Behaviorální teorie_JM

Behaviorální teorie_JM

von Jan Macák -
Number of replies: 1

Zvolil jsem behaviorální teorii, z vybraných teorií mi přijde nejkomplexnější a pro danou situaci asi nejvhodnější. Problém se určitě prolíná s labelingem, kdy sama matka už pravděpodobně ani nečeká, že by z Pavla bylo něco jiného nežli kriminálník. Také by se dalo ledasco odvodit z Cloningerovy teorie temperamentu a charakteru, kde už si teď Pavla spojuji se slovem cholerik.

Pavel to rozhodně nemá lehké, vyrůstat bez otce pro malého chlapce není jednoduché a dá se předpokládat, že doma neměl dostatek pozornosti, jelikož matka na 3 děti nestačila, snažil se pozornost získat i ve školce, ale nezvolil k tomu vhodné metody a nechal se tak 4x vyloučit. Stejně tak si svým chováním vynucuje pozornost i doma, ničením nábytku apod. Dost možná je v dané domácnosti oblíbenější i jejich pes a tak na něj Pavel žárlí a týrá ho. Jestliže otec přijede jednou za dva týdny domů, děti se na něj určitě těší, on ovšem nejspíš nepřijede v plné síle a jeho nálada bude vrtkavá. Atmosféra v době, kdy je otec doma musí být lehce nepřirozená. Dá se tak očekávat, že jsou děti výsledku více zklamané nežli by měli radost, že je otec doma a pokud to tak půjde dál, nebudou mít zájem se s ním vůbec stýkat. 

Z mojí strany je nejlepším východiskem najít pro Pavla vhodné rozptýlení, sport, koníček, aby si našel kolektiv do kterého zapadne a bude se tam cítit dobře. Jen je třeba dát pozor, aby jeho patologické chování neeskalovalo a nezapletl se s někým, kdo by ho stahoval hlouběji ke dnu.

 

 

In reply to Jan Macák

Re: Behaviorální teorie_JM

von Kateřina Machovcová -
Zaujalo mě, jak Pavla bere jako aktéra své situace - líbí se mi to, i když by mě asi samotnou nenapadlo mu přisoudit tolik kompetence, přece jen dítě vnímám o něco víc "ve vleku událostí", reaguje na podmínky prostředí, pere se se svým temperamentem (pozor na pojem cholerik, ten přímo v Cloningerově teorii takto nenaleznete), ale máte pravdu, že je důležité dívat se na něj jako na někoho, kdo také činí rozhodnutí, má kompetence situace řešit (jakkoliv omezené, plus je pochopitelně omezený v tom, že nedokáže svá rozhodnutí dobře verbalizovat).