Bohoslužba

Re: Bohoslužba

autor Kristýna Choutková -
Počet odpovědí: 0
Vybrala jsem si na reflektování techniku Lectino divina, což je způsob četby Bible, jak říká přiložený návod. Tento "rituál" náleží ke křesťanské víře, přičemž je zaměřen na pochopení a souznění s ústředním textem křesťanství, s Písmem svatým, Biblí. V mnohém mi tento postup připomíná také četbu jiných textů dalších náboženství - tato technika by se dle mého názoru dala aplikovat tedy také na četbu např. Koránu či Bhagavadgíty (a jsem si téměř jista, že podobné techniky skutečně existují). Jde o něco, co může provádět každý věřící, nikoliv jen lidé s církevní hodností či elita věřících - jedná se o jednu z nejjednodušších cest, jak být na blízku svému Bohu a jak (se alespoň snažit) porozumět jeho slovům, která nám zde zanechal. Vidět zde můžeme pochopitelně velice výrazné prvky interpretace textu, nicméně ne v jaksi akademickém smyslu. Naším úkolem je se spíše snažit přenést co čteme na sebe a svůj vlastní život - aplikovat Písmo v praxi, každý sám za sebe. Tato technika je podobně jako jiné (např. meditace) silně individuální a každý jedinec ji bude prožívat jinak, než druhý a neexistuje měřítko, které by mohlo pocity, které při tom zažívá jeden člověk označit za správnější.