slovotvorba

Re: slovotvorba

von Hana Dufková -
Number of replies: 0
Majdo, děkuju za podrobnou odpověď a otázky.

PŘEVODOVKA má základ ve slovese VÉST, ale to -OV- je standardní slovotvorný sufix. Kmen určujeme jen tam, kde je explicitně zachován (např. STĚŽOVATEL), a tam, kde je plně zachován jiný tvarotvorný sufix slovesného tvaru, třeba příčestí trpné, činné, přechodníky (např. KAŠLAJÍCÍ, REJPALKA, ZTRACENÝ).

Ne, typ transflexe nechci.

Děkuju za upozornění na N u SLOVNÍKU! Byla bych spíš pro to, aby byl SLOVNÍK odvozen přímo od SLOVA produktivní příponou -NÍK. Vyloučit druhé řešení ale nelze, zachycuje to tak i ten morfematický rozbor. Někdy je rozdíl mezi -NÍK a -ÍK obtížné určit. U osob bych určitě byla pro to, že jeden krok je celé -NÍK, srov. ZEĎ a ZEDNÍK, podle toho pak i VODA a VODNÍK, nikoli přes VODNÍ.

PŘEVOD je abstraktum, nezdá se mi to tedy jako primární řešení, ale nemůžu to vyloučit hlavně z té formální stránky. Děkuju za nápad.

Upřímně, ten postup, který navrhujete třeba u PROPEČENÝ, by podle mě nebyl logický. Mnohde je ale dvojí cesta možná.

I přechýlené podoby příjmení jsou substantiva, ale s adjektivní deklinací. O té sufixaci posesivním -OVA, které pak přešlo v -OVÁ se vedou spory. Slovotvorný sufix to je. Jestli ovšem vznikl pro vyjádření přináležitosti, a pokud ano, tak přináležitosti jakého typu, je už dnes obtížné dokázat.