pak začali spolužáci odcházet. Nebo jsem musela jít domů já a nestihla výtvor dokončit. 

Stanovit daný čas odchodu mi přijde jako dobrý nápad, mohlo by pak vše fungovat. Ovšem nejsem si jistá, zda by s tím souhlasili rodiče. 

Ještě mě napadá možnost, zda by to nešlo udělat takto: děti po obědě, ty, co mají odejít - odejdou, a poté se hned pustíte do vytváření, malování apod. A poté přijde až další várka rodičů třeba okolo 14 h. a to už budou mít děti svůj výtvor hotový. (v mezičase 12:30 - 14. by nikdo nechodil) 

Doufám, že jsem Vám poradila. Takto bych to asi řešila já.

Diana Tillová 

(Dodatečně upravil/-a: Diana Tillová; čas vložení původního příspěvku: Pondělí, 9. listopad 2020, 21.59)

En réponse à Eliška Kubálková

Re: Kdy odcházet ze školní družiny?

par Simona Sokolová,
Dobrý den,
bála bych se toho, jak by určený čas fungoval, myslím, že každý rodič to má stanovené malinko jinak a zrovna v daný čas můžou mít ještě nějaké plány. Ale za mně, kdybych do toho šla, zkusila bych po 15:00 h, protože vyzvednout dítě do 14:00 může některým rodičům dělat problém. Ale nemám s tím žádnou zkušenost, jen píšu, co mě napadlo. Zase, na druhou stranu bych zvážila, jak moc děti budou unavené. Některé, kteří jsou zvyklé ze školy chodit dřív, by mohly být unavené více a už by nemusely dávat pozor a nemuselo by je to bavit.
Nevím, jestli jsem nějak pomohla, nemám s družinou žádné zkušenosti.
Mějte se hezky.
Simča

En réponse à Eliška Kubálková

Re: Kdy odcházet ze školní družiny?

par Olga Provazníková,
Tento problém řešíme v naší družině také. Máme stanovený čas vyzvedávání “po obědě” a potom až ve 14,30hod. Rodiče ale argumentují, že děti vozí na zájmové kroužky, které třeba začínají ve 14,00hod. A po obědě si své dítě vyzvednout nestihnou. Bohužel jsme se s kolegyní s tímto smířily a rodičům umožňujeme vyzvedávání i v jiný čas. Chceme ale vědět předem, kdy ho/ji budou vyzvedávat, abychom si podle toho upravili společný program (třeba mohli jít na procházku mimo areál školy, čas trávíme i v tělocvičně). V opačném případě se musí rodiče smířit s tím, že nás nezastihnou. A ano, některé děti mají vyrobené všechny věci, co kdy děláme, a některé nemají skoro nic... popř. jim to nakonec dám na dodělání domů. V tomto případě je dobré, že pobyt v ŠD není povinný, záleží jen na zájmu dítěte.
En réponse à Eliška Kubálková

Re: Kdy odcházet ze školní družiny?

par Markéta Rohelová,
Ahoj všem, s tímto zrovna mám zkušenost u nás z družinky.
My to máme nastavené tak, že rodiče si mohou vyzvedávat děti do 14:00 a pak od 14:45. Těchto 45 minutek mezi tím máme určené pro společné činnosti, jako je tvoření, nebo společné hry. Musím říct, že jsme se zprvu báli, jak na to rodiče budou reagovat (je to u nás tento rok nově). Rodičům jsme ale vysvětlili, že pro děti je to dobré, protože nejsou rušené ze společné zábavy a tudíž nejsou ve stresu jestli hru, nebo nějaký výrobek stihnout dodělat, či nikoliv. Rodiče to velice rychle pochopili a z velké části to respektují. Musím říct, že i za nás jsem opravdu vděčná, protože je příjemné mít chvilinku, kdy se můžete dětem opravdu naplno věnovat a nebýt neustále vyrušováni docházejícími rodiči. Čas, který jsme zvolili také celkem vyhovuje, protože většinou u nás kroužky začínají od 14:00 nebo od 15:00, takže vše krásně stíhají.

Mějte se krásně
Markét
En réponse à Eliška Kubálková

Re: Kdy odcházet ze školní družiny?

par Petr Boor,
Dobrý den,
u nás v družině je to tak, že si děti vyzvednou do 14 hod. a pak jdeme většinou na hřiště, kde jsme až do 15:30. Původně jsme se obávali, že rodiče budou proti, ale nic takové se nestalo. Takže to funguje.
En réponse à Petr Boor

Re: Kdy odcházet ze školní družiny?

par Lucie Feixová,

Dobrý večer, 

máme to podobně. Děti odchází po obědě až do 14.00, potom jdeme ven na hřiště a následně se vracíme v 15.00 do družiny. Je velice náročné za dobu, kterou strávím s dětmi ve třídě za neustálého zvonění rodičů něco udělat, ale na tom nelze asi nic moc vymyslet. Pokud vyrábíme něco složitějšího např. na vánoční trhy, nechodíme daný den ven a máme na to tedy celou hodinu, než opět začnou chodit rodiče.